• امروز : یکشنبه - ۲۷ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 16 June - 2024
5
اسحاق جهانگيري با اشاره به پتانسيل‌هاي کرمانشاه مطرح کرد؛

نخبگان‌حلقه‌مفقوده عدم‌توسعه‌يافتگي کرمانشاه را‌پيدا‌کنند

  • کد خبر : 1469
  • 08 مرداد 1396 - 12:20

به گزارش هفته نامه ميلکان، اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور به همراه وزراي؛ صنعت ،معدن و تجارت، جهادکشاورزي و نيرو صبح روز سه شنبه۳ مرداد ماه به منظور افتتاح چند طرح عمراني به کرمانشاه سفر کردند. آبگيري سد زمکان و جاميشان معاون اول رئيس جمهور پس از سفر به شهرستان دالاهو و افتتاح سد […]

به گزارش هفته نامه ميلکان، اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور به همراه وزراي؛ صنعت ،معدن و تجارت، جهادکشاورزي و نيرو صبح روز سه شنبه۳ مرداد ماه به منظور افتتاح چند طرح عمراني به کرمانشاه سفر کردند.
آبگيري سد زمکان و جاميشان
معاون اول رئيس جمهور پس از سفر به شهرستان دالاهو و افتتاح سد زمکان اين شهرستان در آئين آبگيري رسمي همزمان با دو سد مخزني جاميشان و زمکان و افتتاح رسمي طرح هاي آبرساني به ۸۰۰ روستاي کشور با جمعيت ۵۰۰ هزار نفر که در محل سد جاميشان واقع در شهرستان سنقر و کليايي شرکت کرد.
حميدرضا چيت چيان وزير نيرو در اين مراسم طي سخناني با بيان اينکه طي ۴ سال فعاليت دولت يازدهم جمعا ۳۴ سد در اين دولت آبگيري يا به بهره برداري رسيد، اظهارداشت: مجموع آبي که اين ۳۴ سد تنظيم و استحصال مي کنند، برابر ۴ ميليارد و ۴۵۰ ميليون متر مکعب است.
وي تصريح داشت: در دوره ۴ ساله دولت تدبير و اميد، ۱ ميليارد و ۱۱۲ ميليارد متر مکعب آب تنظيم و استحصال شد که اگر با دوران پيش از انقلاب مقايسه شود، هرسال ۲ و دو دهم درصد بيشتر و اگر با دوران پيش از انقلاب تا ابتداي اين دولت مقايسه شود هرسال يک و نيم برابر بيشتر کار تنظيم و استحصال آب انجام شده است.
چيت چيان ازبهره برداري از ۶ سد جديد تا پايان سال در کشور خبرداد و اضافه کرد: از ابتداي سال ۹۶ تاکنون با احتساب اين دوسد که در کرمانشاه افتتاح شد، ۱۶ سد در کشور آبگيري يا به بهره برداري رسيده اند. وي افزود: با موافقت مقام معظم رهبري، دولت ۸ ميليارد دلار از منابع صندوق توسعه ملي را براي طرح هاي آبي کشور اختصاص داد که جهشي در منابع آبي کشور ايجاد شود.
وزير نيرو از صرف ۳۲ هزار ميليارد تومان براي طرح هاي آبي استان کرمانشاه از آذر ماه سال گذشته خبر داد و گفت: ۱۲۰۰ ميليارد تومان ديگر نيز تا نيمه اول سال ۹۷ در کرمانشاه صرف پروژه ها و طرح هاي آبي خواهد شد.
وي با اشاره به اينکه در سال ۹۵ به ۲ هزار و ۹۸۰ روستاي کشور آبرساني شد، يادآورشد: تنها فعاليت دولت در اين يکسال برابر با ۱۰ سال فعاليت آبرساني در کشور بوده است.
اسحاق جهانگيري نيز با تاکيد بر اين که بايد در مديريت منابع و مديريت مصرف آب کار جدي صورت گيرد، اضافه کرد: در راستاي استفاده مطلوب از منابع آبي کشور، نهضت بزرگ سد سازي را در کشور راه انداختيم بطوريکه امروز حجم آبهاي ذخيره پشت سدهاي ما به ۳۸ ميليارد متر مکعب مي رسد.
وي با بيان اينکه مسئله آب مي تواند آينده ايران را به خطر بيندازد اگر جدي به آن توجه نشود، عنوان کرد: استان کرمانشاه يک استان کشاورزي با شرايط مناسب براي توسعه است.
جهانگيري تاکيد کرد: در حال حاضر به بيش از ۶ هزار روستاي کشور با تانکر آبرساني مي شود در اين راستا دولت طي سال گذشته با اعتبار ۵۰۰ ميليون دلار به ۲ هزار و ۹۸۰ روستا آبرساني کرد که به اندازه ده سال پيش از آن بود. براي سالجاري نيز ۳۰۰ ميليون دلار اعتبار در اين زمينه اختصاص يافته است. وي از اختصاص ۵ هزار ميليارد تومان از محل منابع صندوق توسعه ملي براي اشتغال روستاها و مررنشينان کشور خبرداد و يادآورشد: اين منبع در سالجاري بايد بتواند در بحث اشتغال روستاها نقش تاثيرگذاري ايفا کند. معاون اول رئيس جمهور و وزير صنعت، معدن و تجارت در آيين افتتاح چند طرح صنعتي و ايران خودرو کرمانشاه حضور يافتند که گزارش کامل آن در صفحه آخر همين شماره هفته نامه آمده است.
کرمانشاه همه ظرفيت هاي توسعه را دارد
معاون اول رئيس جمهور در جلسه شوراي اداري استان که در محل سالن جلسات شهداي دولت استانداري برگزارشد خبر از افزايش سهم مديريتي بانوان در برنامه ششم توسعه تا ۳۰ درصد داد و گفت: در تصميم ديگري سن مديريت کشور تا پايان برنامه ششم توسعه، ۸ سال کمتر مي_شود و مديريت به جوان ترها واگذار مي شود.
وي گفت: کشور در مسير و ريل خوب توسعه قرار گرفته و بخش خصوصي و مردم به آينده اميدوارتر هستند.
اسحاق جهانگيري عنوان کرد: اقتصاد ايران بايد به درجه اي از بزرگي برسد که سالانه يک ميليون شغل ايجاد کند. معاون اول رئيس جمهور فرصت توسعه ايران را بي نهايت عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: مهمترين ويژگي اقتصاد مقاومتي اين است که اين انسجام بخشي ملي را بوجود خواهد آورد. وي با بيان اينکه استان کرمانشاه همه ظرفيت هاي توسعه را دارد، گفت: نخبگان استان تمرکز کنند که چرا با وجود اين همه ظرفيت ها استان کرمانشاه محروم است. حلقه مفقوده را پيدا کنند تا بتوانيم با برطرف نمودن آن موانع استان را توسعه دهيم. وي با تاکيد بر اينکه موضوع کوله بران بايد سامان دهي شود، اعلام کرد: يکي از ايراداتي که به بحث کوله بري وارد است، اين است کاميون ها از بندرعباس کالاها را به عراق صادر و از عراق با کوله وارد کشور مي شود که مسئله عدم کيفيت کالاها نيز پيش مي آيد. در اين راستا در جلسه هفته گذشته هئيت دولت، مقرر شد، دولت براي ساماندهي کوله بران از ۹۰۰ ميليارد تومان حقوق خود بگذرد. بدين منظور هر مرزنشيني که به فاصله يک شعاع مشخص از مرز قرار دارد مي تواند ماهيانه تا ۵۰۰ هزار تومان بدون عوارض گمرکي کالا وارد کند. جهانگيري با اشاره به اينکه هيچ کار واجب تر از افزايش صادرات در کشور نداريم، بيان داشت: موضوع رسمي شدن مرز سومار را انجام خواهيم داد.
فاز توسعه ايران خودرو کرمانشاه تا ۱۰۰هزار دستگاه کلنگ زني شد
محمدرضا نعمت زاده وزيرصنعت، معدن و تجارت در نشست شوراي اداري استان کرمانشاه، تلاش کردن و استفاده از افراد توسعه يافته را براي توسعه استان يک ضرورت دانست و در ادامه به تعطيلي معادن قيرطبيعي شهرستان گيلانغرب اشاره کرد و تصريح داشت: از شوراي عالي معادن تقاضا کرديم حقوق دولتي معادن اين شهرستان را کاهش دهند اما بايد بيشتر روي فناوري در اينجا کار کرد تا فضاي رقابتي ايجاد شود.
وي با اشاره به ظرفيت سنگ هاي معدني استان کرمانشاه، خاطرنشان ساخت: ما پيشنهاد داده ايم ، سنگ بري هاي کوچک به يک واحد سنگ بري بزرگ با توان صادراتي تبديل شوند.وزير صنعت، معدن و تجارت افتتاح کارخانه ايران خودرو صحنه را يک حرکت انقلابي جهت توسعه کرمانشاه عنوان و تاکيد کرد: فاز دوم توسعه کارخانه در راستاي رسيدن به توليد ۱۰۰ هزار دستگاه در سال کلنگ زني شد. وي در پايان با بيان اينکه عراق همسايه_اي ثروتمند براي کرمانشاه است که بايد از ظرفيت هاي آن استفاده کرد، گفت: براي صنايع آب بري که بخواهند در غرب استان کرمانشاه ايجاد شوند بستر را فراهم خواهيم کرد.
سامانه سردسيري براي کشاورزي صرفه اقتصادي ندارد
حميدرضا چيت چيان وزير نيرو در اين نشست، اظهارداشت: کرمانشاه منابع آبي خوبي دارد، احداث صنايع آب بر در آن هزينه کمتري ميخواهد در اين راستا هرصنعتي که نيازمند آب سردسير باشد آمادگي اعطاي مجوز به آنها را داريم.
وزير نيرو سرمايه گذاري هاي انجام شده در بخش طرح هاي آبي را در استان کرمانشاه بي نظير توصيف کرد و گفت: از آذرماه سال ۹۳ تا کنون ۳۲ هزار ميليارد تومان در ارتباط با توسعه منابع آبي در استان سرمايه گذاري کرده ايم. ۱۲۰۰ ميليارد تومان ديگر نيز تا نيمه اول سال ۹۷ صرف خواهد شد. وي در بخش ديگري از سخنان خود، به بخش برق پرداخت و عنوان کرد: در حال حاضر در نيروگاه هاي استان کرمانشاه ۱۴۰۵ مگاوات برق توليد مي شود. ميزان مصرف برق استان در پيک مصرف با احتساب ۵۰۰ مگاواتي که به عراق صادر مي شود، ۱۲۸۰ مگاوات است. وزيرنيرو در پايان يادآورشد: در آينده اي نزديک ۱۴۳۰ مگاوات برق به ظرفيت انرژي استان اضافه شود.
در اجراي طرح هاي آبي بايد مسائل اجتماعي را نيز در نظر گرفت
علي حجتي وزير جهادکشاورزي نيز با بيان اينکه بحث راه آهن کرمانشاه مراحل پاياني خود را طي مي کند، اظهارداشت: اساس اين است که اين راه آهن به خانقين وصل و از آنجا به بندر لاذقيه و مديترانه شرقي وصل شود.
وي از تمرکز جمعيت در مرکز استان کرمانشاه انتقاد کرد و ادامه داد: نصف جمعيت استان و ۷۰ درصد از جمعيت شهري آن در خود شهر کرمانشاه ساکن هستند. ظرفيت هاي بالقوه اي در گوشه و کنار استان براي استقرار اين جمعيت وجود دارد. وزيرجهادکشاورزي خاک سياه کرمانشاه را غني ترين خاک کشور دانست و گفت: اگر چند محور در استان دنبال شود بسياري از مشکلات حل خواهند شد.
استاندار خواستار اجرايي شدن سامانه سردسيري شد
در پايان، اسدالله رازاني استاندار کرمانشاه طي سخناني از تصويب منطقه آزادقصرشيرين در هيئت دولت ياد کرد و ادامه داد: تنها ۱۰ کيلومتر ديگر از ريل گذاري راه آهن کرمانشاه باقي مانده است که ظرف ۱۰ روز آينده به اتمام مي رسد و قطار به صورت آزمايشي وارد ايستگاه راه آهن مي شود. رازاني به ظرفيت ها و پتانسيل هاي بسيار استان کرمانشاه و در عين حال محروميت ها و نرخ بالاي بيکاري آن پرداخت و در ادامه گفت: به رغم مشکلاتي که در داخل کشور عراق است و باعث کاهش صادرات ما شده، در سه ماهه اول امسال شاهد رشد ۵ درصدي صادرات به عراق بوده ايم. ارتباط با بخش عرب نشين عراق از مرز سومار انجام مي_گيرد.وي سهم استان کرمانشاه را از اعتبارات استاني کم دانست و خاطرنشان ساخت: مسائل عدم تخصيص بموقع و ۱۰۰ درصدي اعتبارات استاني در بالا بودن نرخ بيکاري استان نقش دارد در همين راستا درخواست داريم که اعتبارات عمراني استان به صورت ويژه تخصيص ۱۰۰ درصدي پيدا کند.
استاندار کرمانشاه خواستار اجرايي شدن سامانه سردسيري شد و تصريح داشت: در استان کرمانشاه ۵۰۰ ميليون دلار پروژه با صدرصد توجيه اقتصادي وجود دارد.بانکهاي استان براي پرداخت تسهيلات استنکاف مي کنند و مي گويند سرمايه نداريم.

لینک کوتاه : https://www.milkanonline.ir/?p=1469

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.