رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰
  • الأحد ۱۰ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Sunday 17 October
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:

راه اندازی بخش پیوند قلب و کبد در دستور کار است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: بسترهای لازم برای راه اندازی بخش پیوند قلب در بیمارستان امام علی ع فراهم است. به گزارش میلکان آنلاین، دکتر محمود رضا مرادی درنخستین کنگره ملی قلب و ورزش افزود: برای راه اندازی بخش پیوند کبد در کرمانشاه هم تلاش می کنیم و امیدواریم شاهد راه اندازی این بخش […]

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: بسترهای لازم برای راه اندازی بخش پیوند قلب در بیمارستان امام علی ع فراهم است.

به گزارش میلکان آنلاین، دکتر محمود رضا مرادی درنخستین کنگره ملی قلب و ورزش افزود: برای راه اندازی بخش پیوند کبد در کرمانشاه هم تلاش می کنیم و امیدواریم شاهد راه اندازی این بخش برای پوشش بیماران غرب کشور و استان باشیم.

وی درخصوص  فعالیت های بیمارستان امام علی (ع) کرمانشاه به عنوان مرکز تخصصی قلب غرب کشوربیان داشت:از خرداد ۸۷تاکنون ۲۱ هزار و ۴۸۸ عمل جراحی، ۷۰ هزار مورد آنژیوگرافی و دیگر اقدام های قلبی و عروقی در این مرکز انجام شده است.همچنین این مرکزاز  آن سال با ۱۰۰ تخت فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون تعداد تخت های آن به ۱۹۲ تخت افزایش یافته است.

دکتر مرادی یکی از طرح های اجرا شده در این بیمارستان را که از آبان سال ۹۴ شروع شده است، طرح پیشگیری از سکته های حاد قلبی عنوان کرد و افزود: مرکز اورژانس در بیمارستان امام علی (ع) برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده که تاکنون از مرگ و یا بیماری های نارسایی قلبی یک هزار و ۸۲۶ نفر جلوگیری شده است.

او توضیح داد: فردی که دچار عارضه قلبی می شود را باید حداکثر تا ۹۰ دقیقه به مرکز درمانی انتقال داد و اگر در این زمان منتقل شود می توان از مرگ و یا نارسایی های قلبی او جلوگیری کرد.

وی در ادامه سخنان خود بر سرمایه گذاری در بُعد پیشگیری از ابتلا به بیماری ها نیز تاکید کرد و گفت: هزینه کردن در بخش پیشگیری موجب کاهش هزینه ها در بخش درمان می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه که مقاله ای نیز در این کنگره ارائه داد ، در ادامه گفت: از جمله اهداف این کنگره تاکید و ارتقاء سواد و آگاهی پیرامون عوامل دخیل در بروز بیماری هایی است که به سبک زندگی افراد بستگی داشته و با رعایت و اصلاح روند زندگی می توان از بروز آن ها جلوگیری کرد.

دکتر مرادی افزود: طبق تحقیقات جهانی بیش از ۷۰ درصد مرگ و میر جهان ناشی از بیماری های غیر واگیر است و در این بین بیماری های قلبی عروقی در رتبه نخست بیماری های غیر واگیر و از جمله مهمترین عامل مرگ و میر در دنیا از جمله کشور ما قرار دارد.

او اظهار داشت: شیوع بالای این بیماری و وجود آماری مبنی بر اینکه از هر چهار مورد مرگ یک مورد مربوط به بیماری های قلبی عروقی است خود خبر از لزوم توجه دو چندان مردم به سبک زندگی در پیشگیری از این بیماری را می دهد.

وی تصریح کرد: ورزش مداوم با کاهش وزن، کاهش BMI ، کاهش درصد چربی و کلسترول و تنظیم فشار خون نقش بسزایی در جلوگیری از بروز بیماری های قلبی و عروقی دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه ارائه مقاله خود گفت: بیماری ها به ۲ دسته واگیر و غیرواگیر دسته بندی می شوند که خوشبختانه با اقدامات ارزنده ای که در حوزه سلامت کشور صورت گرفته، بیماری های واگیر در حد زیادی کنترل شده و مرگ و میر ناشی از آن ها به طور چشمگیری کاهش یافته است.

مرادی افزود: در بروز بیماری های غیر واگیر همچون دیابت ، بیماری های قلبی و عروقی ، سرطان و… عوامل گوناگون داخلی و خارجی اثر گذار هستند.

وی  گفت: عواملی چون سن ، جنس ، ژنتیک از جمله فاکتورهای داخلی و عواملی چون رژیم غذایی، تحرک و عدم مصرف دخانیات از جمله فاکتورهایی است که در بروز بیماری های غیر واگیر موثر هستند.

مرادی  در بخش پایانی سخنان خود گفت: اتخاذ سیاست جامع در سطح استانی و ملی و تدوین و اجرای راه حل های موثر در مقابله با چالش های حوزه سلامت و ارتقای روز افزون این حوزه از جمله دیگر مواردی است که نیازمند توجه است.

او مشارکت و عزم همگانی مسئولان استانی در توسعه و ارتقاء سطح سلامت جامعه را بسیار اثر گذار دانست و تاکید کرد که باید در حوزه پیشگیری از ابتلا به بیماری مانند بخش بخش سرمایه گذاری بیشتری کرد.

در اولین کنگره قلب و ورزش ۱۸۷ مقاله علمی ارسال شده که توسط کمیته علمی و داوران ۱۵ مقاله به عنوان سخنرانی، ۵۱ مقاله به عنوان پوستر پذیرفته شده و ۱۴ سخنران مدعو نیز در این کنگره به ارائه مقاله می پردازند.

 

اخبار مرتبط

نظرات