• امروز : سه شنبه - ۲ مرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 23 July - 2024
4

فضای فرهنگی، سیاسی ۱۰سال پیش کرمانشاه برای کار مساعدتر بود/ مطالبه‌گری منحرف شده است!

  • کد خبر : 7058
  • 27 خرداد 1398 - 15:09

حجت الاسلام رحیم جعفری از مدیران فرهنگی استان کرمانشاه بود که پس از یک دوره غیبت حدود ۱۰سال به استان برگشت ولی آن انتظاری که بر اساس شناخت قبلی اصحاب فرهنگ و هنر از او بود را بر آورده نکرد. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه ، معاونت فرهنگی و رسانه‌ای و مدیر روابط […]

حجت الاسلام رحیم جعفری از مدیران فرهنگی استان کرمانشاه بود که پس از یک دوره غیبت حدود ۱۰سال به استان برگشت ولی آن انتظاری که بر اساس شناخت قبلی اصحاب فرهنگ و هنر از او بود را بر آورده نکرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه ، معاونت فرهنگی و رسانه‌ای و مدیر روابط عمومی این اداره کل در حالی از دفتر گروه رسانه‌ای میلکان بازدید داشتند که بحث رفتن و انتخاب جایگزین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به حدی جدی است که نمی دانم تا زمان تنظیم، تایپ و انتشار خبر این بازدید شیخ رحیم جعفری هنوز مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه می‌باشد یا خیر.
نشریات باید روی پای خودشان بایستند
این مدیر فرهنگی در آغاز سخن به وضعیت نشریات استان پرداخت و گفت: کسی که مجوز انتشار نشریه ‌ای را می گیرد باید در وهله اول روی پای خودش بایستد. رسانه ای که وابسته به حمایت مالی دولت باشد نمی تواند رسانه‌ای مردمی و تاثیر گذار باشد. هرچند حمایت های دولت از طریق یارانه، آگهی ها و گاهی کمک‌های موردی به نشریات انجام می شود اما باید مدیران و مجموعه رسانه ها توانایی فنی و حرفه‌ای برای انجام رسالت خود را داشته باشند.
وی با اشاره به فعالیت منظم و انتشار با محتوای قابل تامل در نشریات گروه رسانه ای میلکان(هفته نامه میلکان و ماهنامه های ویلکان و کانی) اظهارداشت: معلوم است که پشت این فعالیت تفکری خوب و قوی می‌اندیشد و منتشر می‌کند. مردم به دنبال خوراک خوب فرهنگی و رسانه ای هستند که در صورت تامین این خوراک استقبال هم خواهد شد.
معاونت فرهنگی و رسانه ای فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه در پاسخ به اینکه باید رقابتی که در بین نشریات اتفاق می افتد رقابتی سالم و حرفه‌ای همراه با نظارت باشد ولی متاسفانه این اتفاق در استان کرمانشاه نمی افتد یاد آور شد: این کار نیازمند یک راهکار استانی است که باید با تعریف یکسری شاخص های مورد تایید مدیران مسئول این شاخص بندی انجام شود باید نشریات استان را به چند گروه سطح بندی کنیم. میزان حمایت ها و توزیع آگهی ها نیز بر اساس همین سطح بندی انجام شود. با این اتفاق نشریاتی که توان رقابت ندارند به صورت کلی حذف خواهند شد و آنهایی که تمایل به رشد داشته باشند خود را به سطح نشریات تراز بالاتر می رسانند.
مهدی خالوندی،سردبیر هفته نامه میلکان نیز این عدم نظارت را باعث ابهام در حوزه مطبوعات استان دانست و گفت: رسانه هایی که خود خواستار انتشار آزاد اطلاعات هستند شفاف عمل نمی کنند و برخی از کانالهای بدون مجوز با اعضای غیر واقعی جای رسانه های رسمی و استخوان‌دار استان را گرفته اند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با تایید این موضوع گفت : در حمایت ها باید به ترتیب مجوز دار بودن، خوب کار کردن و همراه دولت بودن مورد توجه قرار بگیرد.
فضای فرهنگی، سیاسی ۱۰سال پیش کرمانشاه برای کار مساعدتر بود/ مطالبه‌گری منحرف شده است!
حجت الاسلام رحیم جعفری در پاسخ به این سوال که چرا این دوره مدیریتان با دوره قبلی حضورتان در کرمانشاه و کردستان متفاوت بود ما شاهد آن شور و نشاط که باید در حوزه فرهنگ و هنر اتفاق بیفتد نبودیم گفت: شرایط استان با دوره قبلی حضور من از لحاظ کار، پرسنل ، فضای سیاسی استان به شکل دیگر است . کار در آن سال‌ها خیلی متفاوت با امروز بود خیلی از کارها در آن زمان صفر بود و نیاز به اقدام داشت. خیلی از کارها تازه بنیان نهاده شد زیر ساخت های غیر مادی ما خیلی محکم بود و بعد عاطفی و محبتی که اصحاب فرهنگ و هنر داشتند در کنار هم برای توسعه فرهنگی استان تلاش می‌کردند و حجم مسائل نیز نسبت به امروز کم تر بود.
یکی از چابک‌ترین و پر تلاش ترین مدیران با رویکرد عملیاتی استاندار کرمانشاه است اما چه توانسته بکند و چه اتفاق خاصی افتاده است؟ شرایطی در استان در حال رقم خوردن است که خیلی از مدیران این دوره را سخت ترین دوره مدیریت خود می دانند.
وی در توجیه بخشی از این نقد که عملکرد موفقی نداشته است گفت: ما تلاش کردیم به جای یک برنامه توچشمی بزرگ، اعتبارات و برنامه ها را در بین شهرستانها توزیع کنیم.
جعفری رسانه‌ها را مسبب بخشی از مشکلات استان دانست و خاطر نشان کرد: همت جمعی و تلاشی برای توسعه پایدار در استان وجود ندارد . نه اینکه مطالبه گری کمرنگ شده باشد بلکه مطالبه گری منحرف شده است و تفکری پشت این به اصطلاح مطالبه گری ها وجود ندارد. برخی به جای طرح مشکل و نقد مستقیما بر علیه فرد به عنوان مدیر می تازند.
به دنبال ثبت دبیرخانه دائمی جشنواره‌های فرهنگی و هنری مناسبی هستیم
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در پاسخ به انتقاد از عدم برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری و عدم وجود دبیرخانه دائمی برای جشنواره هایی که قابلیت و سابقه درخشان در اجرای آنها در استان وجود دارد تصریح کرد: من اعتقاد دارم که فرهنگ و هنر نباید رایگان باشد و مردم برای تماشا و بهره از هنر باید هزینه بدهند. فرصت هایی برای هنر کرمانشاه پیش آمد که باید در آن زمان جشنواره های دائمی آن ثبت می شد اما این اتفاق در استان کرمانشاه نیافتاد و حالا باز پس گیری دبیرخانه از دیگر استان ها مشکل است پس باید به فکر جشنواره های جدید و فکر نو باشیم به همین واسطه جشنواره‌های فیلم وعکس «شبدیز» ، موسیقی مرزداران ، تئاتر مرصاد، تئاتر آیینی زاگرس و دو جشنواره ادبیات و هنرهای نمایشی خیابانی در هرسین به شکل منطقه ای برگزار می شود که امید زیادی به کشوری و بین المللی شدن آنها داریم. همچنین خانه‌های تنبور ، مور ، سیه چمانه و دف نیز راه اندازی شده است که با تمرکز بر روی این مراکز هم می توانیم به مباحث اشتغالزایی هنر و هم مباحث آموزشی تمرکز بیشتری پیدا کنیم.
وی افزود: همایش های ملی و بین المللی برای چهره های شاخص استان همچون یارمحمدخان و میرزااحمدالهامی نیز در دستور کار این اداره کل قرار دارد.
جعفری در پاسخ به اینکه دانشنامه فرهنگی که قرار بود سال گذشته برای استان تدوین شود در چه مرحله ای قرار دارد گفت: این دانشنامه یکی از کارهای خوب و ارزشمندی است که مصوبه کارگروه فرهنگی و اجتماعی آن گرفته شده است باید در شورای برنامه ریزی استان برای اخذ اعتبار مصوب شود و در صورت تصویب اولین بخش آن یعنی دفاع مقدس آماده شده است.
وی با بیان اینکه تغییراتی در برگزاری جشنواره پژوهشی امام رضا (ع) ایجاد شده است گفت: کرمانشاه در سالیان گذشته بخش پژوهشی در ادبیات جشنواره بین المللی امام رضا(ع) را عهده دار بود که نیاز دیدیم در این حوزه تجدید نظر بشود. از این پس محور جشنواره امام رضا(ع) در کرمانشاه با عنوان امام رضا(ع) در دفاع مقدس می‌شود که با همکاری بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، حوزه هنری موضوعات متنوع و قابل توجهی به آن پرداخته می شود.
این مدیر فرهنگی با نوید پیشنهاد برگزاری شعر نبوی به صورت بین المللی برای کرمانشاه گفت: شعر جوان نیز که سال گذشته باید برگزار می شد در برنامه های پیشنهادی به وزارت خانه مجددا اعلام شده است و در صورت تامین اعتبار امسال اجرایی خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه، درخصوص برگزاری کنسرت‌ها نیز بیان داشت: به واسطه اینکه این یک فعالیت هنری است فکر می‌کنند همه مباحث آن مربوط به ما است در صورتی که ما به عنوان دستگاه تخصصی تنها پس از اخذ مجوز کنسرت از شورای تامین شهرستان با ثبت و ضبط آهنگها اجازه اجرا و نظارت بر آن را عهده دار هستیم. جدیدا نیز با توجه به قرار گرفتن نام کرمانشاه در میان کلانشهرهای کشور وفق آیین نامه وزارت ارشاد باید ۱۰درصد از در آمد کنسرت‌ها به حساب خزانه واریز شود که نه ما دخالتی داریم و نه این اتفاق تا بحال در هیچ جایی افتاده است.
در این ۲ سال در بحث موسیقی سعی کرده‌ایم تعداد اجراها را به نسبت موسیقی سنتی و پاپ مدیریت کنیم. پس از سال‌ها به دو هنرمند کرمانشاهی- بزله و صفامنش- مجوز برگزاری کنسرت دادیم.وی با بیان اینکه شانس کرمانشاه برای انتخاب به عنوان شهر خلاق موسیقی زیاد است گفت: کرمانشاه و سه شهر دیگر برای ثبت در یونسکو به عنوان شهر خلاق موسیقی پیشنهاد شده‌اند که احتمال اینکه کرمانشاه با این عنوان ثبت شود زیاد است.
تالار بزرگ شهر، منتظر اختصاص زمین
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تاخیر کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی تالار بزرگ شهر کرمانشاه را عدم تامین زمین عنوان کرد و گفت: در تفاهم نامه‌ای که با وزارت ارشاد و استانداری داشتیم ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیز برای آغاز عملیات اجرایی این پروژه پیش بینی شد که متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم زمین مناسبی برای آن پیدا کنیم. تالار انتظار در حال حاضر بزرگترین و بهترین تالار استان است در حالی که جوابگوی ظرفیت برنامه ها نیست و در شان استان نیز نیست.
وی پیشنهاد ساخت مجتمع مطبوعاتی از سوی مدیر ارشد استان را یک حرف با برو تبلیغاتی دانست و خاطرنشان ساخت: اصل این کار خوب است اما نیازمند کار کارشناسی و اعتبار مشخص است.
جعفری تاکید کرد که اداره کل فرهنگ و ارشاد نباید یک دستگاه اجرایی محسوب شود بلکه باید هدایتی، حمایتی و نظارتی باشد و دیگر دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی در برگزاری برنامه های مختلف از هنرمندان بهره ببرند اما هماهنگی و اخذ مجوزها را از ارشاد داشته باشند.

لینک کوتاه : https://www.milkanonline.ir/?p=7058

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.