رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰
  • السبت ۱۶ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Saturday 23 October

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اعلام کرد: حدود ۹۸۰ هزار نفر  یعنی بیش از ۹۰ درصد جمعیت هدف استان اندازه گیری فشارخون شدند. به گزارش میلکان آنلاین، دکتر محمودرضا مرادی روز شانزدهم تیرماه طی گفتگویی با خبرنگار صدا و سیما گفت: در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون ۹۷۹ هزارو ۸۰۸ نفر از جمعیت هدف استان اندازه گیری فشارخون شدند که این رقم ۴۰ درصد […]

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اعلام کرد: حدود ۹۸۰ هزار نفر  یعنی بیش از ۹۰ درصد جمعیت هدف استان اندازه گیری فشارخون شدند.

به گزارش میلکان آنلاین، دکتر محمودرضا مرادی روز شانزدهم تیرماه طی گفتگویی با خبرنگار صدا و سیما گفت: در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون ۹۷۹ هزارو ۸۰۸ نفر از جمعیت هدف استان اندازه گیری فشارخون شدند که این رقم ۴۰ درصد بیش از آن هدفی بود که از سوی وزارت بهداشت برای دانشگاه ترسیم شده بود.

وی با بیان اینکه این طرح در دو مرحله یک ماهه انجام شد گفت: در فاز اول اطلاع رسانی ، آموزش های لازم و هماهنگی لازم با سازمانها و ارگانهای مختلف استان صورت گرفت و فاز دوم مرحله اجرایی اندازه گیری فشار خون مردم بود که از عید فطر تا ۱۵ تیرماه به طول انجامید.

مرادی از فعالیت حدود ۴ هزار نیروی بهداشتی و درمانی در بیش از ۱۲۰۰ پایگاه ثابت و سیار در در این طرح خبر داد و گفت: هدف این طرح سنجش فشارخون  ۵۰ درصد افراد بالای ۳۰ سال بود که خوشبختانه موفق به سنجش ۹۰ درصد جمعیت هدف مورد نظر شدیم .

وی با اشاره به اینکه ارزیابی و آنالیز آماری طرح بسیج ملی کنترل فشارخون از طریق وزارت بهداشت انجام می شود گفت: انتظار می رود درپایان این طرح در کل کشور ۲ میلیون بیمار فشارخونی جدید شناسایی شوند که بایستی درمان مناسب برای آنان در نظر گرفته شود.

رئیس دانشگاه با بیان اینکه این طرح یک حرکت نمادین از سوی وزارت بهداشت بود تا مردم به سلامتی خود اهمیت دهند و بیماریهای جزیی را کوچک نگیرند تاکید کرد: همین بیماریهای کوچک در طولانی مدت عوارض بالایی ایجاد کند بنابراین مردم عزیز این بیماری را جدی بگیرند و اگر فشار خون بالا دارند حتما به پزشک مراجعه کنند و درمان مناسب را آغاز کنند.

دکتر مرادی گفت: فشارخون بالا عوارض بسیار مهلک و شدیدی ایجاد خواهد کرد و حیف است که به خاطر این بیماری که به راحتی قابل درمان است فرد دچار کوری ،نارسایی کلیه ، سکته های مغزی و قلبی و از کارافتادگی شود و در انجام کوچکترین اعمال اولیه زندگی دچار مشکل شود.

وی کاهش استرس ، تغییر سبک زندگی ، کاهش مصرف نمک و چربی و قند، کاهش وزن ، ورزش مرتب و مصرف سبزیجات و میوه جات را از دیگر عوامل پایین آورنده فشار خون دانست و تاکید کرد: افرادی که دچار فشار خون بالا هستند باید در رعایت این موارد دقت کنند و بدانند که مصرف دارو نیز برای آنان دائمی است و نباید فکر کنند که این بیماری مقطعی است .

رئیس دانشگاه در پایان موفقیت این طرح در استان را مدیون تلاش شبانه روزی همکاران بهداشتی درمانی در واحدهای زیرمجموعه دانشگاه دانست و گفت: از همکاران عزیزم در شبکه های بهداشت ودرمان ، کارشناسان و مراقبین سلامت ، بهورزان، پرستاران و پزشکان به پاس تلاش شبانه روزی و همچنین ادارات و ارگانهای حامی ، اصحاب رسانه، صدا و سیما ، خبرنگاران و کانالهای فعال در فضای مجازی تشکر و قدردانی می کنم.

اخبار مرتبط

نظرات