• امروز : سه شنبه - ۲۶ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 16 July - 2024
5
معاون اول رييس جمهور:

پيمانکاران متخلف بايد بازخواست و پاسخگوي باشند

  • کد خبر : 2135
  • 11 آذر 1396 - 18:33

معاون اول رييس جمهور با تاکيد بر اينکه استحکام ساختمان بايد دغدغه جدي هر ايراني باشد، گفت: پيمانکاراني که به استحکام ساختمان توجه نمي کنند، کاري پر ضرر و زيان در حق کشور انجام مي‌دهند که بايد بازخواست شده و پاسخگوي عملکرد خود باشند. دکتر اسحاق جهانگيري دربخش پاياني سفر خود به استان کرمانشاه در […]

معاون اول رييس جمهور با تاکيد بر اينکه استحکام ساختمان بايد دغدغه جدي هر ايراني باشد، گفت: پيمانکاراني که به استحکام ساختمان توجه نمي کنند، کاري پر ضرر و زيان در حق کشور انجام مي‌دهند که بايد بازخواست شده و پاسخگوي عملکرد خود باشند.
دکتر اسحاق جهانگيري دربخش پاياني سفر خود به استان کرمانشاه در جلسه شوراي اداري استان در فرمانداري شهرستان سرپل‌ذهاب اظهار داشت: زلزله غرب کشور و بطور مشخص استان کرمانشاه حادثه تلخي بود که قلب دولت و ملت ايران و نظام جمهوري اسلامي ايران را به درد آورد و همه مردم عزادار اين حادثه شدند.
وي با اشاره به نقش سازنده ستاد مديريت بحران کشور و ستاد مديريت بحران استان کرمانشاه در مديريت و ساماندهي مسائل ناشي از زلزله گفت: در مقايسه با مديريت زلزله بم، اقدامات انجام شده در استان کرمانشاه حکايت از آن دارد که به جهت مديريت حوادث طبيعي پيشرفت زيادي داشته ايم. البته نواقص و ضعف هايي نيز وجود دارد که بايد با آسيب شناسي از آن درس بگيريم.
دکتر جهانگيري با اشاره به برنامه در دستور کار دولت براي مقاوم سازي ۶ ميليون واحد مسکوني روستايي در کشور افزود: بر اساس اين برنامه، دولت سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستايي را مقاوم سازي مي کند و اگر پس از مقاوم سازي زلزله اي رخ دهد و ساختمان هاي مقاوم سازي شده تخريب شوند و ساختمان هايي که مقاوم سازي نشده اند سالم بمانند اين يعني که ايرادي در کار وجود دارد و دست اندرکاران مقاوم سازي، کار خود را بدرستي انجام نداده اند. البته در صورت چنين اتفاقي اصل سياست مستحکم سازي ساختمان ها زير سوال نمي رود بلکه عملکرد مجريان اين طرح بايد مورد بررسي قرار گيرد.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به مصوبه دولت براي پرداخت کمک بلاعوض ۶ ميليون توماني براي ساخت مسکن دائمي در شهرهاي زلزله زده استان کرمانشاه و کمک بلاعوض ۵ ميليون توماني در روستاهاي زلزله زده تصريح کرد: علاوه بر اين ۲ ميليون تومان نيز براي تجهيزات مورد نياز مسکن دائمي در شهرها و روستاهاي زلزله زده استان کرمانشاه اختصاص يافته است.
وي افزود: نظام بانکي نيز ۱۰ ميليون تومان وام قرض الحسنه به افرادي پرداخت مي کند که ساخت مسکن دائمي خود را آغاز کرده اند و بنياد مستضعفان هم براي هر واحد مسکوني تا ۲ ميليون تومان سيمان مورد نياز را به صورت رايگان تامين خواهد کرد. ضمن آنکه احداث واحدهاي مسکوني دائمي براي زلزله زدگان از پرداخت ۷ ميليون تومان هزينه طراحي، مهندسي و پروانه ساخت معاف خواهد بود.
دکتر جهانگيري همچنين از افزايش ۵ ميليون توماني تسهيلات براي ساخت مسکن دائمي در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه خبر داد و گفت: در جلسه امروز ستاد مديريت بحران کشور مقرر شد که تسهيلات ۳۵ ميليون توماني در شهرها به ۴۰ ميليون تومان و تسهيلات ۲۵ ميليوني براي روستاها به ۳۰ ميليون تومان افزايش پيدا کند که با در نظر گرفتن همه اين تسهيلات و کمک هاي بلاعوض، مي توان گفت که تقريباً رقم قابل توجهي براي ايجاد يک اسکان مطمئن و مسکن دائمي فراهم شده است. معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينکه جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران هم به ازاي هر فرد فوت شده در زلزله مبلغ۵ ميليون تومان براي هزينه هاي تدفين و مراسم بصورت بلاعوض پرداخت مي کند خاطر نشان کرد: بايد تلاش کنيم چرخه زندگي مردم و روال طبيعي در مناطق زلزله زده هرچه زودتر احيا شود و منابع لازم براي بخش هاي زيربنايي نظير آب، برق و راه نيز توسط دستگاه هاي مربوطه تامين گردد.
وي همچنين از وزارت نفت خواست در راستاي برنامه گاز رساني به روستاهاي بالاي ۲۰ خانوار در کشور، گازرساني به روستاهاي زلزله زده استان کرمانشاه را در اولويت قرار دهد. دکتر جهانگيري در ادامه سخنان خود از اجراي طرحي بسيار عظيم براي تحول بخش کشاورزي در استان کرمانشاه خبر داد و اظهار داشت: بزودي کانال گرمسيري به بهره برداري خواهد رسيد و حجم عظيمي از آب به منطقه منتقل خواهد شد و حدود ۶۲ هزار هکتار از اراضي استان کرمانشاه تحت آبياري و کشت قرار خواهد گرفت.
وي با تاکيد بر اهميت بخش کشاورزي در استان کرمانشاه و انتظارات مردم اين استان براي توسعه اين بخش گفت: دولت ۲ ميليارد تومان نيز براي جبران خسارات ناشي از تلفات احشام و دام مردم زلزله زده استان کرمانشاه تامين کرده است و علاوه بر آن وزارت جهاد کشاورزي نيز به ميزان قابل توجهي علوفه رايگان در اختيار دامداران قرار خواهد داد.
دکتر جهانگيري همچنين با اشاره به گزارش نماينده وزارت جهاد کشاورزي مبني بر آسيب به بيش از ۸ هزار واحد کشاورزي دراستان کرمانشاه گفت: در احيا و بازسازي اين واحدها ترديدي وجود ندارد و لازم است که سازمان برنامه و بودجه، وزارت جهاد کشاورزي و بنياد مسکن انقلاب اسلامي در اين خصوص جلسه اي برگزار و راهکارهاي لازم را تدوين کنند.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به ابلاغ آيين نامه اختصاص ۱٫۵ميليارد دلار از صندوق توسعه ملي براي اشتغال روستايي تصريح کرد: براساس اين آيين نامه که چندي پيش ابلاغ شد، واحدهاي صنعتي استان کرمانشاه که در کارگروه حمايت از بخش توليد مورد بررسي و تصويب قرار گيرند مي توانند تا سقف ۴۰۰ ميليارد تومان براي بازسازي و تامين سرمايه در گردش از اين منابع مالي استفاده کنند.
وي از مسئولين بانک هاي استان کرمانشاه خواست براي پرداخت تسهيلات به مردم زلزله زده سخت گيري نکنند و اصل را بر پرداخت تسهيلات بگذارند مگر اينکه واقعا راهکاري وجود نداشته باشد.
دکتر جهانگيري همچنين با اشاره به تصميم دولت مبني بر تخصيص صد در صدي بودجه عمراني سال ۹۶ استان کرمانشاه گفت: براي امور زيربنايي اين استان، يک رديف متمرکز نيز در بودجه سال ۹۷ پيش بيني خواهد شد که سقف آن تا يکي دو هفته آينده نهايي مي شود.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به تعطيلي مدارس آسيب ديده استان از استاندار و مسئولين استان کرمانشاه خواست هر چه سريعتر مدارس را حتي به شکل اسکان موقت بازگشايي کنند تا دانش آموزان بتوانند هرچه زودتر درس خود را ادامه دهند.
وي همچنين با اشاره به آمادگي نظام بانکي کشور براي ساخت مدارس آسيب ديده استان کرمانشاه افزود: خوشبختانه خيرين مدرسه ساز نيز پاي کار آمده اند و اميدوارم که تا سال تحصيلي آينده هيچ روستايي نباشد که مدرسه آن تکميل نشده باشد.
دکتر جهانگيري در ادامه از استمهال بدهي‌هاي گذشته فعالان بخش صنعت، خدمات و کشاورزي مناطق زلزله زده استان کرمانشاه تا مدت دو سال خبر داد و گفت: دولت هر آنچه که در توان داشته باشد به صحنه خواهد آورد تا مشکلات مردم استان کرمانشاه مرتفع شود و اين استان بتواند همچنان سرپا بايستد و بايد بدانند که دولت، مردم ايران، نظام و در راس آن رهبر معظم انقلاب در کنار مردم اين استان هستند.

لینک کوتاه : https://www.milkanonline.ir/?p=2135

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.