رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰
  • الأحد ۱۰ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Sunday 17 October

استاندار کرمانشاه در دیدار با مدیران بانک های استان کرمانشاه ضمن تقدیر از هماهنگی سیستم بانکی با مدیریت استان در بحران زلزله و دیگر برنامه های استان گفت: اگر موفقیتی در بحث زلزله می بینید خیلی از آن را مدیون همکاری خوب سیستم های بانکی هستیم. هوشنگ بازوند پس از شنیدن چالش های پیش روی […]

استاندار کرمانشاه در دیدار با مدیران بانک های استان کرمانشاه ضمن تقدیر از هماهنگی سیستم بانکی با مدیریت استان در بحران زلزله و دیگر برنامه های استان گفت: اگر موفقیتی در بحث زلزله می بینید خیلی از آن را مدیون همکاری خوب سیستم های بانکی هستیم.

هوشنگ بازوند پس از شنیدن چالش های پیش روی سیستم بانکی در سالن تدبیر استانداری بیان داشت : در جلساتی نیز که ما با بانک‌ها داریم بعد از جلسه احساس می کنم که فشار مضاعفی روی بانک ها آورده‌ایم و نباید این فشار را روی بانک ها می آوردیم اما ما و شما  وارث یک وضعیت نابسامانی در اقتصاد استان هستیم.

کارباید به عنوان یک ارزش مطرح شود و فرهنگ سازی صورت بگیرد که  در کار اقتصاد، فرهنگ سازی از اصل سرمایه گذاری مهم تر است.

وی تاکید کرد:  خروجی این وضعیت نابسامان اقتصادی ۱۷۲ هزار بیکار شده است . این حجم بیکار در خانواده ها نارضایتی های جدی را در سطح شهر به وجود آورده است و همه باید کمک کنیم این نارضایتی را کاهش بدهیم.

استاندار کرمانشاه با تاکید بر اینکه با احداث چند کارخانه و واحد تولیدی نمی  شود نرخ بیکاری را کاهش داد یاد آور شد :مردم باید به این نتیجحه برسند که فرهنگ کار را افزایش بدهند. کرمانشاه نسبت به صنایع، ظرفیت و پتانسیل هایی که دارد  نرخ بیکاری بالایی دارد اما همدان با یک پنجم این ظرفیت ها نرخ بیکاری تک رقمی دارد .

وی با اشاره به منفی شدن نرخ رشد بیکاری استان در سه ماهه اول امسال ابراز امیدواری کرد که بتوانیم این نرخ رشد  را متوقف کنیم و افزود: مردم باید کار را به عنوان عنصر اصلی توسعه در نظر بگیرند اما متاسفانه این چنین نیست .نشانه آن هم حضور ۵ هزار نفر غیر کرمانشاهی در سرپل‌ذهاب است. بازوند تصریح کرد: باید فرهنگ سازی بشود که کار کردن را به عنوان یک ارزش بدانیم  کار نکردن را ضد ارزش بدانیم.نباید فرهنگ به نحوی بشود که بیکاری بی تفاوتی باشد .

وی اقتصاد کشور را یک اقتصاد بانک محور دانست و گفت: بانک‌ها در پروژه های اقتصادی با بخش خصوصی شراکت دارند اما یکی از گرفتاری های که وجود دارد شما و بخش خصوصی به عنوان شرکا به ندرت به یک زبان مشترک می‌رسید. بخش خصوصی می گوید: اگر ضرر کنم در ضرر شریک من نیست و در سود با ما شریک است. بخشهای خصوصی نیز بخش هایی قوی نیستند ،این بخش ها  مقداری از پولی که بانک به آنها می دهند را برای تولید و اشتغال در بخشهای دیگر هزینه می کنند. گاهی شرایط بازار نیز بر روی آن تاثیر می گذارد و دعوای بانک با مشتری از همین موقع شروع می شود و مدتی راه اندازی را به تعویق می اندازد .

استاندار کرمانشاه اظهار داشت: بانک ها با  مظلومیتی مواجه هستند و افکار عمومی ، دولت ،مردم و صاحبان قدرت این حرفها را می زنند و بانک ها نمی توانند دفاع کنند. در اینکه بانک یک موسسه مالی است که پروژه ها را پشتیبانی می کند و باید از آن حمایت شود شکی نیست  اما بانک ها نیز گاهی زیرکانه کارهایی می کنند و پس از چند وقت معوق شدن معادلات را به نحوی می چینند که چند برابر تسهیلات را از متقاضی طلب می کنند.

وی تصریح کرد: در بحران هایی همچون زلزله برخی به دنبال فرصت سازی برای خود و سوء استفاده هستند. امهال وامها نیز به همین شکل است. برخی به دنبال رانت هستند و در شهرستانهایی که هیچ آسیبی ندیده اند به دنبال امهال وامهایشان هستند و بارها به مدیران صنعت و جهادکشاورزی نیز گفته ایم که دقت بیشتری داشته باشند و خسارت دیدکان واقعی را معرفی کنند .

بازوند از بانک ها خواست با تشکیل کمیته ای به بررسی وامهای مناطق زلزله زده بپردازند و اگر مبلغ ۲هزارو ۳۱۷ میلیارد تومان جوابگوی امهال وامها نیست  آسیب شناسی شود و بجز ۹ شهرستان آسیب دیده امهال وام در دیگر شهرستانها قطع شود.

وی در خصوص ستاد تسهیل نیز بیان داشت: در این موضوع نیز آسیب شناسی کنید و یک جلسه از ستاد تسهیل را به این امر اختصاص دهید . دستگاه ها نمی توانند یکطرفه بر روی سیستم بانکی فشار بیاورند . سازمان‌ها و نمایندگان نباید برای بدهکاران بانکی توقع ایجاد کنند.

استادار کرمانشاه افزود: با دعوت از مدیریت جدید بانک مرکزی به استان ضمن بازدید از مناطق زلزله زده  مشکلات بانکی را با او در میان بگذاریم .

 

اخبار مرتبط

نظرات