• امروز : پنج شنبه - ۱۰ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 30 May - 2024
4
ورود روزانه 70 میلیون مترمکعب فاضلاب به رودخانه قره‌سو

«قره‌سو» رودخانه‌ای در انتظار نگاه مسئولان کرمانشاهی

  • کد خبر : 38009
  • 25 اردیبهشت 1403 - 13:24
«قره‌سو» رودخانه‌ای در انتظار نگاه مسئولان کرمانشاهی

رودخانه قره‌سو که از میان شهر کرمانشاه عبور می‌کند سال‌ها است در شرایط نامناسبی قرار دارد و ساماندهی آن از نظر جلوگیری از ورود فاضلاب و فضاسازی اطراف آن همواره مطالبه مردم بوده است. به گزارش میلکان به نقل از ایسنا؛ رودخانه قره‌سو که از دیرباز محبوبیت خاصی در بین ساکنان کرمانشاه و اهالی اطراف […]

رودخانه قره‌سو که از میان شهر کرمانشاه عبور می‌کند سال‌ها است در شرایط نامناسبی قرار دارد و ساماندهی آن از نظر جلوگیری از ورود فاضلاب و فضاسازی اطراف آن همواره مطالبه مردم بوده است.

به گزارش میلکان به نقل از ایسنا؛ رودخانه قره‌سو که از دیرباز محبوبیت خاصی در بین ساکنان کرمانشاه و اهالی اطراف داشته و به دلیل تأمین آب کشاورزی، شرب و آبزی‌پروری سبب تشکیل تمدن‌ در اطراف خود شده بود به ویژه از سال‌های خشکسالی مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است.

این رودخانه از میان شهر کرمانشاه عبور کرده و در این محدوده دو رودخانه چم بشیر و آبشوران نیز به آن متصل می‌شوند و در نهایت پس از عبور از شهر، در نزدیکی فرامان به رودخانه گاماسیاب می‌پیوندد و این دو رودخانه سیمره را تشکیل می‌دهند.

این رودخانه در سال‌های گذشته به دلیل خشکسالی با کاهش دبی شدید مواجه شد و به تبع خاصیت خودپالایشی رودخانه نیز کاهش یافت و این در حالی بود که به دلیل بی‌توجهی‌ها فاضلاب انسانی نیز وارد این رودخانه شده و علاوه بر چهره نازیبا، بوی نامطبوعی را ایجاد کرده که زندگی را برای ساکنان آن منطقه دشوار کرده است.

هر چند این رودخانه که از میان شهر می‌گذرد، می‌توانست یک جاذبه گردشگری باشد، اما با تغییر دولت‌ها و وعده‌های بسیار همچنان چهره نازیبای خود را حفظ کرده است.

این در حالی است که کلنگ ساماندهی مرحله اول رودخانه قره‌سو در حد فاصل میدان امام حسین(ع) تا پل ولایت از اسفند سال ۸۸ بر زمین زده شد و قرار بود رستوران، پارکینگ، پیاده‌راه، پیست دوچرخه سواری، آلاچیق و مبلمان‌های شهری در این مکان ساخته شود که تاکنون عملیاتی نشده است.

بنابر اعلام مسئولان از سال گذشته از ورود فاضلاب بخش شمالی شهر به این رودخانه جلوگیری شده و برای جداسازی کامل فاضلاب از رودخانه باید تصفیه خانه فاضلاب کرمانشاه تکمیل شود و از طرف دیگر شهرداری نیز موظف به فضاسازی اطراف این رودخانه است که البته تاکنون فعالیتی مشاهده نشده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه اظهار داشت: قره‌سو از سال‌های گذشته به عنوان چالش زیست محیطی و بهداشتی مطرح بوده و به دلیل اهمیت موضوع در جلسات مدیریت پسماند استان مطرح شد و استاندار نیز به این مقوله ورود کردند.

احد جلیلیان عنوان کرد: سال گذشته از طریق آبفا، آب منطقه‌ای و شهرداری تفاهم‌نامه‌ای با واحدهای صنعتی شهرک صنعتی، نیروگاه حرارتی و پلیمر منعقد شده که امسال براساس برنامه‌ها قرار است فاضلاب و پساب از طریق کانال‌هایی بازچرخانی شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه گفت: با این اقدام و تفاهم نامه همین پسابی که معضلی برای رودخانه قره سو شده و به صورت خام به رودخانه سرازیر می‌شود بعد از بازچرخانی برای آبیاری فضای سبز و خنک کنندگی صنایع مورد استفاده قرار بگیرد و در استفاده از آب‌های زیرزمینی صرفه‌جویی شود.

وی افزود: روزانه ۷۰ میلیون مترمکعب فاضلاب و پساب وارد رودخانه قره‌سو می‌شود که تهدیدی برای ساکنان و سلامت غذایی است و امید داریم با تفاهم انجام شده دیگر پساب خامی به رودخانه وارد نشود.

جلیلیان بیان کرد: براساس اعلام مسئولان مربوطه در صورت تخصیص اعتبارات تا پایان امسال ۴۰ تا ۴۵  کیلومتر کانال به سمت شرق استان به این منظور ایجاد می‌شود و رودخانه قره‌سو از این وضعیت خارج می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه در رابطه با وضعیت آبشوران نیز گفت: محیط زیست برای ساماندهی آبشوران و قره‌سو یک دستگاه نظارتی است و در این زمینه نیز تذکراتی به شهرداری و آبفا داده شده و با تفاهم نامه منعقد شده امید داریم دیگر فاضلابی وارد رودخانه قره‌سو و آبشوران نشود.

وی با اشاره به اینکه در زمینه آبشوران تاکنون به چند دستگاه اخطار داده‌ایم و یکی دو مورد نیز به مراجع قضایی ارجاع داده شده است افزود: اکنون یک سوم فاضلاب خام انسانی در شهر کرمانشاه تصفیه می‌شود و در صورت راه‌اندازی مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب، ۳۰ درصد دیگر از فاضلاب این شهر تصفیه می‌شود.

راه‌اندازی مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب در سال آینده

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه  اظهار داشت: در سال گذشته بیش از ۹۰ درصد فاضلاب ورودی به رودخانه قره‌سو جداسازی شد و از ورود فاضلاب مناطق شمالی شهر به رودخانه جلوگیری شده است.

رضا داودی با بیان اینکه مدول اول تصفیه خانه فاضلاب کرمانشاه ۳۲۴ هار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد عنوان کرد: بیش از ۹۵ درصد شهر کرمانشاه شبکه فاضلاب دارد که ۲۵ درصد سنتی و ۷۰ درصد نیز مدرن است و از این نظر مشکل حادی وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با اشاره به اینکه مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهر کرمانشاه ۴۰۰ هزار نفر ظرفیت دارد گفت: عملیات سازه این تصفیه خانه تا پایان امسال به اتمام می‌رسد و خرید و نصب تجهیزات سال آینده انجام و وارد مدار می‌شود.

وی افزود: با راه‌اندازی این تصفیه خانه ۴۷ میلیون مترمکعب پساب قابل انتقال خواهد بود و این در حالی است که این میزان تاکنون ۲۵ میلیون مترمکعب بوده و از سال ۸۳ تا سال گذشته هیچ تصفیه خانه‌ای در کرمانشاه ساخته نشده است.

داودی با بیان اینکه نیاز کرمانشاه این است که دو تصفیه خانه ۴۰۰ هزار نفری دیگر داشته باشد گفت: ساخت مدول دوم تصفیه خانه در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ شروع شده و با توجه به اینکه مصوبه سفر رئیس جمهور بوده و اعتباری به آن تخصیص داده شده اکنون ۲۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با اشاره به اینکه این پروژه یک مگاپروژه در استان است و نقش کلیدی در استان خواهد شد، عنوان کرد: این پروژه ۲۴٫۵ مترمکعب پساب تولید خواهد داشت و این قابلیت را دارد که برای صنایع مورد استفاده قرار گیرد.

وی گفت: این تصفیه خانه در شرق کرمانشاه قرار گرفته و صنایع نیز در مسیر شرق کرمانشاه به سمت بیستون قرار دارند و بعد از افتتاح، خروجی پساب تصفیه خانه به صنایع اختصاص داده خواهد شد.

داودی افزود: برای این پروژه ۳۴۵ هزار مترمکعب خاکبرداری، ۴۶۰۰ آرماتوربندی و ۹۰ هزار مترمکعب بتن‌ریزی انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با اشاره به اینکه برای این پروژه باید بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار صرف شود، عنوان کرد: اعتبارات سال مالی ۱۴۰۲ هنوز به طور کامل تخصیص داده نشده، اما ۳۱۶ میلیارد تومان اعتبار مصوب دارد و پیگیر هستیم در قانون بودجه ۱۴۰۳ نیز اعتبار مناسبی برای آن هدف‌گذاری شود و بتوانیم در پایان ۱۴۰۳ تمام‌سازه را به اتمام برسانیم.

لینک کوتاه : https://www.milkanonline.ir/?p=38009

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.