• امروز : سه شنبه - ۲۶ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 16 July - 2024
3
دادستان عمومی  و انقلاب کرمانشاه به مناسبت هفته قوه قضاییه تشریح کرد

 تعیین تکلیف گلیم و گبه تا کاهش ۴ درصدی جرم در کرمانشاه

  • کد خبر : 3235
  • 04 تیر 1397 - 8:01
 تعیین تکلیف گلیم و گبه تا کاهش ۴ درصدی جرم در کرمانشاه

نگار حسینی – میلکان آنلاین تکلیف گلیم و گبه روشن شد دادستان کرمانشاه تصریح کرد: نظر به اینکه اقدامات محکوم علیه محمدرضا مشیری سبب اخلال در نظام اقتصادی شده است و مجرمیت وی در زمینه اتهام منتسبه دادگاه کیفری یک و دیوان عالی کشور تشخیص داده این فرد از حیث اخلال در نظام اقتصادی به ۲۰ […]

نگار حسینی – میلکان آنلاین

تکلیف گلیم و گبه روشن شد

دادستان کرمانشاه تصریح کرد: نظر به اینکه اقدامات محکوم علیه محمدرضا مشیری سبب اخلال در نظام اقتصادی شده است و مجرمیت وی در زمینه اتهام منتسبه دادگاه کیفری یک و دیوان عالی کشور تشخیص داده این فرد از حیث اخلال در نظام اقتصادی به ۲۰ سال حبس تعزیری و از حیث کلاهبرداری مشدد به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده علاوه بر رد مال در حق مالباختگان و جزای نقدی معادل دو برابر مال محفوظه این حکم به واحد اجرای احکام ارسال شده است.

محمد حسین صادقی گفت: با توجه به اینکه اقدامات محکوم علیه سود ده نبوده است لذا هر چه را که متهم در زمان فعالیتش به مردم پرداخت کرده از محل اصل سرمایه آنها بوده و در پرداخت در مرحله اجرا پرداخت های پیشین محاسبه می شود.

وی افزود: اگر فردی قراردادهای متعدد داشته باشد معیار محاسبه فرداست کل وجوهی که به عنوان سرمایه گذاری پرداخت کرده و کل وجوهی که به عنوان سود دریافت کرده محاسبه واحد می شود همچنین وجوه باقی مانده ای که در اختیار ماست به تناسب بین مالباختگان تقسیم می شود.

قاتلان آرامستان دستگیر شدند

دادستان اشاره ای به ماجرای قتل در آرامستان داشت و گفت: اخرین متهم این پرونده نیز شناسایی و دستگیر شد.

صادقی اضافه کرد: کسانی که به نحوی در این قتل دست داشته اند اعم از عاملین یا مباشرین، معاونین و تسهیل کنندگان که سلاح تهیه کرده و در اختیار این افراد گذاشته‌اند وافرادی که به آنها پناه داده و در اخفای ادله جرم دخیل بوده اند ۱۰ نفر هستند که همگی دستگیر شده‌اند.

مدعی العموم هشدار داد مطابق ماده ۵۵۴ قانون تعزیرات اگر کسی از وقوع جرمی مطلع شود و آگاهانه به مجرم پناه بدهد یا ادله جرم را مخفی کند رفتارش دارای وصف کیفری است و مستوجب حبس تا سه سال است.

وی گفت: پرونده تا پایان تیرماه آماده ارایه به دادگاه است و ما می خواهیم که از دادگاه درخواست جلسه علنی کنیم.

چم بشیر هم تعیین تکلیف شد

دکتر صادقی در مورد پرونده چشم بشیر گفت: مطابق نظر کاشناس بدوی و نظریه کارشناسی سه نفره که واصل شده دو دستگاه در این رابطه  قصور، اهمال و کم کاری داشته اند و باید پاسخگو باشند ضمن اینکه ما تقاضای مجازات می کنیم برای مدیران دستگاهها و افراد خاطی ضرب العجل تعیین خواهیم کرد که ساماندهی رودخانه را سریع تر انجام دهند که این ماجرا تکرار نشود.

از سیلبریتی‌ها سلب انگیزه نکنیم

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه اظهار داشت: مطابق ماده ۲۴ آیین نامه اجرایی قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور مسولیت جذب، هدایت و توزیع امکانات وکمک های غیر دولتی، داخلی و خارجی اعم از منقول و غیر منقول و وجوه نقدی به عهده جمعیت هلال احمر است هر گونه دخل و تصرف و استفاده و تصاحب کمک های یاد شده توسط اشخاص حقیقی و حقوقی ممنوع است.

صادقی یادآور شد: پرونده ای در این خصوص در دادسرای سرپل ذهاب تشکیل شده لیست اشخاص حقیقی که وجوهاتی برای کمک به زلزله زده ها دریافت کرده اند، میزان مبلغ و مسیر رسیدگی آنها تحت رصد، ارزیابی و بررسی است و تاکنون گزارشی مبنی بر سوء استفاده یا انحراف به دست ما نرسیده است.

وی متذکر شد: منتها نگاه ما طوری نباشد از افرادی که بابت کمک و یاری رسانی به این حوزه ورود کرده اند سلب انگیزه کنیم.

پیش فروش کنندگان خودرو باید مجوز داشته باشند

دادستان در مورد شرکت لیزینگ خودرو که اخیرا به دلیل نداشتن مجوز سلب فعالیت شد چنین  توضیح داد: این شرکت تنها مبادرت به ثبت شرکت کرده بود و مجوز نداشت بر این اساس مدیر عامل آن تحت قرار بازداشت موقت است.

وی افزود: این شرکت ۴۰۰ نفر شاکی دارد البته وی به تعدادی از تعهدات خود عمل کرده و طبق نتایج کارشناسی میزان مطالباتش بیشتر از بدهکاریش است بنابراین شاکیان نگران نباشند چون نمایندگان این فرد در حال رسیدگی به موضوع هستند.

وی خاطر  نشان ساخت: شرکت هایی که اقدام به پیش فروش خودرو می کنند باید از دو مرجع صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی مجوز داشته باشند و مطابق قانون هرگونه اقدام به واسپاری باید با اجازه بانک مرکزی انجام شود لذا سازمان حمایت از مصرف کننده سامانه ای دارد که دستگاه ها و شرکت های مجاز در آن سامانه ثبت هستند و افراد می توانند جهت اطلاع به این سامانه مراجعه کنند.

کاسه کوزه رشوه خواران در هم شکست

دادستان کرمانشاه از تشکیل پرونده ای در خصوص باند اخذ رشوه و جعل رایانه ای خبر داد و گفت: در یک دستگاه دولتی که وظیفه داشت در اعطای مجوز به مراجعان سهم دولتی را اخذ و به خزانه واریز کند افرادی که با صرف نظر کردن از این وظیفه و اخذ رشوه حقوق دولتی را تضییع کرده بودند شناسایی و در این  رابطه ده نفر دستگیر شدند که پرونده در مرحله کارشناسی است.

با اتباع افغانی برخورد شد

دکتر صادقی گفت: ۱۷ نفر از اتباع افغانی که به کار کشاورزی مشغول بودند شناسایی و با آنها برخورد شد، به کارگیری اتباغ غیرقانونی در مشاغل کارگری و غیرکارگری منوط به اخذ مجوز است.

برای حریق پیش بینی کنیم

دادستان کرمانشاه نسبت به بروز حریق در اراضی ملی  با توجه به شروع گرما ابراز نگرانی کرد.

صادقی از دستگاه هایی که تکلیف قانونی دارند، دوستداران طبیعت و سمن های فعال در محیط زیست خواست که تلاش کنند امسال حریق نداشته باشیم. وی ابراز امیدواری کرد با بسیج امکانات و همدلی و ایجاد آمادگی برای انجام اقدام به موقع در صورت وقوع شرایطی  فراهم شود که شاهد خساراتی که اراضی ملی در سالیان گذشته متحمل شده اند نباشیم.

پرونده ماده ۱۰۰ آماده ارسال به دادگاه است

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه در خصوص تعیین تکلیف پرونده ماده ۱۰۰  شهرداری اظهار داشت: سال گذشته باندی در شهرداری کرمانشاه شناسایی شدند که سوء استفاده مالی داشتند به جریان این پرونده رسیدگی و مرحله مقدماتی آن کامل شد در حال حاضر پرونده آماده ارسال به دادگاه است . در این رابطه نیز  بیش از ۱۰ نفر دستگیر شده اند.

۴ درصد کاهش وقوع جرم داشته ایم

دکتر صادقی گفت: سال گذشته ۷۶ هزار فقره پرونده وارد دادسرا شده که از این تعداد سهم دستگاه قضایی مرکز استان کمتر از ۵۰ درصد یعنی ۳۰ هزار فقره بوده در حالی که جمعیت مرکز با کل استان برابری می کند.

وی افزود: این آمار در مقایسه با سال قبل که ۹۲ هزار پرونده ورودی داشته ایم ۳۰ تا ۳۵ درصد کاهش داشته این سیر نزولی وبه اضافه آمار ورودی سال ۹۴ که ۹۸ هزار پرونده ثبت شده نشان می دهد که شیب ورودی  پرونده ها کم شده که بخشی از آن به سیاست های پیشگیرانه و بخشی دیگر به ممیزی های صحیح بر می گردد.

دادستان اظهار داشت: از این ۷۶ هزار پرونده که در قالب چهار موضوع شامل جلب دادرسی، منع تعقیب، موقوفی تعقیب و قرار عدم صلاحیت بررسی می شود ۳۰ درصد به دادگاه ارجاع می شود.

وی در خصوص موضوع پرونده های ورودی گفت: سرقت خصوصا در زمینه وسایل داخل خودرو فراوانی موضوع پرونده ها را به خود اختصاص داده و ایراد ضرب وجرح عمدی، تصادفات خیابانی و نگهداری مواد مخدر در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

مدعی العموم یادآور شد در حالی که سال ۹۶ آمار جرایم در کل کشور از یک تا ۹ درصد رشد داشته در استان کرمانشاه نه تنها رشد نداشته ایم بلکه چهار درصد کاهش وقوع جرم داشته ایم.

 

 

لینک کوتاه : https://www.milkanonline.ir/?p=3235

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.