• امروز : شنبه - ۲۵ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 13 April - 2024
3
دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه :

قدرت نمایی با سلاح را شخصا دنبال می کنم

  • کد خبر : 2720
  • 22 اسفند 1396 - 2:47
قدرت نمایی با سلاح را شخصا دنبال می کنم

به گزارش خبرنگار میلکان آنلاین، دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه در آخرین نشست مطبوعاتی خود در سال ۹۶ به تشریح برنامه های نهادهای قضایی و امنیتی طی ایام پایانی سال و تعطیلات نوروزی پرداخت. محمد حسین صادقی در این گفتگو به ماجرای آشوب دی ماه  گذشته و پرونده های مهم در جریان رسیدگی هم گریزی […]

به گزارش خبرنگار میلکان آنلاین، دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه در آخرین نشست مطبوعاتی خود در سال ۹۶ به تشریح برنامه های نهادهای قضایی و امنیتی طی ایام پایانی سال و تعطیلات نوروزی پرداخت. محمد حسین صادقی در این گفتگو به ماجرای آشوب دی ماه  گذشته و پرونده های مهم در جریان رسیدگی هم گریزی زد.

تاکید بر استفاده از وسایل نقلیه عمومی

صادقی گفت: با توجه به اینکه در روزهای پایانی سال تردد مردم در مراکز خرید بیشتر و به تبع بستر وقوع جرم هم احتمالا فراهم می شود طبق تدابیر اتخاذ شده و هماهنگی های به عمل آمده قرار است با حضور مامورین نیروهای انتظامی و سپاه یک پوشش دهی مناسب در سطح شهر داشته باشیم که هم رفت و آمدهای مردم روان سازی شود و هم احتمال ارتکاب جرم به حداقل برسد.

وی متذکر شد: لازم است شهروندان نیز با استفاده از وسایل نقلیه عمومی جهت تسهیل رفت و آمدها و جلوگیری از بروز درگیری در برقراری نظم و امنیت با پلیس همکاری کنند.

قرار بازداشت تا پایان تعطیلات عید برای مخلان چهارشنبه آخر سال

دادستان تصریح کرد: اهتمام دستگاه قضایی برخورد جدی و بدون مسامحه  با تولیدکنندگان، فروشندگان و استفاده کنندگان از مواد محترقه و منفجره غیر متعارف و غیر استاندارد است لذا اماکن عرضه مواد محترقه غیر استاندارد به محض شناسایی پلمب می شود.

وی همچنین هشدار داد: افرادی که به هر نحو نظم و امنیت عمومی را مختل کنند موجبات حبس خود را تا پایان تعطیلات نوروزی فراهم کرده اند این افراد با استفاده از ابزار قانونی و صدور قرار تامین تا بعد از عید در بازداشت به سر خواهند برد. صاحبان خودروها نیز هشیار باشند که در صورت مشاهده هر نوع هنجارشکنی از جمله مزاحمت، ایجاد آلودگی صوتی و کشف حجاب وسایل نقلیه آنان توقیف خواهد شد.

صادقی تاکید کرد: نشاط و شادمانی هیچ وجه مشترکی با برهم زدن آرامش دیگران ندارد می توان شاد بود می توان در آرامش به شادی هم پرداخت.متاسفانه آمارها نشان می دهد که در سال گذشته حدود یک چهارم آسیب دیدگان در چهارشنبه آخر سال رهگذران بوده اند همچنین گزارش ها حاکی است سالل گذشته ۱۶ مورد فوتی، ۳۰ مورد معلولیت و ۵۰۰ مورد مصدومیت داشته ایم که بیشتر این حوادث بعد از تهران در استان های غربی وقوع یافته است.

دادستان توصیه کرد: خانواده ها باید در این روز با فرزندانشان باشند این همراهی باعث می شود بتوانیم رفتارهای مخاطره آمیز را به حداقل برسانیم.

وی افزود: گردانندگان صفحات و کانال های مجازی که اقدام به انتشار محتوای آموزشی راجع به ساخت مواد محترقه و فروش آن می کنند اقدامشان غیرقانونی است و توسط پلیس فتا رصد می شوند.

آزادی بازداشتی های آشوب دی ماه

مدعی العموم در رابطه با آشوب های دی ماه ۹۶ توضیح داد: در دی ماه سال جاری حوادث تلخی در سطح کشور اتفاق افتاد که خسارت هایی برای جامعه در پی داشت شاید علت بخشی از نارضایتی ها عدم تحقق خواسته های مردم در زمینه اقتصادی بود اما کنش ها به سمت رفتارهای ساختارشکنانه هدایت شد که با تلاش دستگاه های امنیتی، انتظامی و قضایی اوضاع مدیریت شد.

صادقی گفت: افرادی که در جریان تجمعات برای آنها پرونده قضایی تشکیل شد تعداد قابل توجهی نبودند و بعد ازتشکیل پرونده و ارزیابی های قضایی برای ۴۳ نفر به اتهام شرکت در تجمعات غیرقانونی قرار جلب به دادرسی صادر شده است.

وی اظهار داشت: بر مبنای تحلیل آشوب های اخیر اکثریت دستگیر شدگان متولدین دهه ۷۰ یعنی در رنج سنی بین ۱۸ تا ۲۵ سال بودند و رفتار آنها تحت تاثیر فضاهای مجازی و مبتنی بر هیجان و احساسات به جای کنش های منطقی بوده است.

دادستان افزود: همچنین بین سطح تحصیلات و میزان حضور افراد در این تجمعات رابطه ای معنادار وجود دارد، بیشتر دستگیر شدگان دیپلم و یا زیر دیپلم و اکثر شرکت کنندگان مرد بوده اند.

صادقی یادآور شد: البته در حال حاضر بازداشتی نداریم بلکه همه این افراد با سپردن قرار تامین تا روز محاکمه آزاد هستند.

تاوان سخت برای قمه کشان ارگ

مدعی العموم تذکر داد: با توجه به قانون جدید، تبصره ماده ۶۱۷ قانون تعزیرات حمل و نگهداری از قمه، شمشیر، پنجه بوکس و قداره جرم به شمار می آید که در این راستا در اماکن عمومی نظیر پایانه های مسافر بری بنر اطلاع رسانی نصب شده است.

وی تاکید کرد: رانندگان وسایل نقلیه مسافربری باید توجه داشته باشند در صورت حمل چنین سلاح هایی حتی صرف نگهداری با برخورد قاطع مواجه خواهند بود و حتی ممکن است در خصوص اجازه فعالیت و تایید صلاحیت آنها بازنگری شود.

دادستان عمومی و انقلاب دادسرای کرمانشاه همچنین به دارندگان سلاح های غیر مجاز اعم از شکاری و غیر شکاری هشدار داد:توصیه می کنیم این افراد سلاح هایشان را تحویل بدهند لذا در صورتی که حسن نیت شان را ثابت کنند ما از تاسیسات ارفاقی برای آنان حداکثر استفاده را  خواهیم کرد.

صادقی گفت: ضابطین ملزم هستند همه دارندگان سلاح غیر مجاز را شناسایی کنند اگر کسی به توصیه ما عمل نکند در صورت شناسایی و دستگیری دیگر منتظر تخفیف و ارفاق نباشد.

وی اضافه کرد: حتی نگهداری شوکر و افشانه نیز نیاز به مجوز قانونی دارد و حمل این وسایل بدون مجوز جرم است.

مدعی العموم به ماجرای قمه کشی در پاساژ ارگ اشاره ای داشت و اذعان کرد: با افرادی که در پاساژ ارگ کرمانشاه قمه کشی کردند به اشد وجه ممکن برخورد می شود این افراد باید تاوان سختی بدهند، پلیس به جد در تعقیب موضوع است و تمام افراد شناسایی شده اند.

صادقی با تصریح اینکه قدرت نمایی با سلاح را شخصا دنبال می کنم خاطر نشان کرد: تا زمان اجرای حکم این موضوع را به صورت ویژه پیگیری خواهم کرد.

کری خوانی مجازی ممنوع

دادستان در ادامه هشدار داد: فضای مجازی را جایی برای کری خوانی قرار ندهید افرادی که از این فضا در جهت قدرت نمایی و ایجاد ترس برای مردم سوءاستفاده کنند حتما شناسایی شده و با آنان شدیدا برخورد می شود.

وی یادآوری کرد: فردی که با مبادرت به این کار تبدیل به الگو شده بود در حال حاضر تحت بازداشت قرار دارد.

محرومیت از تعطیلات برای سارقان

صادقی گفت: سارقین تا پایان تعطیلات نوروزی از مرخصی محروم هستند و در مورد کسانی که مرتکب جرم سبک شده اند و سابقه کیفری ندارند سعی می کنیم با رافت اسلامی، مسامحه و اغماض بیشتری بتوانیم از تاسیساتی که در قانون هست برای اعطای مرخصی به آنان استفاده کنیم. همچنین لازم به یادآوری است که طرح گردآوری معتادین متهاجر از ۲۰ اسفند ماه در دستور اجرا قرار گرفته و این افراد تا پایان تعطیلات نوروزی و چه بسا تا آخر سه ماهه اول سال ۹۷ در مراکز ترک اجباری نگهداری خواهند  شد.

 

 

لینک کوتاه : https://www.milkanonline.ir/?p=2720

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.