رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Monday 18 October

به مناسبت بیست و دومین سالروز ملی صادرات نشست خبری با حضور جمعی از مسئولین اقتصادی استان و اصحاب رسانه در محل اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد. به گزارش خبرنگار میلکان آنلاین، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه از صادرات به عنوان نیاز اساسی کشور یاد کرد و گفت: صادرات هم پشتوانه‌ای برای […]

به مناسبت بیست و دومین سالروز ملی صادرات نشست خبری با حضور جمعی از مسئولین اقتصادی استان و اصحاب رسانه در محل اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد.
به گزارش خبرنگار میلکان آنلاین، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه از صادرات به عنوان نیاز اساسی کشور یاد کرد و گفت: صادرات هم پشتوانه‌ای برای تولید است و هم نیاز مبرم کشور رابه منابع ارزی را تامین میکند.
کیوان کاشفی افزود: اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه به زودی تشکیل میشود و نمایندگانی از اتاق کرمانشاه نیز در آن حضور خواهند داشت.
وی تصریح کرد: در تحولات اقتصادی اخیر کشور حوزه صادرات نیز دچار چالش‌هایی شده و یکی از مهمترین این چالشها را دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هایی است که برخی از آنها در زمان کوتاهی صادر می‌شوند. برخی از این بخشنامه‌ها در زمینه ممنوعیت صادرات برخی از اقلام است که ضرر زیادی به تجار میزند.
کاشفی عنوان کرد: در زمینه اقلام غذایی باید ابتدا نیاز داخل کشور تامین شود بعد سراغ صادرات برویم.در سایر زمینه‌ها که مازاد تولید داریم باید به بعد صادرات توجه داشته باشیم.
وی از صادرات به عنوان یک بازار خارجی رایگان یاد کرد که به خوبی در اختیار ما است و افزود: باید در حوزه صادرات کالاها یک هارمونی داشته باشیم و نه بازار داخلی را از مواد غذایی خالی کنیم و نه جلوی صادرات اقلامی که در کشور مازاد است را بگیریم.
کیوان کاشفی اذعان داشت: پیمان سپاری ارزی یکی دیگر از مشکلات صادرکنندگان است. پیگیر این بودیم که این بخشنامه حداقل برای کشور عراق حذف شود که این کار به دو دلیل انجام نشد. اول اینکه ایران حدود ۱۰ میلیارد دلار صادرات به عراق دارد که رقم غیرقابل صرف نظری است و دوم اینکه این نگرانی وجود داشت که عراق به منفذ و کشور ثالثی تبدیل شود که کالا از طریق آن به دیگر کشورها برود.
کاشفی از ادامه پیگیریها برای حل این مشکل خبر داد و یادآوری کرد: دلیلی وجود ندارد که تجار و صادرکنندگان ارز خود را به داخل کشور برنگردانند، چون اگر این کار را نکنند توان تولید و تجارت خود را از دست خواهند داد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه در ادامه به وضعیت صادرات استان کرمانشاه اشاره و از رشد حدود ۴۰ درصدی صادرات استان در سال جاری یاد کرد و افزود: رشد صادرات کرمانشاه که عمدتا به عراق صورت میگیرد از میانگین رشد صادرات کل کشور به عراق بیشتر است.
وی با اشاره به دو دلیل رشد صادرات در استان، اظهار کرد: دلیل اول افزایش نرخ ارز بود که کالاهای ایرانی را در بازارهای جهانی رقابتی‌تر کرد و دلیل دوم نیز برقراری توازن تجاری بین دو بخش عربنشین و کردنشین عراق بود.
کاشفی با بیان اینکه صادرات کرمانشاه در سال ۸۴ از ۳۶۰ میلیون دلار در برخی سالها به سه میلیارد دلار هم رسیده، افزود: پیشبینی ما این است که امسال نیز به رقم ۳میلیاردو۲۰۰میلیون دلار تا ۳میلیاردو۴۰۰میلیون دلار صادرات برسیم. البته این امر مستلزم افزایش سرمایه‌گذاری در واحدهای تولیدی صادراتی و همچنین فراهم کردن زیرساختها در مرزهای استان است.
وی با اشاره به اینکه بیش از یک سوم صادرات ایران به عراق از طریق مرزهای کرمانشاه انجام میشود، ادامه داد: متاسفانه زیرساختهای مرزی کرمانشاه برای تردد روزانه ۷۰۰ تا هزار کامیون مناسب نیست. وجود مشکلاتی مانند فراهم نبودن شرایط حمل یکسره و لزوم تخلیه و بارگیری باعث شده ازدحام در مرزهای کرمانشاه زیاد باشد.
کیوان کاشفی ابراز امیدواری کرد با پیوستن عراق به کنوانسیون “تیر” تا پایان سال میلادی جاری، حمل یکسره به این کشور برقرار شود و بخشی از مشکل ازدحام و شلوغی در مرزهای کرمانشاه نیز برطرف گردد.
وی در ادامه بر لزوم ورود به بازارهای جدید خصوصا بازار خوب سوریه هم تاکید کرد و یادآور شد: سوریه بازار صادراتی خوبی است و تجار توانمندی هم دارد که کهنه‌کار هستند و سبک تجارت با آنها با عراق کاملا متفاوت است.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران از پیگیری برای تعیین یک مسیر ترانزیتی از ایران به سوریه یاد کرد و گفت: اقداماتی هم برای ورود به بازار سوریه انجام داده ایم و به زودی اتاق بازرگانی ایران و سوریه شکل خواهد گرفت که نمایندگانی از کرمانشاه هم در آن حضور دارند.
کاشفی روسیه را نیز از دیگر بازارهایی دانست که میتواند هدف صادرات باشد و افزود: اگرچه کار با روسیه در ابتدا بسیار سخت بود، اما طی چهار سال اقدامات خوبی انجام شده و حداقل ۲۰ نفر از تجار کرمانشاه در روسیه مشغول به کار هستند. برای توسعه تجارت با روسیه سرای تجار ایرانی در آستاراخان برقرار شد که کمک خوبی به توسعه تجارت با روسیه کرده است.
وی با اشاره به مرز سومارعنوان کرد: این مرز اگرچه مزیتهای صادراتی خوبی دارد، اما به دلیل فراهم نبودن زیرساختها و نداشتن راه دسترسی مناسب مشکلاتی در این مرز داریم. درحال حاضر روزانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ کامیون در مرز سومار تردد دارد.اگر در ایام اربعین بار مرزهای دیگرکشور مانند مهران، چزابه و شلمچه نیز به سمت سومار بیاید، ازدحام در این مرز بیشتر خواهد شد و نیازمند زیرساختهای بهتری هستیم.
کیوان کاشفی درباره مرز شوشمی نیز عنوان کرد: طی سالهای اخیر اتفاق خاصی برای توسعه این مرز نیفتاده که بخشی از آن ناشی از موقعیت خود مرز و راه دسترسی آن است که امکان توسعه چندانی ندارد باید تمرکز مرز شوشمی را برای تردد گردشگران قرار دهیم.

اخبار مرتبط

نظرات