• امروز : شنبه - ۲۵ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 13 April - 2024
3
گزارش /

آئین اختتامیه پنجمین جشنواره منطقه ای تئاتر معلولین

  • کد خبر : 2352
  • 05 دی 1396 - 5:32

اختتامیه پنجمین جشنواره منطقه ای تئاتر معلولان زاگرس که در تالار انتظار با حضوراصحاب رسانه برگزار شد. به گزارش خبرنگار میلکان آنلاین، محمددرند رئیس انجمن هنرهای نمایشی در خصوص این جشنواره که با مشارکت بهزیستی استان کرمانشاه و معاونت امور توانبخشی و دفتر امورتوانبخشی روزانه و همچنین  توانپزشکی و همکاری بهزیستی استان های همدان،لرستان،ایلام،کردستان و […]

اختتامیه پنجمین جشنواره منطقه ای تئاتر معلولان زاگرس که در تالار انتظار با حضوراصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار میلکان آنلاین، محمددرند رئیس انجمن هنرهای نمایشی در خصوص این جشنواره که با مشارکت بهزیستی استان کرمانشاه و معاونت امور توانبخشی و دفتر امورتوانبخشی روزانه و همچنین  توانپزشکی و همکاری بهزیستی استان های همدان،لرستان،ایلام،کردستان و کرمانشاه برگزار شد گفت: هدف این جشنواره برابرسازی فرصت ها در تمامی عرصه های اجتماعی ،آموزشی،فرهنگی و هنری معلولین و همچنین تشویق به همکاری میان هنرمندان تئاترو معلولین علاقمند به هنر نمایش ،تقویت حس مسئولیت پذیری و پرورش نگرش مطلوب اجتماعی و احترام به حقوق معلولین و منزلت آنهااست.

هدف این جشنواره توانمند سازی معلولین است
دکتر امید قادری در پنجمین جشنواره تئاتر معلولان که در تئاتر شهر مجموعه فرهنگی و هنری انتظار کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: هدف سازمان بهزیستی توانمندسازی معلولان در زمینه های فردی، هنری، توانبخشی فردی و اجتماعی است.
وی ادامه داد: فرد معلول زمانی که وارد کار تئاتر می شود هنرنمایی خود را به نمایش می گذارد و توانمندی وی نیز در جامعه به اثبات می رسد و ارتباط مناسبی با مردم و جامعه پیدا می کند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه زبان هنر را بسیار مهم عنوان کرد و گفت: هنر درمانی افراد در این زمینه تحقق ساز می شود.

این مسئول با اشاره به استفاده از ظرفیت خود معلولان در برگزاری این جشنواره، افزود: موضوع نمایشنامه های اجرایی دغدغه های معلولان از جمله مناسب سازی، اشتغال، نگاه تبعیض آمیز و ازدواج معلولان بود که به زبان هنر به اجرا درآمد.

دکتر قادری بیان داشت: دولت توجه ویژه ای به قشر معلولان دارد و با حمایت های دولت و نمایندگان لایحه حمایت از حقوق معلولان به تصویب رسید و خبرهای خوشحال کننده از مجلس و دولت برای اشتغال، توانمندسازی، پشت نوبتی ها و لزوم مناسب سازی و مستمری مددجویان به گوش می رسد.

وی به تأخیر در برگزاری جشنواره تئاتر معلولان به دلیل وقوع زلزله اخیر اشاره داشت و یادآور شد: با توجه به وجود معلولیت های جدید در این حادثه مسئولان استان قول داده اند که مشکلات این حادثه دیدگان را برطرف کنند.

محدودیت ها خلاقیت ها را بروز می دهند
همچنین در ادامه اختتامیه محمد ابراهیم الهی تبار معاون سیاسی امنیتی استانداری در مراسم پنجمین جشنواره تئاتر معلولان ضمن تقدیر از برگزارکنندگان مراسم اظهار داشت: جشنواره برای معرفی بهترین  توانایی هاست و در این جشنواره توانیابانی شرکت کرده اند که توانایی و توانمندی خود به زیبایی را در قالب هنر نشان می دهند که ارزشمند است.
وی بیان داشت: از این همه امید و توانمندی ها تقدیر می کنم و امیدوارم که درسی برای ما باشد و بدانیم که محدودیت ها نمی توانند فرصت ها را از ما بگیرند و تهدید ایجاد کنند، بلکه می توانند زمینه بروز خلاقیت را به وجود آورند.
به گفته معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمانشاه هانیه این دختر عزیز در یک لحظه تصمیم گرفت که حرکت کند و خواهر کوچکتر خود را نجات دهد و این تصمیم وی را تبدیل به یک قهرمان ملی و نماد ایثار و از خودگذشتگی کرده است و امروز سرپل ذهاب، استان کرمانشاه و مردم ایران به وجود چنین دردانه هایی می نازد و می بالد.

هنردرمانی در کنار توان بخشی و با هدف توانمند سازی
افروز صفاری فرد مدیرکل امور مراکز توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی کش‍ور در اختتامیه پنجمین جشنواره منطقه ای تئاتر معلولان زاگرس گفت: هنر نیازی است که احتیاج به هیچ دلیل و برهانی ندارد.
وی افزود: در واقع از زمانی که زندگی ها ماشینی شده و برای رفاه و آسایش از ماشین استفاده می کنیم، زندگی ها خشن، سرد، بی روح و بدون عواطف و احساسات شده است.
صفاری فرد با بیان اینکه چیزی که در این زمان می تواند به ما کمک کند هنر است که می تواند این وضعیت را تلطیف کند و نقش بسزایی در زندگی بشر  داشته باشد.
مدیرکل امور مراکز توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی کشور افزود: هنر در واقع نتیجه کوشش انسان برای ایجاد زیبایی است و موسیقی، تئاتر و… همه از فنون هنر هستند که نقش بسزایی در  زندگی بشر دارند.
صفاری فرد ادامه داد: هنر را وسیله انتقال احساسات زیبا از روح دانست که نه تابع شعور و نه خارج از حیطه عقل و شعور است.
وی گفت: هنر تئاتر می تواند یک ارتباط بسیار خوب را بین افراد برای انتقال احساسشان ایجاد کند.
وی پیشینه هنر تئاتر را در نمایش های سنتی و انتقال آداب و رسوم عنوان کرد و گفت: اکنون وسیله ای برای آموزش، روان درمانی و… است و نقش مهمی را در این زمینه اجرا می کند.
وی رکن اصلی تئاتر معلولان را توانمندی بازیگران معلول در اجرای نقش های محوله دانست و افزود: در اجرای این نقش ها می توانند به خودباوری برسند و تخلیه بروز احساساتشان را داشته باشند.
صفاری فرد گفت: به خاطر دلایل فوق، بهزیستی هنر درمانی را در کنار توانبخشی و با هدف توانمندسازی مورد توجه قرار داده است.
مدیرکل امور مراکز توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی کشور افزود: وظیفه سازمان بهزیستی بسترسازی برای انعکاس توانمندی های افراد است و اینکه قابلیت های افراد معلول به جامعه شناسانده شود و بتوانیم تغییر نگرش ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: همچنین اجتماع بداند که همه عزیزان معلول علی رغم محدودیت هایی که دارند، می تواند در عرصه فرهنگ و هنر مثل سایر عرصه های زندگیشان فعال و مثمر ثمر باشند.
صفاری فرد تصریح کرد: بهزیستی برای کاربردی کردن هنر فقط به تئاتر بسنده نکرده و در سایر هنرها نیز فعالیت دارد اما تئاتر نقش موثری  داشته و بیشتر از همه فنون هنر، توانسته مثمر ثمر باشد.
وی گفت: شاید معلولان ما به دلیل محدودیت هایی که دارند، نتوانند برخی از حالات نمایشی را اجرا کنند اما با توجه به اینکه احساساتشان را خیلی بهتر از افراد دیگر می توانند منتقل کنند، پیام های نقششان را خیلی بهتر و واضح تر می توانند به افراد انتقال دهند.
این مسئول گفت: سازمان بهزیستی نهایت تلاشش را می کند که با استفاده از مربیان، مدرسان و اساتید، استعدادهای افراد را در زمینه تئاتر شناسایی کند و بیشتر به این عرصه بپردازد تا ما بتوانیم شاهد جشنواره ها و فستیوال‌های هنری بهتر و موثرتری باشیم.
وی تاکید کرد: ما معتقد هستیم انسان ها بهترین و مهم ترین سرمایه هر جامعه هستند و برای رشد آنها باید برنامه های کاربردی داشته باشیم.
صفاری فرد افزود: معلولین هم از این جوامع بوده و سازمان بهزیستی باید نهایت تلاشش را بکند که با استفاده از برنامه های کاربردی در رشد و تعالی این قشر موثر باشد.
وی ادامه داد: هدف ما این است که این افراد به خودباوری برسند و بتوانند سهم خودشان را از زندگی بگیرند.
مدیرکل امور مراکز توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی کشور در پایان گفت: دفتر توانبخشی روزانه بهزیستی نهایت تلاشش را برای تدوام و گسترش این هنر دارد و امیدوارم بتوانیم شاهد موفقیت های بیشتر این عزیزان در عرصه هنر باشیم و موفقیت این عزیزان باعث افتخار است.

گزارش: پریسا عباسی

لینک کوتاه : https://www.milkanonline.ir/?p=2352

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.