• امروز : دوشنبه - ۳ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 22 April - 2024
3

نگاهمان را تغيير دهيم

  • کد خبر : 292
  • 29 مهر 1395 - 14:33
نگاهمان را تغيير دهيم

مهدی خالوندی – توسعه هر مجموعه، روستا، شهر و دياري زاييده تفکرات انساني و توسعه يافتگي جامعه مدني و به ويژه نخبگان و مديران توسعه يافته است. اگر در جامعه اي افراد به لحاظ فرهنگي به آن سطح از توانايي رسيدند که يک نگاه توسعه اي به مسائل و رويدادهاي پيراموني خود که منشاء خير […]

مهدی خالوندی – توسعه هر مجموعه، روستا، شهر و دياري زاييده تفکرات انساني و توسعه يافتگي جامعه مدني و به ويژه نخبگان و مديران توسعه يافته است. اگر در جامعه اي افراد به لحاظ فرهنگي به آن سطح از توانايي رسيدند که يک نگاه توسعه اي به مسائل و رويدادهاي پيراموني خود که منشاء خير و شر جمعي هستند داشته باشند، مي توان اميدوار بود که توسعه در آن جامعه شکل مي گيرد.

بايد تاکيد کرد که توسعه و يا توسعه نيافتگي هر جامعه اي انعکاس و جلوه اي از شرايط حاکم بر کيفيت مديران و نخبگان آن جامعه است، از کوزه همان برون تراود که دراوست. وضعيت کنوني استان کرمانشاه نيز با خيل عظيم بيکاري، مصائب اجتماعي، عقب ماندگي هاي اقتصادي و  در کل توسعه نيافتگي آن بدون ترديد منشائي جداي از انسان و عملکرد توسعه نيافته نخبگان و مديراني که سال ها در اين ديار آمده اند و رفته اند نداشته و ندارد.

تا زماني که همه وقت و انرژي نخبگان ما به جاي پيگيري مطالبات عمومي و قرار دادن مديران و نمايندگان در مسير تحقق منافع استاني و وادار کردن آنها به حرکت در اين مسير و چهارچوب، تلاش براي کسب امتيازات جناحي و شخصي محدود شده است و منافع عمومي در گير و دار بکش بکش هاي شخصي و سياسي قرباني مي شود، نمي توان انتظار توسعه و پيشرفت را داشت.

بروز اختلافات ميان بخشي از جامعه سياست پيشه استان با استاندار کرمانشاه و تعدادي از مديران استان که هياهوي جديدي را در ميان افکار عمومي ايجاد کرده است و استاندار و حاميانش را بر آن داشته تا به هر ترفندي براي بقا تن دهند تا چند صباحي بيشتر بر اين سامان نا به سامان حکم راني کنند، فقط مختص به ديروز و امروز نيست بلکه سال هاست استان کرمانشاه گرفتار چرخ باطل اين کشمکش هاي ناصواب شده است. مديراني که وظيفه اي جزء کمک به تسهيل روند توسعه اين استان و جلب رضايت مردم در حوزه کاري خود ندارند و بايستي همه هم و غم خود را صرف جذب اعتبارات مناسب و برنامه ريزي براي رشد و پيشرفت اين ديار کنند که در غير اين صورت کسي از آن ها کم کاري و کوتاهي را نخواهد پذيرفت.

اما متاسفانه در طول اين ساليان هر مدير و استانداري که در ديار کرمانشاه سکاندار بوده است ( تا آنجايي که ما به ياد داريم) به جاي حرکت براي پيشرفت و آبادني اين ديار بيش از نيمي از انرژي خود را صرف راضي نگه داشتن اين و آن و تلاش براي بقا هدر داده است و تنها به تناسب ميزان قلدري استاندار وقت اين مساله شدت و ضعف داشته است که از بد حادثه ما هميشه از استانداران قلدر به نيکي ياد مي کنيم و عملکردشان را مي ستاييم، شايد راز موفقيتشان به اين دليل باشد که نگذاشتند خيلي کسي در کارشان بگذارد. جامعه نخبگي و سياسيون کرمانشاه در اين سال ها به جاي اينکه راه را نشان دهند و والي کرمانشاه را در مسير صحيح قرار دهند و به عنوان نمايندگان مردم کرمانشاه نقش نظارتي و مطالبه گرايانه خود را ايفا کنند، اگر استاندار با آن ها همراه شد که فبها و الي بيشتر نقش بازدارنده داشته و براي ديده شدن هر روز با نداي هل من مبارز چاه و چاله اي جديد در اين مسير کنده اند.

صحبت ما دفاع از عملکرد استاندار کرمانشاه و تيم مديريت همراهش نيست و بر اين باوريم که بر اين عملکرد و شرايط کنوني استان حتي در مقايسه با استان هاي همجوار نقد اساسي وارد است ( که در جاي خود به آن خواهيم پرداخت) صحبت بر سر اين است که چرا بايد استان کرمانشاه در طول سه سال گذشته سه استاندار به خود ببيند؟ آيا يک سال زمان مناسبي براي سنجش توانايي هاي مديريت يک فرد و شناخت درست از ميزان موفقيت و عملکرد او کافي است؟ آن هم زماني که از ماه سوم زمزمه ها و فشارها براي تغيير استاندار شکل مي گيرد و در اين مدت حواشي کار بيش از متن آن پر رنگ بوده است. آيا مديراني که دولت به کرمانشاه گسيل داشته است همه نا کارآمد هستند؟ و ده ها سوال ديگر که پاسخ همه آن ها به خود ما باز مي گردد. بدون ترديد اگر قرار باشد حال و روز کرمانشاه با تغيير استاندار بهتر شود و کس ديگري اين کشتي به گل نشسته را به ساحل مقصود برساند، تا زماني که جامعه نخبگي کرمانشاه نوع نگاه و رويکردش را از نگاه منافع نگر به توسعه محور تغيير ندهد، مديران ما کماکان بجاي تلاش براي رفع معضلات اساسي استان در تکاپوي بقاء هستند و آش همين آش است و کاسه همان کاسه!

لینک کوتاه : https://www.milkanonline.ir/?p=292

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.