پیشخوان
کد خبر : 10599
سه شنبه - 6 خرداد 1399 - 20:13
در شفاف سازی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مشخص شد؛

توزیع ناعادلانه اعتبارات بین موسسات و هنرمندان کرمانشاه/ شاباش‌های حمایتی

عبدالله مرادی- میلکان

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه نیز در راستای شفاف سازی اقدام به انتشار لیست حمایت از موسسات فرهنگی هنری در قالب اجرای تفاهم نامه های انجام شده ، فهرست کلیه حمایت ها و کمک به اصحاب فرهنگ و هنر رسانه و خریدهای حمایتی محصولات فرهنگی هنری کرده است. یک بند نیز با عنوان تفاهم نامه های منعقده با موسسات و انجمن های فرهنگی هنری بر روی سایت آمده است که متاسفانه فایلی در آن بارگذاری نشده است تا از این فعالیتها مطلع باشیم.

شاباش‌های حمایتی
در فهرست کلیه حمایت ها و کمک به اصحاب فرهنگ و هنر رسانه نام اشخاصی آمده است که هیچ معیار و شاخصی را نمی توان در بین این اسامی پیدا کرد.
حداقل بخش زیادی از افرادی را که نگارنده می شناسد و در این لیست نام آنها آمده است به هیچ وجه مستحق دریافت .این حمایت وکمک نیست.
در حوزه رسانه تنها نام یک مدیر مسئول و دو نفر دیگر به ترتیب با دریافت ۲میلیون و پانصد هزار تومان، یک میلیون تومان و ۶میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به چشم می خورد.
اسامی دیگر افراد حوزه فرهنگ و هنر را که این اداره کل حمایت کرده است را می توانید در لینک زیر ببینید.

https://kermanshah.farhang.gov.ir/ershad_content/media/image/2020/05/966939_orig.pdf

جا دارد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در راستای روشنگری و شفافیت بیشتر توضیحاتی در خصوص نحوه انتخاب این افراد بیان کند.

چند موسسه نورچشمی و کلی برنامه متنوع

در لیست حمایت از موسسات فرهنگی هنری در قالب اجرای تفاهم نامه های انجام شده نام چند موسسه بیشتر از همه به چشم می خورد و بخش قابل توجهی از اعتبارات توسط این چند موسسه هزینه شده است.
از مجموع ۱۷ هزار و ۱۸۴ میلیون ریال ( یک میلیارد و ۷۱۴میلیون تومان) موسسه آوای نور که متعلق به یکی از فعالینی است که در خود اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کار می کند به تنهایی با مبلغ ۴هزارو۸۴۳ میلیون ریال اقدام به برگزاری برنامه هایی شامل: روز خبرنگار با ۳۴۱میلیون و ۳۰۰هزار تومان ، تبلیغات برنامه‌های فرهنگی ۳۸میلیون تومان ، جشن انقلاب و گواور ، ۱۴ میلیون تومان، دهه فجر ۴۲ میلیون تومان ، تبلیغات محیطی ۱۲ میلیون تومان، برنامه های فرهنگی هنری قصرشیرین ۱۰ میلیون تومان، اربعین قصرشیرین ۵ میلیون تومان، اربعین صحنه ۵ میلیون تومان و محرم و صفر ۱۷ میلیون تومان را اجرا کرده است که بخشی از این لیست مانند تبلیغات فرهنگی، دهه فجر، تبلیغات محیطی و محرم و صفر طبق لیست منتشره ابهام دارد و دقیقا مشخص نیست این پولها برای چه پرداخت شده است.
موسسه پارسیان نیز که تا چند وقت پیش متعلق به دو تن از پرسنل این اداره کل بود و به نوعی واگذار شده است نیز با برگزاری متنوع و از هر در سخنی اقدام به برگزاری برنامه هایی با اعتبار ۲هزار و ۶۸۵میلیون ریال کرده است شامل پیشگیری از اعتیاد با هزینه ۳۸میلیون تومان، کاروان شادی دالاهو با هزینه ۳۳میلیون تومان، اجرای موسیقی در پارکها ۳۲ میلیون تومان، جشنواره میلاد پیامبر(ص) با هزینه ۳۴ میلیون و فعالیتهای هنری شهرستانهای سنقر ، دالاهو، سرپل‌ذهاب هر کدام را با هزینه ۱۰میلیون تومان، فعالیت‌های هنری کنگاور را با مبلغ ۵ میلیون تومان، کاروان نسیم شادی ثلاث ۱۲ میلیون تومان، برنامه‌های فرهنگی و هنری کنگاور و سنقر نیز هرکدام با مبلغ ۲۳ میلیون و ۱۵ میلیون ، ورک شاپ معاونت سینمایی با هزینه ۲۰ میلیون تومان، مستند سازی اربعین ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و تدوین برنامه های فرهنگی و هنری را با مبلغ ۱۰ میلیون تومان انجام داده است.
در برنامه های این موسسه نیز با توجه به اینکه یک موسسه تک منظوره فرهنگی است عنوان “تدوین برنامه های فرهنگی و هنری” قابل توجه و تامل برانگیز است.
انجمن‌های نمایش و گرافیک‌نیز در این لیست فعال ترین انجمن‌های هنری بوده اند که هرکدام‌با توجه به ماهیت خود برنامه های مرتبطی مانند جشنواره تئاتر اسلام‌آباد، جشنواره تئاتر استانی، هفته پوستر و جشنواره هنرهای مفهومی را با اعتباراتی به ترتیب ۱۱۵میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، ۲۶ میلیون تومان، ۸ میلیون تومان و ۳۱ میلیون تومان اجرا کرده اند.
در لیست منتشره در سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه آمده است که موسسه فدک باختر نیز با اجرای برنامه‌های دهه کرامت، نمایشگاه قرآن و عترت، آزمون قران و جشن رمضان ۹۹میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعتبار گرفته است.
لیست کامل حمایت از موسسات فرهنگی هنری در قالب اجرای تفاهم نامه های انجام شده را می توانید در لینک زیر ببینید.
https://kermanshah.farhang.gov.ir/ershad_content/media/image/2020/05/966941_orig.pdf
در بند خریدهای حمایتی نیز تنها عنوان خرید کتاب آمده است و سبد دیگر کالاهای هنری خالی است.

معاون گردشگری استان کرمانشاه:

اولین فم تور گردشگری کشور در دوران پسا کرونا در کرمانشاه در حال برگزاری است

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه از برگزاری اولین فم تور کشور در دوران پسا کرونا برای آشنایی تعدادی از فعالین گردشگری ایران با جاذبه‌های کرمانشاه خبرداد.

به گزارش میلکان آنلاین؛علی صابر در گفت و گویی با بیان اینکه این فم تور از پنجم خرداد ماه شروع شده است، اظهار داشت: طی فراخوانی عمومی برای برگزاری دومین فم تور استان کرمانشاه که برای فعالین گردشگری کشور ارسال گردید ۲۸۰ نفر برای حضور در این فم تور و بازدید از جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه اعلام آمادگی کردند.

او افزود: با توجه به ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی برای پذیرش فعالین گردشگری در این فم تور ظرفیت محدودی یعنی حدود ۲۰ نفر که پیج‌های تبلیغاتی گردشگری با تعداد مخاطبین بالایی داشتند را انتخاب و به استان دعوت نمودیم.

معاون گردشگری استان کرمانشاه اضافه کرد: حوزه فعالیت این افراد شامل وبلاگر، اینفلوئنسرها، راهنمایان گردشگری، عکاسان تخصصی سفر و مدرسان گردشگری هستند که به مدت پنج روز در تور آشناسازی با جاذبه‌های گردشگری کرمانشاه شرکت می‌کنند.

صابر با اعلام اینکه این فم تور اولین فم تور در کشور در ایام پسا کرونا است تاکید کرد: هدف از برگزاری این فم تور علاوه بر شناسایی و معرفی جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه این است که با توجه به ادامه مشکلات ناشی از کرونا ویروس در طولانی مدت، می شود با رعایت پروتکل های وزارت بهداشت اقدام به برپایی تورهای گردشگری نمود.
او تصریح کرد: این پروتکل ها می تواند با رعایت فاصله گذاری اجتماعی اجرایی شوند. برای مثال در یک اتوبوس با ظرفیت ۴۰ مسافر ۲۰ مسافر سوار شوند و یا در رستوران ها از میزهای جداگانه خانوادگی و یا تک نفره استفاده شود و یا اینکه هتل ها تخت های تک نفره در اختیار مسافرین قرار دهند.
معاون گردشگری استان کرمانشاه استفاده از ماسک، دستکش، دستگاهای تب سنج، مواد ضد عفونی کننده و … را در این تورها ضروری دانست و گفت: ما در طول برگزاری این فم تور همه پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده ایم و می خواهیم بگوییم در ایام کرونا هم می شود به صورت ایمن و هوشمند تورهای گردشگری برگزار شود.

صابر ادامه داد: این افراد در مدت حضور خود در کرمانشاه از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی و فرهنگی استان بازدیدهایی را خواهند داشت و با تولید محتوا در خصوص این جاذبه‌ها و به شکل وسیعی در فضای مجازی تبلیغ خواهند کرد که باعث رشد گردشگری استان شود.

او در خاتمه گفت: این فعالین حوزه گردشگری کشور در مدتی که مهمان استان کرمانشاه هستند از جاذبه هایی تاریخی و طبیعی مناطق مختلف استان بازدید به عمل خواهند آورد.

 

بیش از یک میلیون نخ سیگار قاچاق در “پاوه” کشف شد

فرمانده انتظامی استان از کشف یک میلیون و ۱۰۰ هزار نخ سیگار قاچاق به ارزش ۴ میلیارد ریال در شهر نودشه از توابع شهرستان پاوه کشف شد
به گزارش میلکان آنلاین ، سردار “علی اکبر جاویدان” اظهار داشت: پس از اطلاع تیم مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی پاوه از وجود تعداد زیادی سیگار قاچاق در شهر نودشه، رسیدگی به موضوع در دستور کار قرار گرفت.
وی ادامه داد: ماموران پس از شناسایی انبار مورد نظر و هماهنگی با مقام قضائی نسبت به بازرسی از محل اقدام کردند.
سردار جاویدان تصریح کرد: در جریان این بازرسی، یک میلیون و ۱۰۰ هزار نخ سیگار قاچاق که طبق نظر کارشناسان ارزش آن به ۴ میلیارد ریال می رسید، کشف شد.
فرمانده انتظامی استان کرمانشاه همچنین با اشاره به پلمب انبار مذکور از دستگیری یک متهم در این رابطه و معرفی وی به دستگاه قضائی جهت صدور حکم لازم خبر داد.
وی در پایان مبارزه با پدیده قاچاق را از مهمترین برنامه های پلیس کرمانشاه برشمرد.

آخرین آمار موارد مثبت و جان باختگان کرونا ویروس در استان کرمانشاه

شناسایی ۱۶۷ بیمار و ثبت ۲ فوتی طی شبانه روز گذشته

به  گزارش میلکان آنلاین؛مهدی محمدی رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه خبر داد:با شناسایی ۱۶۷ مورد جدید بیماران مبتلا به کرونا که ۱۵ مورد آن مربوط به بیماران بستری و ۱۵۲ مورد نیز مربوط به بیماران سرپایی است، تعداد مبتلایان به این بیماری در استان کرمانشاه به ۳۸۲۲ نفر رسید.

وی افزود:متاسفانه طی شبانه روز گذشته با ثبت ۲ مورد فوتی، جمع جانباختگان کرونا در استان از ابتدای شیوع اپیدمی تا کنون به ۱۰۷ نفر رسید.

محمدی ادامه داد: از مجموع تعداد مبتلایان استان، ۸۰۱ نفر جزو بیماران بستری و ۳۰۲۱ نفر نیز جزو بیماران سرپایی می باشند.و از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان تا امروز ۳۶۸۸ نفر بستری شدند که از این تعداد ۳۴۰۷ نفر ترخیص شده و ۱۷۴ نفر نیز در حال حاضر در بیمارستان های استان بستری می باشند.

وی در پایان گفت:با انجام ۵۷۹ نمونه آزمایش شده در روز گذشته، تا کنون ۱۶۳۹۲ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در استان انجام شده است.

رونق فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی کانون استان کرمانشاه در انجمن‌های مجازی

با شیوع بیماری کروناویروس، انجمن‌های مختلفی مانند: قصه‌گویی، شعر و داستان، عکاسی، سرود، … ویژه اعضای مراکز کانون پرورش فکری استان کرمانشاه در فضای مجازی در حال برگزاری است.

به گزارش میلکان آنلاین؛ در پی شیوع بیماری کروناویروس در کشور، فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی مراکز کانون پرورش فکری استان کرمانشاه در فضای مجازی پیگیری می‌شود.

مهناز فتاحی، مدیرکل کانون استان کرمانشاه با اعلام این خبر افزود: با وجود گسترش بیماری کروناویروس در سطح کشور و تعطیلی ناخواسته مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، فعالیت مربیان کانون تعطیل نشد و  از همان روزهای نخست شیوع بیماری، بسیاری از فعالیت‌ها در فضای مجازی دنبال شده است.

فتاحی با اشاره به برپایی و فعالیت انجمن‌های مختلف قصه‌گویی، شعر و داستان، عکاسی، سرود، و…در فضای مجازی، استقبال اعضای مراکز کانون و همچنین، کودکان و نوجوانان کرمانشاهی از این برنامه‌ها را قابل توجه عنوان کرد.

بر همین اساس، در تازه‌ترین برنامه‌های نشست‌ها و انجمن‌های مختلف مجازی کانون پرورش فکری استان کرمانشاه، سومین انجمن مجازی قصه‌گویی با موضوع «تکنیک‌های بیان و زبان بدن در اجرای قصه‌گویی» در روز چهارشنبه ۷ خردادماه ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد.

«وحید خسروی»، قصه‌گوی برگزیده جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی و کارشناس هنرهای نمایشی کانون کشور به عنوان مدرس، میهمان انجمن مجازی قصه‌گویی است.

سومین جلسه مجازی انجمن سرود کانون پرورش فکری استان کرمانشاه نیز با حضور «منیژه واحد» به عنوان مدرس و با موضوع «چگونگی اعضای گروه سرود» در روز چهارشنبه ۷ خردادماه ۱۳۹۹ برگزار می‌شود.

همچنین، هشتمین جلسه مجازی انجمن عکاسی کانون استان کرمانشاه در حالی در روز سه‌شنبه ۶ خردادماه ۱۳۹۹ برگزار می‌شود، که  «ارمغان کاظمی»، مدرس و عکاس بین‌المللی میهمان اعضای این انجمن خواهد بود.

کاظمی، در این انجمن و در قالب کارگاه مجازی عکاسی با موضوع «جستاری بر زیبایی‌شناسی و اصول کادربندی در هنر عکاسی» صحبت خواهد کرد.

پیش‌بینی می‌شود؛ انجمن‌های مجازی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه تا روند عادی‌شدن وضعیت بیماری کروناویروس ادامه داشته باشد

با نزدیک شدن به فصل گرما و تحقق برنامه ۰۹۹ برگزار شد:

تصمیمات اولیه برای مدیریت بار مصرفی برق در تابستان صورت گرفت

در روز بهره وری و بهینه سازی مصرف برق، نشست هماهنگی مدیریت مصرف برق با هدف همکاری سازمان ها و ادارات در مدیریت پيک بار سال ۹۹ در استانداري کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش میلکان آنلاین، در این نشست که باحضور افشین کریمی معاون توسعه مدیريت و منابع استانداري کرمانشاه،  اسدي مديرعامل شرکت برق منطقه‌اي غرب،  مرآتي مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق استان کرمانشاه و نمايندگان سازمان برنامه ريزي و بودجه و معاونت برنامه ريزي بودجه استانداري برگزار شد، تصميمات اوليه براي مديريت بار مصرفي برق در تابستان سال ۹۹ گرفته شد تا مطابق سال قبل، برنامه ۰۹۹ (سال ۹۹ بدون خاموشي) اجرايي شود.

در آغاز این نشست، امیدعلی مرآتی با ارائه گزارش تصویری بر مدیریت پیک بار در آغاز فصل گرما تاکيد کرد و گفت: امسال نيز با همکاري صنايع، ادارات و مشترکين خانگي و کشاورزي درصدد هستيم تا تابستاني بدون خاموشي را سپري نمائيم. در اين زمينه اقداماتي همچون تغيير ساعات کار اداري و فعاليت صنايع، مديريت چاه هاي آب کشاورزي، استفاده از مولدهاي خودتامين(ديزل ژنراتورها) در سازمان ها و قطع بار برنامه‌ريزي شده ايستگاه‌هاي CNG مدنظر است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه با بیان اینکه اقدامات مذکور می‌تواند باعث صرفه جویی ۷۰ مگاواتي گردد، تصريح کرد: براساس مصوبه هيئت وزيران ۲۰ درصد انرژي مصرفي ادارات بايد از انرژي هاي تجديدپذيري همچون استفاده از سلول‌هاي خورشيدي تامين گردد که در اين زمينه تاکنون ۹۴ واحد دولتي و عمومي و ۳ واحد خصوصي با ظرفيت توليد ۶۴۵ کيلووات توليد برق پاک، داراي سيستم‌هاي خورشيدي هستند.

وی با اشاره به اینکه دمای ۲۵ درجه در فصل تابستان مناسبترین دما برای داخل اتاق است، افزود: براساس تصویب نامه هیئت وزیران ادارات مکلف‌اند نسبت به مدیريت مصرف برق و کاهش ۱۰درصدي مصرف برق خود اقدام نمايند و درصورت داشتن مولدهاي خودتامين (ديزل ژنراتور) در زمان پيک بار برق استفاده نمايند.

مرآتی با بیان اینکه اداراتی که از مولدهای خودتامین استفاده می کنند، سوخت دولتی دریافت مي نمايند، اضافه کرد: شرکت توزيع برق استان کرمانشاه حاضر است به سازمان ها و اماکني که امکان توليد برق از مولدهاي خودتامين و سيستم هاي خورشيدي دارند، هزينه پرداخت مي‌كند و برق توليدي آنها را خريداري مي‌نمايد.

در ادامه، اسدی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای غرب ضمن گزارشی از وضعیت شبکه انتقال و فوق توزیع استان بر نیاز همکاری همه مشترکان خصوصا ادارات استان تاکید کردند.

در پایان این نشست، کریمی معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمانشاه با تاکید بر اینکه همه دستگاه ها موظف اند درصورت داشتن دستگاه هاي خودتامين (ديزل ژنراتورها) استفاده نمايند، بر لزوم ايجاد زيرساخت ها جهت توليد برق پاک از واحدهاي سلول خورشيدي تاکيد کرد و گفت: باتوجه به اينکه تامين برق پايدار و صرفه جويي درست از آن وظيفه همه ما است، در خصوص استفاده ادارات از مولدهاي خود تامين نيز بايد بازديدهاي سرزده صورت بگيرد و حتي سيستم هاي سرمايشي نيز كنترل گردد.

وی همچنین بر تعیین رابط دستگاه های دولتی و سازمان ها با اداره برق تاکید کرد و اظهار داشت: امیدوارم با رعایت کاهش حداقل ۱۰ درصدي مصرف برق، تابستاني بدون خاموشي را در سالجاري سپري نمائيم

تونل سیاه‌طاهر یک پروژه کلیدی در برنامه جهش تولید کرمانشاه است‌

استاندار كرمانشاه در سفر به شهرستان ثلاث باباجاني از روند عمليات اجرايي تونل سياه طاهر بازديد كرد.

به گزارش میلکان آنلاین ؛ هوشنگ بازوند صبح جمعه ۲ خردادماه ۹۹ در حاشیه بازدید میدانی از روند اجرایی پروژه تونل سیاه‌طاهر ثلاث باباجانی اظهار داشت: گردنه سیاه طاهر در مسیر جوانرود به مرز مبادلاتی شیخ صله قرار دارد. این گردنه در زلزله آبان ماه ۹۶ بر اثر ریزش کوه مسدود شد و در پس لرزه‌های بعدی نیز بارها شاهد ریزش‌های خطرناکی بود.

وی افزود: عملیات اجرایی پروژه تونل سیاه طاهر به طول يك هزار و ۱۰۰ متر و با بودجه اولیه ۶۸ میلیارد تومان به زودی آغاز می شود و قرار است در یک فاصله زمانی ۱۸ ماهه به اتمام برسد.

مهندس بازوند عنوان کرد: خوشبختانه مرحله تجهیز کارگاه و فضاسازی‌ها و بسترسازی های مورد نیاز پروژه به خوبی انجام شده است.

وی افزود: این پروژه با تسهیل در مسیر مبادلاتی جوانرود به مرز شیخ صله نقش مهمی در رونق صادرات و پیشبرد برنامه جهش تولید استان خواهد داشت.

استاندار کرمانشاه ادامه داد: همچنین تونل سیاه طاهر به شکل گیری کریدور تجاری و گردشگری جوانرود – قصرشیرین – سرپل ذهاب کمک می‌کند و رونق اقتصادی منطقه را در پی خواهد داشت.

استاندار گفت:

بار مبادلاتی ایران و عراق بر دوش مرزهای استان کرمانشاه است

 

استاندار كرمانشاه در بازديد از مرز مبادلاتي شيخ صله گفت: بخش عمده اي از صادرات و مبادلات تجاري با كشور عراق از طريق مرزها و بازارچه هاي استان كرمانشاه انجام مي شود.

به گزارش میلکان آنلاین؛ هوشنگ بازوند در حاشیه بازدید از مرز مبادلاتی شیخ صله ثلاث باباجانی اظهار داشت:  بحران کرونا خسارت‌های بسیار زیادی به اقتصاد جهانی وارد کرده و اقتصاد کشور ما نیز از اثرات مخرب این ویروس منحوس در امان نمانده است.

وی افزود: طی این ایام بحران کرونا، کرمانشاه تنها استانی است که مرزهای مبادلاتی‌اش با کشور عراق فعال همچنان فعال هستند.

استاندار کرمانشاه عنوان کرد: در این شرایط بار مبادلاتی مرزهای مهران و خوزستان روی دوش مرز پرویزخان قرار گرفت و گاه تا ۴ هزار کامیون کالا در نوبت ترخیص قرار داشتند.

وی ادامه داد: با رایزنی‌هایی‌که با کشور عراق صورت گرفت خوشبختانه مرزهای شوشمی و شیخ‌صله بازگشایی شدند و خوشبختانه هم اکنون کار ترخیص ۳۰ درصد فرآيند صادرات کالاها از طریق این دو مرز انجام می‌شود.

استاندار کرمانشاه ادامه داد: هم اکنون از مرز شیخ‌صله روزانه تا ۲۸۰ کامیون کالا ترخیص می‌شود و قصد داریم با هماهنگی با طرف عراقی علاوه بر افزایش ساعات کار روزانه، مرز را در روزهای تعطیل هم باز نگه داریم.

وی افزود: همچنین در تلاش هستیم با هماهنگی با طرف عراقی بتوانیم مرز خسروی را هم بازگشایی کنیم و این موضوع را در شورای توسعه شرق و غرب کشور با وزیر کشور مطرح کرده‌ایم.

مرز شیخ صله در ثلاث باباجانی واقع شده و تا مرکز استان کرمانشاه ۱۳۶ کیلومتر فاصله دارد.

استان كرمانشاه با ۳۷۱ كیلومتر مرز مشترك با ۲ بخش كُرد و عرب نشین كشور عراق و داشتن ۶ مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از كل صادرات كالاهای غیرنفتی كشورمان به عراق را به خود اختصاص می دهد.

سالانه بیش از ۲ میلیارد دلار كالا از استان كرمانشاه صادر می شود.
استان كرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۳۲ شهر و ۲ هزار و ۶۲۲ روستا است

 

اقلام بهداشتی بیماران خاص و صعب‌العلاج کرمانشاه تامین شد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اعلام کرد: براساس تفاهم‌نامه منعقد شده بین معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و جمعیت هلال احمر استان اقلام بهداشتی و محافظتی موردنیاز بیماران خاص و صعب‌العلاج تامین شد.

به گزارش میلکان آنلاین؛بهمن روشنی با بیان اینکه این بسته‌ها شامل ماسک و ژل ضدعفونی کننده است، افزود: بر همین اساس بیماران هموفیلی و تالاسمی از مرکز جامع بیماران خاص، بیماران دیالیزی از طریق مراکز دیالیز، بیماران ام اس از طریق انجمن ام اس، بیماران سرطانی از مراکزی که در حال انجام فرآیندهای شیمی درمانی بوده و دارای پرونده هستند، برای اخذ سهمیه خود مراجعه نمایند.

وی گفت: بیماران پیوندی از طریق شورای عالی بیماران خاص نسبت به اخذ سهمیه خود اقدام نمایند.

روشنی تصریح کرد: بیماران EB ,MPS, CF،SMA می‌توانند با مراجعه به واحد بیماران خاص معاونت درمان نسبت به اخذ بسته‌های بهداشتی و محافظتی اقدام کنند.

جاده‌های کرمانشاه در پیچ بی‌اعتباری

هزار کیلومتر از جاده‌های برون شهری کرمانشاه برای ترمیم به ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد، در حالی که کل اعتبار متولی بهسازی راه‌های استان یک پنجم این میزان است.

بیش از هشت هزار و ۱۰۰ کیلومتر راه اصلی و فرعی در استان کرمانشاه وجود دارد که بخشی از آنها برای بهبود تردد و افزایش ایمنی راه‌ها به ترمیم و اقدام برای رفع نقاط حادثه خیر احتیاج دارد.

به گزارش میلکان آنلاین ؛ جادهای کرمانشاه مهندس فریبرز کرمی گفت: چند قرارداد به منظور بهسازی راه‌های برون شهری استان امسال با پیمانکاران منعقد کرده‌ایم که در صورت تامین اعتبار عملیات اجرایی آنها آغاز خواهد شد.

فریبرز کرمی با تاکید بر اینکه اعتبار این اداره کل برای ترمیم راه‌های استان کافی نیست، اظهار داشت: هزار کیلومتر بااعتباری بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان نیاز به روکش و بهسازی آسفالت دارد، در حالی که اعتبار استان حدود ۱۰۰ میلیارد تومان است.

وی با اشاره به این که تلاش می‌کنیم تا با همین اعتبار و بااستفاده از امکانات موجود کار را با کمترین هزینه پیش ببریم، تصریح کرد: اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای کرمانشاه در حالی است که سال گذشته فقط ۲۰۰ میلیارد تومان برای آسفالت راه‌ها هزینه شد.

۱۰۲ نقطه حادثه خیز در کرمانشاه

کمبود اعتبار برای راهداری کرمانشاه در حالی است که ۱۰۲ نقطه از جاده‌های استان جزء نقاط حادثه خیر محسوب می‌شوند و نیاز به اصلاح دارند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کرمانشاه در این رابطه اظهار داشت: از ۱۰۲ نقطه حادثه خیر جاده‌ای کرمانشاه تعدادی از این نقاط پرتصادف هستند که آشکارسازی و اصلاح آنها ضروری است.

کرمی با تاکید بر اینکه اصلاح نقاط حادثه‌خیز تأثیر بسزایی در کاهش سوانح و حوادث جاده‌ای دارد، عنوان کرد: برای امسال اصلاح ۱۶ نقاط حادثه را تعریف کرده‌ایم که برای این کار حداقل به بیش از ۲۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.​​