رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Tuesday 19 October

يخچول‌ها – يخچال‌هاي خالي- اگر امروز مردم را نکشد قطعاً فردا ايران را فلج خواهد کرد. فشارهاي اقتصادي، تورم لجام گسيخته و رکود، سفره‌هاي ايراني را در معرض خطر قرار داده است. سبد کالاي خانوارهاي ايراني‌ روز به روز سبک تر مي‌شود.هر روز يکي از اقلام آن حذف مي‌گردد. از تفريح ومسافرت شروع شد، به […]

يخچول‌ها – يخچال‌هاي خالي- اگر امروز مردم را نکشد قطعاً فردا ايران را فلج خواهد کرد. فشارهاي اقتصادي، تورم لجام گسيخته و رکود، سفره‌هاي ايراني را در معرض خطر قرار داده است. سبد کالاي خانوارهاي ايراني‌ روز به روز سبک تر مي‌شود.هر روز يکي از اقلام آن حذف مي‌گردد. از تفريح ومسافرت شروع شد، به لباس و زيور آلات رسيد و امروز مستقيم سفره مردم را هدف گرفته است.
گوشت قرمز، مرغ و ماهي ، شير و لبنيات، برنج، ميوه و… هر کدام به حدي گران شده است که مصرف آنها در خانواده‌هاي با درآمد پايين تقريبا حذف گرديده و در خانواده‌ها ي با در آمد متوسط حتي روبه بالاي ۲و ۳ ميليون تومان با چالش مواجه شده است . قدرت دولتي‌ها هم به مهار گراني نمي رسد و هر روز وضعيت بد و بدتر مي شود.
دولت هر چقدر هم که مي دود به گرد پاي گراني نمي رسد و توان مهار آن و کنترل بازار را ندارد. براي جبران اين کم تواني اقدام به توزيع بسته‌هاي حمايتي کرده است با هزار اما و اگر! با اين رشد قيمت ها مگر ۲۰۰ هزار تومان کجاي اين کيسه خالي را پر مي کند. توزيع چند قلم کالاي اساسي به اصطلاح با نرخ دولتي گوشت قرمز ، گوشت مرغ، برنج و تخم مرغ که کلي هم وقت مديران را مي گيرد که درست توزيع شده و به انحراف نرود و…. مگر چه ميزان از مصرف را شامل مي‌شود. طبق آماري که در ستاد تنظيم بازار استان ارائه شد تنها ۴/۴درصد گوشت قرمز، ۳/۷ گوشت مرغ ، ۰/۰۳۷ درصد تخم مرغ و ۰/۰۲۷ درصد برنج سرانه مصرف استان از ابتداي سال به صورت کالاي تنظيم بازاري توزيع شده است. دولت تدبيري براي حوزه توليد ندارد و آن را رها کرده است. تمام تمرکز خود را بر اين چنين مسائل فرعي – توزيع کالاي اساسي و بسته حمايتي- گذاشته است. حداقل براي کنترل قيمت مايحتاج اوليه مي‌شود نظارت بيشتر و بهتري بر روي کالاهاي وارداتي با ارز دولتي و نهاده هاي دامي داشته باشد تا هزينه توليد را کاهش دهد.
سرانه مصرف مواد غذايي مفيد همچون شير ، ماهي ، تخم مرغ وميوه و سبزيجات نسبت به دنيا يک سوم ميانگين جهاني است. اينک با وضعيتي که به وجود آمده است مطمئنا خيلي کمترنيز شده است و اين يک زنگ خطر براي سلامت نسل فرداي ماست. نسل کودکان و نوجواناني که بايد روزانه حداقل دو ليوان شير بخورند که با پوکي استخوان مواجه نشوند.کمبود ويتامين‌ها در تغذيه روزانه کودکان و نوجوانان علاوه بر عدم رشد و تکامل جسمي ومغزي موجب کاهش بهره هوشي و توانمندي هاي ذهني کودکان مي‌شود. بسياري از بيماري هاي دوران بزرگسالي مانند بيماري هاي قلبي و عروقي، ? سرطان ، چربي خون و ديابت، به خاطر تغذيه نامناسب دوران کودکي است. کمبودهاي امروز هزينه‌اي بسيار سنگين را از لحاظ درمان روي دست دولت خواهد گذاشت، هزينه‌اي که هيچگاه جبران سلامتي از دست رفته را نخواهد کرد.
دولت بايد تعارف را کنار بگذارد و اين وضعيت را يک وضعيت بحراني و جنگ اقتصادي بداند که گاهي منافقيني از داخل دست به دست دشمنان خارجي و تحريم‌ها مي دهند و براي منافع کوتاه مدت و لحظه‌اي خود جان هم‌وطنان خود را به خطر مي اندازند.اين بازار آشفته موقعيت‌هايي را براي متقلبيني به وجود آورده است که با عرضه مواد غذايي کم کيفيت و نامرغوب سلامت مردم را با خطر بزرگتري مواجه مي‌کنند. بازار امروز بازار عادي نيست و نيازمند توجه جدي و نظارت همه جانبه است .

اخبار مرتبط

نظرات