رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Thursday 21 October

چند روز پیش از اصحاب فرهنگ و هنر استان کرمانشاه دعوت شد تا با حضور تهیه کننده و برخی عوامل سریال «نون خ» نشست هم اندیشی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه داشته باشند.بخشی از بزرگان فرهنگ و هنر کرمانشاه گردهم آمده بودند تا نظرات خودشان را برای ساخت سری جدید این […]

چند روز پیش از اصحاب فرهنگ و هنر استان کرمانشاه دعوت شد تا با حضور تهیه کننده و برخی عوامل سریال «نون خ» نشست هم اندیشی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه داشته باشند.بخشی از بزرگان فرهنگ و هنر کرمانشاه گردهم آمده بودند تا نظرات خودشان را برای ساخت سری جدید این سریال بگویند.
با حفظ احترام تمام بزرگانی که در این جلسه بودند نمیدانم چنین جلسه ای با توجه به این که سریال بسته شده است و قرار است دو روز دیگر فیلمبرداری آن کلید بخورد چه معنی جز فرمالیته بودن دارد. آدم را یاد پروژه هایی می اندازد که با وجود اینکه به پیمانکار سپرده شده اند باز هم به مناقصه گذاشته می شوند.اصحاب فرهنگ و هنر کرمانشاه گلایه های زیادی از قسمت اول این سریال داشتند. به تهیهکننده آن تاختند و نقدهای تند خود را برای آنها گفتند.
لهجه های من در آوردی سریال که با هیچ گویشی از زبان کردی همخوانی نداشت. لباس‌های نامناسب. عدم توجه به فرهنگ های قوم کرد ، بخشی از نقدهایی بود که خطاب به تهیه کننده و نویسنده بیان شد.
تمام این نقدها که توسط اساتید و تعدادی از بزرگان فرهنگ و هنر کرمانشاه بیان شد درست و بجا بود.

با تمام احترامی که برای تک تک آنها قائلم ولی می خواهم بگویم: چه انتظاری از یک سریال طنز آن هم تولید صدا و سیما دارید؟ «نون خ» یک سریال طنز پر نقد بود که بر حسب اتفاق گزینه سفارشی هم به آن اضافه شده است که مطمئنا از بار هنری آن خواهد کاست.
تمام کم و کاستی های صدا و سیما و ظلمهایی که به کرمانشاه شده است را که نمیشود با یک سریال طنز در کمتر از ۲۰ ساعت جبران کرد.نمی شود در حوزه گردشگری و جذب گردشگر که اتفاقاً عنوان قرارداد این پروژه است تمام زیبایی ها و آثار باستانی کرمانشاه را به نمایش گذاشت و حتی نام آنها را برد.
تنوع قومی و فرهنگی استان آنقدر گسترده است که باید برای هر کدام از آنها یک سریال چند قسمتی ساخته شود. زبان و گویشهای کرمانشاه هم که لزومی ندارد، برای شما هم استانی ها بگویم آنقدر غنی و پرمغز است که میتواند در همه سبکی برای آن فیلم ساخت جز طنز متمایل به هجو صدا و سیمایی.
برای هر کدام از مفاخر کرمانشاه باید ساعت ها مستند و سریال و سینمایی ساخته شود نه اینکه در یک سریال طنز نام آنها برده شود.
صدا و سیمای کرمانشاه با قانون های خود ساخته و به تبع آن سازمان صدا و سیمای کشور کاستی های نابخشودنی را در خصوص معرفی فرهنگ، هنر، مفاخر، اقوام و جاذبه های کرمانشاه داشته است. تولید و پخش« نون خ» با تمام کاستی و ضعف هایی که دارد یک فرصت است. فرصتی هر چند کوچک. این فرصت را نباید با اشتباهات قابل اصلاح همچون لهجه و لباس به تهدید تبدیل کرد.
نون خ می تواند روزه ورود فیلم ها و سریال های کرمانشاه به عرصه ملی باشد، اما «کاف تا ه » کرمانشاه را نمی توان در آن جا داد.سازندگان این سریال طنز بهتر است اسیر خواسته صاحبکاران خود در کرمانشاه نشوند و به خاطر سفارشی بودن، این سریال را به کار تبلیغاتی و پیام های بازرگانی بدل نکنند.
این یک سریال طنز است نه مستند و گزارش عملکرد زلزله، اشتغال و …

اخبار مرتبط

نظرات