رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Monday 18 October

محسن امینی و بصیره نجفی زوج هنرمندی هستند که با یک هنر ابداعی به نام گچ نگاری سعی دارند بافت قدیمی و معماری زیبای کرمانشاه را حداقل درتابلوهایی که خلق می کنند زنده نگه دارند. محسن امینی درگفتگو با خبرنگار میلکان بیان داشت:از هنرستان به صورت جدی رشته گرافیک را دنبال کردم و با مبانی […]

محسن امینی و بصیره نجفی زوج هنرمندی هستند که با یک هنر ابداعی به نام گچ نگاری سعی دارند بافت قدیمی و معماری زیبای کرمانشاه را حداقل درتابلوهایی که خلق می کنند زنده نگه دارند.
محسن امینی درگفتگو با خبرنگار میلکان بیان داشت:از هنرستان به صورت جدی رشته گرافیک را دنبال کردم و با مبانی هنر آشنا شدم.
وی با گرامی داشت یاد مرحوم مرتضی شریفی مؤسس هنرستان هنرهای زیبای کرمانشاه خاطرنشان ساخت:دراین هنرستان بچه های با استعداد های مختلف گرد هم جمع می شدند به همین خاطر هرکدام از ما درهنری دستی برآتش داشتیم.از آنجا بود که من به هنر موسیقی نیز علاقمند شدم و درحال حاضر موسیقی را نیز به صورت حرفه ای دنبال می کنم.
این معلم هنربا بیان اینکه تابلوهای نقش برجسته را قبلا با گل و سفال دیده بودم گفت:خلق این آثار با پیدا کردن یک تکه گچ مسطح شروع شد.با طراحی و تراشیدن گچ یکی از آثار استاد فرشچیان را حکاکی کردیم و با این کار دیدیم که می شود چه تابلوهای زیبایی با یان متریال ارزان خلق کرد.
امینی با بیان اینکه علاقه زیادی به معماری های قدیمی و بافت تاریخی دارم افزود: ساختمان‌های آجری و آجر فرش حیاط خانه ها صفای دیگری داشت.دراین شهر آب و خاک حرف اول را می زدند و متریال ها دردسترس بودند. دردهه‌های اخیرنماهای رومی جای این معماری زیبا را گرفته است.آجرکاری هایی که به زیبایی هرچه تمامتر با پیچیدگی های خاص کنار هم چیده شده اند چشم ها را با لذت نوازش می دهند.
حیف است آنچه را که خودمان داریم فراموش کرده ایم و دنبال هنر عاریتی چون رومیان می‌رویم. این هنر مال آنهاست و تنها ما را دچار سردرگمی می کند.
وی هدف از اجرای طرح گچ نگاری بافت های قدیمی کرمانشاه را معرفی این آثار به مردمی عنوان کرد که شاید وقت و اطلاع کافی درخصوص این بناها نداشته باشند و خاطرنشان ساخت:دراین ۲۰ تابلویی که طراحی و ساخته شده اولویت اول با معرفی بافت ها و خانه های شناخته شده درمعرض خطر تخریب شهرکرمانشاه بود که درکنار آن چند اثر تاریخی را نیز طراحی کردیم.
این هنرمند کرمانشاهی با انتقاد از اینکه استقبال خوبی از اولین نمایشگاه این آثار با عنوان کوچه پس کوچه های شهر نشد گفت:دربرخی کارها متریال فلز نیز به کار رفته بود به همین خاطر نیاز بود نرده ها را با همان روش پرچ کردن به هم وصل کنیم، هرچند که خیلی زمانبر بود اما کار تزیینی بود و درهنگام انجام آن کار بود که به صبروحوصله استادکاران قدیمی پی بردیم.
وی با انتقاد از بی توجهی مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی نسبت به این هنراظهار داشت:مدیران این استان حتی به خودشان زحمت ندادند که یک بار به دیدن این آثار بیایند.
امینی افزود:من و همسرم پول و زمان خود را هزینه کردیم تا بتوانیم این معماری جالب و منحصر بفرد را به نسل آینده منتقل کنیم.
وی با اشاره به اینکه چند سال کار طراحی و اجرای سفره هفت سین های شهرداری کرمانشاه را عهده دار بوده است گفت:مادراین سفره ها سعی کردیم از المان های بومی و سنتی استفاده کنیم اما شاهدیم که شهرداری درساخت المان های شهری تنها کاری که می کند کپی کردن و خرید المان های دیگر شهرهاست و هیچ نمادی از شهر برای معرفی وجود ندارد.
این کارشناس هنری تصریح کرد:کارشناسان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کارشناس بصری ندارند و فقط درحوزه فضای سبز تجربیاتی دارند.
وی با اشاره به برخی المان های نامتناسب درسطح شهر کرمانشاه گفت:المان هایی بدون درنظر گرفتن فضای دید آنقدر بزرگ است که فقط با هلیکوپتر دیده می شود.
امینی خاطرنشان ساخت:نگاه به زیبایی بصری شهر کرمانشاه کوتاه مدت و روزانه است.برنامه‌ریزی بلند مدت ندارد و اگر طرح زیبایی نیز کپی شود درعمل ضعیف عمل می شود.
بصیره نجفی همسر و همکار محسن امینی نیز تحصیل کرده رشته های گرافیک و صنایع دستی است که دراجرا و طراحی کارهای هنری او را یار ی می کند.وی با شاره با کارهای مشترک هنری با همسرش بیان داشت:دراجرای کارهای هنری گاهی با همسرم اختلاف سلیقه داشتم اماحالا به این نتیجه رسیده ایم که درتقسیم کار بخش هایی را او انجام دهد و بخش‌هایی را من.
نجفی گفت:کار هنری مشترک حس خوبی دارد طوری که نمی دانیم ساعت ها چطور سپری می‌شود.
وی افزود:آماده انجام کارهای سفارشی هنری نیز هستیم اما بیشتر اوقات کارها را اجرا می کنیم سپس درمعرض نمایش و فروش می گذاریم.

اخبار مرتبط

نظرات