رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Wednesday 20 October

طرح همکدسازی تلفن‌های ثابت سراسر کشور، طبق مصوبه سال ۸۹ دولت دهم، از آذرماه ۱۳۹۰ در تهران کلید خورد. بر اساس این طرح ۱۸۷ کد به ۳۱ کد کاهش یافت و باعث ضررهای زیادی برای شرکت مخابرات ایران شد به‌طوری‌که درآمد این شرکت را بین ۱۴ تا ۱۵درصد کاهش داد به گزارش میلکان آنلاین به […]

طرح همکدسازی تلفن‌های ثابت سراسر کشور، طبق مصوبه سال ۸۹ دولت دهم، از آذرماه ۱۳۹۰ در تهران کلید خورد. بر اساس این طرح ۱۸۷ کد به ۳۱ کد کاهش یافت و باعث ضررهای زیادی برای شرکت مخابرات ایران شد به‌طوری‌که درآمد این شرکت را بین ۱۴ تا ۱۵درصد کاهش داد

به گزارش میلکان آنلاین به نقل از ایسنا ، بااین‌حال شرکت مخابرات ایران در راستای رعایت عدالت اجتماعی ، طرحی را که با بی‌عدالتی به این شرکت تحمیل‌شده بود را اجرا کرد درحالی‌که ضررهای زیادی ازنظر درآمدی به شرکت وارد شد.

این در حالی بود که شرکت مخابرات ایران از سال ۸۲ تا امسال ، تنها ۱۰ درصد افزایش درآمد داشته است و در مقابل به خاطر اجرای طرح همکدسازی ۲۰ درصد کاهش درآمد را متحمل شده است. حذف درآمد و بازگشت به درآمد قبل از سال ۱۳۸۲، برای اولین اپراتور مخابراتی کشور جای تأسف بسیار دارد.

درحالی‌که شرکت مخابرات ایران در این سال‌ها، هزینه‌های زیادی برای توسعه شبکه‌های مخابراتی، افزایش و بهبود کیفیت خدمات انجام داده است.شرکت مخابرات ایران در این سال‌ها ضمن اینکه درآمد ثابتی داشته است اما بر اساس همین درآمد، برای برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای ، سود سهامداران و پرداخت حقوق و امور رفاهی کارکنان خود هزینه‌های جاری و توسعه‌ای داشته است و برای تأمین این هزینه‌ها با مشکلات و چالش‌های زیادی دست‌وپنجه نرم کرده است.

علاوه بر اینها با صدور رأی هیئت عمومی عدالت اداری و در پی شکایت دیوان محاسبات کشور، دریافت آبونمان از مشترکین تلفن‌های ثابت فاقد مجوز قانونی اعلام و ابطال می‌شود.

باوجوداینکه مرجع ابلاغ قانون برای اپراتورهای مخابراتی، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است ، ولی به‌هرحال ، تصمیمی گرفته و حکمی صادر شد که لازم‌الاجراست، ولی آیا هر تصمیمی جامع است ؟ لذا تفکرات کوتاه‌مدت یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی است که مسئولان را در تله تصمیمات نادرست می‌اندازد آن‌ها نمی‌دانند که تصمیمی که امروز می‌گیرند علاوه بر زمان حال بر آینده نیز تأثیر خواهد داشت.

تصمیمی که برای اهداف مورد نظر دارید، گرفته می‌شود؛ حتی اگر درست و کاربردی به نظر برسد؛ اما شاید با تأثیراتی که در آینده بر روی دیگران می‌گذارد ، نه‌تنها تصمیمی نادرست بوده بلکه مخرب و توأم با تأثیرات منفی جبران‌ناپذیری نیز باشد و پیامدهای منفی آن حتی هدفی را که برای رسیدن به آن ، تصمیمی گرفته‌شده ، مخدوش و نابود کند.

شاید حذف آبونمان از قبوض تلفن ثابت ، قانونی  و در تفکر کوتاه‌مدت برخی نیز به نفع مشترکان و در راستای عدالت اجتماعی ، منفعت عمومی هم داشته باشد؛ اما آیا در آینده کاهش درآمد مخابرات ، منجر به کاهش هزینه‌های توسعه‌ای و ایجاد مشکل در برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای نخواهد شد؟

آیا مطلوب‌تر این نیست که جایگزینی برای حذف این مبلغ از قبوض در نظر گرفته شود؟ شرکت مخابرات ایران در سال ۹۶ ، بالغ‌بر ۴۸۵۰میلیارد تومان هزینه عملیاتی در بخش تلفن ثابت داشته است و بالغ‌بر ۳هزار میلیارد تومان بودجه سرمایه‌ای را برای برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای خود هزینه کرده است؛ پس چطور می‌تواند با درآمد ثابت در راستای توسعه گام‌های استواری بردارد؟

آینده از آن صنعت IT و ICT است. در برهه‌ای که فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار در صنعت ICT دغدغه مسئولان و دست‌اندرکاران این حوزه در ایران است و آی سی تی ، موتور محرک اشتغال در کشور مطرح می‌شود؛ تصمیم برای حذف بخشی از درآمد مخابرات که می‌تواند برای فرصت‌های کسب و کار و توسعه در حوزه آی سی تی و شبکه مخابراتی هزینه شود، در بلندمدت نه‌تنها به نفع مشترکان که به ضرر آن‌ها و تمامی مردم ایران است.

تصمیمی که بدون دوراندیشی و تنها با تمرکز بر زمان حال گرفته‌شده ، بازتاب و پیامدش ، اتلاف نیرو، برنامه و سرمایه‌گذاری‌های گذشته است تصمیمی غیر کارشناسانه که موجب آسیب زدن به توسعه صنعت مخابرات ایران می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات