رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۹ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Tuesday 26 October

چقدر براي مادرتان ارزش قائليد؟ چقدر او را دوست مي‌داريد؟ در زندگيتان دست به چه کارهايي مي زنيد که مادرتان از شما رنجشي پيدا نکند. چه ميزان از دارايي و حتي جانتان را حاضريد فدا کنيد که مادرتان شاد باشد و نگراني نداشته باشد؟ امروز ۲ ارديبهشت روز جهاني مادر است! آري مادر همه ما […]

چقدر براي مادرتان ارزش قائليد؟ چقدر او را دوست مي‌داريد؟ در زندگيتان دست به چه کارهايي مي زنيد که مادرتان از شما رنجشي پيدا نکند. چه ميزان از دارايي و حتي جانتان را حاضريد فدا کنيد که مادرتان شاد باشد و نگراني نداشته باشد؟ امروز ۲ ارديبهشت روز جهاني مادر است! آري مادر همه ما مادر طبيعت است. امروز ۲۲ آوريل  برابر با دوم ارديبهشت  روز جهاني زمين است.
طبق سوره هود آيه ۶۱حضرت صالح(ع) خطاب به قومش مي‌گويد: “خداوند شما را از زمين خلق کرد و مأمور آباداني آن ساخت…” پيامبر اکرم (ص) نيز مي فرمايند: “زمين را خوب نگه داريد که گويي مادر شماست…”
در همين روزهاي ابتدايي سال شاهد گوشه گوچکي از رنجش اين مادر از خودمان بوديم. مادري که در يک سده اخير به ويژه دهه‌هاي اخير حسابي او را رنجانده ايم و گاه به صورت زيبا و مهربانش سيلي هم زده‌ايم. نا مهرباني با زمين و طبيعتش همچون پژواک صدا به خود ما باز خواهد گشت و گريبانمان را خواهد گرفت. شعار امسال روز جهاني زمين “محافظت از گونه‌هاي در حال انقراض” است. در بسياري از کشورها و مناطق جهان “مادر زمين” اصطلاحي است متداول براي ناميدن زمين که وابستگي متقابل بين انسان‌ها و ديگر موجودات زنده و سياره‌اي که روي آن زندگي مي‌کنيم را نشان مي‌دهد. روز جهاني زمين جشن گرفته مي‌شود تا يادآورشود که حيات ما به زمين و اکوسيستم آن وابسته است. اين روز فرصتي است براي بالا بردن آگاهي عمومي درباره چالش‌هايي که ما براي حفظ کره زمين و موجوداتي که برروي آن زندگي مي‌کنند، با آن رو به رو هستيم.
گونه‌هاي متنوع و متکثري از جانداران بر روي کره زمين زندگي مي کنند که متاسفانه دخالت هاي انساني تعادل طبيعي آنها را بر هم زده است. از بين بردن جنگل‌ها ، تبديل تپه و کو‌ه ها به شهر و نابودکردن زيستگاه‌هاي جانوري و گياهان، قاچاق و شکار، کشاورزي نامناسب و استفاده از آفت‌کش‌ها تنها چند نمونه از بلاهايي است که توسط انسان بر سر طبيعت آورده شده است تا جمعيت گياهان و جانوران زيادي در معرض انقراض قرار بگيرد. سازمان ملل متحد جزوه اي به نام “راهنماي حفظ جهان براي يک فرد تنبل” منتشر کرده که در آن اقداماتي ذکر شده است که شهروندان کره زمين براي دستيابي به اهداف توسعه پايدار سازمان ملل مي توانند انجام دهند.
صرفه جويي در مصرف الکتريسيته با خاموش کردن کامل وسايل برقي از جمله رايانه ها هنگامي که از آنها استفاده نمي‌شود. انجام امور بانکي به صورت آنلاين و خودداري از استفاده از کاغذ براي امور بانکي.خريد کالاهايي که به صورت کوچک بسته بندي شده اندو استفاده از فرش در خانه ها مي تواند به افزايش دماي خانه و در نتيجه کاهش مصرف انرژي کمک کند.دوش گرفتن به جاي پر کردن وان منازل،کمک به بازيافت پسماندهاي غذايي،خشک کردن مو و لباسها به شکل طبيعي به جاي استفاده از دستگاه هاي خشک کننده، خريدهاي خود را به شکل برنامه ريزي شده انجام دهيد و فهرست خريد تهيه کنيد. به دام ترفندهاي تجاري مورد استفاده فروشگاه ها براي خريد بيشتر نيافتيد.براي حمل و نقل اولويت را به دوچرخه سواري، پياده روي و استفاده از وسايل حمل و نقل عمومي بدهيد. استفاده از خودرو را مواقعي که تعداد سرنشينان خودرو زياد خواهد بود محدود کنيد.از بطري و ليوان‌هاي يک بار مصرف براي آب و چاي استفاده نکنيد.

اخبار مرتبط

نظرات