• امروز : شنبه - ۲۵ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 13 April - 2024
3

صدای نارضایتی دانشجویان دانشگاه صنعتی به گوش می‌رسد!

  • کد خبر : 3132
  • 01 خرداد 1397 - 14:45

فاطمه روح القدس – گروه جامعه نارضایتی دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه به کاهش سنوات تحصیلی به ۸ ترم آن هم باوجود قانون عدم امکان هم نیازی دروس، کیفیت پایین غذا، خوابگاه های نامناسب، سرویس های قدیمی، سخت گیری های بیش از حد آموزشی و نارضایتی اساتید و دانشجویان در بخش پژوهش موجب تجمعهای دوروزه آنها […]

فاطمه روح القدس – گروه جامعه
نارضایتی دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه به کاهش سنوات تحصیلی به ۸ ترم آن هم باوجود قانون عدم امکان هم نیازی دروس، کیفیت پایین غذا، خوابگاه های نامناسب، سرویس های قدیمی، سخت گیری های بیش از حد آموزشی و نارضایتی اساتید و دانشجویان در بخش پژوهش موجب تجمعهای دوروزه آنها در راهروهای دانشگاه صنعتی شد .
دبیر انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی به عنوان حامی دانشجویان در این اعتراضات در مصاحبه با خبرنگار میلکان گفت: متاسفانه برخی مسئولین دانشگاه صنعتی به جای پاسخگو بودن و سعی در رفع مشکلات در مقابل هر پرسشی یک تعداد دلیل و بهانه مشخص به کار میبرند. به عنوان مثال در مقابل نیمی از پرسش ها میگویند اعتبارات دانشگاه بسیار پایین است. اما نمی‌گویند چرا اعتبارات دانشگاه پایین است، نمی گویند پس چه کسی مسئول جذب اعتبار از وزارت علوم است ؟ نمی گویند در طی چند سال گذشته چرا اقدامی نکرده‌اند که اعتبارات دریافتی دانشگاه به قدر کافی افزایش یابد؟
حمید کیانی نقص عمده دانشگاه را تیم مدیریتی دانشگاه دانست و اظهار داشت: به عنوان مثال یکی از بالاترین پستهای مدیریتی و مالی در اختیار شخصی قرار گرفته که طبق گفته خود فرق فاکتور و پیش فاکتور را نمی داند. یا یکی از بالاترین مسئولین پژوهشی بابت کم کاری پژوهشی تذکر دریافت کرده یا بهتر است بگویم خودش به خودش تذکر داده. تصمیمات شورای فرهنگی دانشگاه بیشتر به یک جناح خاص نزدیک است. گاه بدون در نظر گرفتن منافع و مصالح کلی اقدام به تصمیم گیری می کند. به عنوان مثال مسئول بسیج اساتید از طرف شورای فرهنگی به عنوان عضو کمیته ناظر بر نشریات انتخاب شد و در آنجا در پاسخ به پیشنهاد به مطالعه قوانین و رفتار طبق آن پاسخ داده: “مگر من بیکارم که بنشینم اینهارا بخوانم”
وی به سخت گیری های آموزشی بیش از حد در دانشگاه که عمده ترین دلیل اعتراض دانشجویان بود اشاره کرد وافزود: مجموعه مدیریتی دانشگاه با الگو برداری از دانشگاه های سطح اول کشور اقدام به هماهنگ کردن امتحانات کرده ولی وقتی به آن ها گفته میشود که در همین دانشگاه های سطح اول اجازه همنیازی دروس به دانشجویان داده می شود سکوت می کنند و جوابی ندارند. مشخص است زمانی که تعداد کثیری از دانشجویان به دلیل هماهنگی امتحانات نمره قبولی را کسب نمیکنند و به دلیل عدم وجود قانون همنیازی نیز نمی‌توانند درس های دیگری را اخذ کنند قطعا تعداد ترم های تحصیلی آن ها نیز بیشتر از ۸ترم خواهد شد و این درست نیست که به دلیل سیاست های نادرست دانشگاه دانشجو مجبور به پرداخت شهریه باشد.
این فعال دانشجویی تجمع اعتراضی مسالمت آمیز را حق همه دانشجویان خواند و تاکید کرد: متاسفانه تا زمانی که در تیم مدیریتی دانشگاه تغییرات اساسی ایجاد نشود هر روز می توان منتظر یک تجمع اعتراضی جدید بود.
اما سرانجام پس از دوروز اعتراض و تحصن رییس دانشگاه صنعتی کرمانشاه در جمع دانشجویان حاضر شد و ضمن دعوت دانشجویان به آرامش قول مساعد برای پیگیری خواسته‌ها و مطالبات آن هارا داد.
دکتر علی اکبراختری در جواب مهم ترین خواسته ی دانشجویان یعنی افزایش سنوات تحصیلی گفت:این یک قانون است که باید در تمام دانشگاههای کشور اجراشود اما هیئت امنای دانشگاه ها میتوانند این سنوات را تا۱۰ ترم افزایش دهند.
وی تصریح کرد: از آن جایی که در دانشگاه های صنعتی اکثر دانشجویان به دلیل سختی دروس امکان اتمام تحصیل در ۸ ترم را ندارند از هیئت امنا میخواهم که قانون تحصیل رایگان را حداقل تا ۹ترم افزایش دهد.
رییس دانشگاه صنعتی کرمانشاه در پاسخ به دیگر اعتراضات دانشجویان از جمله قانون همنیازی، این قانون را برای افزایش سطح علمی دانشجویان و دانشگاه لازم دانست و افزود:اعتراض به وضعیت رفاهی بد دانشگاه را قبول داریم و نبود اعتبارات مهم ترین دلیل آن است. مدیران ما تمام تلاش خود را میکنند تاباهمین اعتبارات کم بهترین امکانات رابه دانشجویان اختصاص دهند.
دانشگاه صنعتی کرمانشاه ۱۰ سال از عمرش می گذرد اما در کمال تعجب بسیاری از مردم این شهر یا آن را نمیشناسند یا به عنوان یکی از دانشکده های زیرشاخه دانشگاه رازی می شناسند.
دانشگاهی که تا دوسال پیش حتی ساختمانی نداشت و دانشجویان در چند آپارتمان استیجاری در شهرک پردیس روزگار میگذراندند سرانجام دوسال پیش ساختمان اصلی دانشگاه در محل بزرگراه امام خمینی افتتاح شد و دانشجویان با بارقه‌ای از امید پای به ساختمان جدید نهادند غافل از اینکه دانشگاه جدیدشان قرار است بستری از حوادث و قوانین عجیب و غریب باشد.

لینک کوتاه : https://www.milkanonline.ir/?p=3132

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.