رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲۰ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Wednesday 27 October
رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان کرمانشاه

سرمایه‌گذاری مشترک، استراتژی افزایش مبادلات تجاری ایران و عراق است

نشست  فعالان اقتصادی استان کرمانشاه با هیات تجاری بازرگانی استان بابل عراق با جلسات هم اندیشی هیات های همتای تجاری دو کشور امروز در هتل پارسیان کرمانشاه انجام شد. به گزارش خبرنگار میکان آنلاین، رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان کرمانشاه از جهش صادرات ایران به کشور عراق خبر داد و گفت: آمارها […]

نشست  فعالان اقتصادی استان کرمانشاه با هیات تجاری بازرگانی استان بابل عراق با جلسات هم اندیشی هیات های همتای تجاری دو کشور امروز در هتل پارسیان کرمانشاه انجام شد.

به گزارش خبرنگار میکان آنلاین، رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان کرمانشاه از جهش صادرات ایران به کشور عراق خبر داد و گفت: آمارها نشان می دهد میزان صادرات ایران به عراق به مرز ۹ میلیارد دلار رسیده است که ۳ میلیارد آن تنها سهم استان کرمانشاه است.

کیوان کاشفی حفظ این میزان صادرات و افزایش آن را نیازمند رویکردها و تعاملات جدیدی دانست و افزود:ما برای حفظ صادرات چند استراتژی را در پیش داریم.  اولین و مهمترین آن بحث صادرات مواد اولیه است به کشور عراق و سعی در انجام سرمایه گذاری های مشترک با کشور عراق است.

کاشفی ادامه داد: بحث بعدی استفاده از مرزهای مشترکی است  که ما به هر حال داریم  و از بین تمام همسایگانمان بیشترین مرز مشترک را با کشور عراق داریم. و این پتانسیلی است که باید از آن استفاده های خوب را ببریم.

وی به سفر ریاست جمهوری ایران به کشور عراق هم اشاره کرد و افزود: در سفر ریاست جمهور ایران به عراق ایجاد مراکز تجاری مشترک در  سه نقطه از مرز ها به تصویب رسید که یک نقطه از آن در مرز کرمانشاه هست.

کاشفی در ادامه اظهار کرد: بحث واردات از کشور عراق  برای ما بسیار مهم و تاثیرگذار است. به دلیل صادراتی که به کشور عراق داریم و ارز آنجا موجود است و همچنین شرکت های زیادی در عراق فعال هستند و می توانیم در جهت واردات از آنها استفاده کنیم.

وی با بیان حل لزوم مسائل در انجام امور وارداتی از عراق به ایران گفت : به جد دنبال آن هستیم که مسایل واردات حل و اجرایی بشود.
رییس اتاق استان کرمانشاه افزود: بنظر می رسد ما حداقل تا ۵ برابر میزان تجارت فعلی قابلیت افزایش داریم به دلیل پتانسیل ترانزیت بین دو کشور با توجه به شرایط اقتصادی و شرایط استراتژی دو کشور به راحتی  حمل ترانزیت را میسر می کند ایران و عراق دوتا از کشورهایی هستند که در بحث ترانزیت می توانند تاثیر گذار باشند.

عضو هیئت رییسه اتاق ایران  توریسم درمانی و توریسم زیارتی را هم مدنظر قرار داد و گفت: توریسم درمانی و زیارتی بحث قابل توجه  ای است امروز شاهدیم که تبادلات بین  بحث توریسم دو کشور بسیار گسترش پیدا کرده است. در توافقاتی که بین دو کشور در امر ویزا انجام شد این را تجدید خواهد بخشید.

وی افزود: امروز شاهدین که ما میزبان بسیاری از توریسم ها برای زیارت و تفریحی و استفاده از امکانات درمانی و سلامت در ایران هستیم. اطمینان داریم در هم تنیدگی روابط دو کشور در حدی است. که در کوتاه ترین زمان شاهد از بین رفتن ویزا بین دو کشور خواهیم بود.

دبیر اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر نقش مهم دو کشور ایران و عراق  منطقه گفت: ایران و عراق دو کشور  ثروتمند منطقه هستند. ما به دقت تحولات سیاسی و اقتصادی کشور عراق را پیگیری می کنیم. اکنون عراق از ثبات و آرامش بسیار خوبی برقرار است.

کاشفی با توجه به میزان صادرات نفت کشور عراق بیان داشت:  کشور عراق یکی از کشورهایی است که بیشترین میزان صادرات نفت را دارد. کشور بسیار ثروتمندی است عقیده داریم بایستی اقتصاد بین دو کشور بین مردم خودشان حداکثر استفاده را از این ثروت خدادادی ببرند و از آن بهره مند شوند.

وی ادامه داد: در بین استانهای عراق استان بابل بسیار مستعد است از نظر حوضه های مختلف، در سفرهایی که به این استان رفتم قابلیت های زیادی را آنجا دیدم در حوزه تجارت و صنعت و به خصوص کشاورزی که استان بسیار مستعدی است.

این مسئول سفر ها و ملاقات ها را برای بهبود و گسترش روابط بین دو استان موثر دانست و گفت: امیدواریم سطح روابطمان را بسیار گسترش دهیم بین اتاق بازرگانی بابل و کرمانشاه ارتباطات بسیار قدیمی و دوستی عمیقی وجود دارد و این سرمایه ایی است که در جهت ارتقا سطح اقتصادی بین  دو استان می تواند کمک کند.
کاشفی همچنین از برنامه های هفته آینده اتاق بازرگانی خبر داد و گفت:هیاتی از بصره و در فرصت های دیگر سعی خواهیم کرد از استانهای دیگر عراق هم میزبانی می کنیم که بتوانیم این اقتصاد استانمان را با تولید و تجارت کشور عراق گره بزنیم.
از همه تجار و فعالان اقتصادی کرمانشاه انتظار می رود از این فرصت ها استفاده کنند.
وی در پایان گفت: تمام سعی خود را خواهیم کرد که شرایط خوبی را برای تعاملات اقتصادی فراهم کنیم و این خواسته تمام مسئولین دو کشور است که بایستی حتما از وضعیت دو کشور برای بهبود وضعیت اقتصادی استفاده کنیم.

کرمانشاه و استانهای عراق توسعه دهیم از تمام همکاران عراق انتطار داریم از این فرصت استفاده کنند و این عزم تمام مسیولین دو کشور است که بایستی برای بهبود اقتصادی استان از طرفیت های دو کشور استفاده کنیم

اخبار مرتبط

نظرات