رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰
  • الخميس ۲۱ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Thursday 28 October

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه در همایش توسعه پایدار استان که به میزبانی دانشگاه رازی برگزار شد؛ اظهار داشت:استان هايي كه خواهان توسعه هستند بايد شرايط گفت و گو و تبادل نظر ميان نخبگان را فراهم كنند. به گزارش میلکان آنلاین، هدایت حاتمی عنوان کرد: خوشبختانه در عصري هستيم كه مي توان از […]

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه در همایش توسعه پایدار استان که به میزبانی دانشگاه رازی برگزار شد؛ اظهار داشت:استان هايي كه خواهان توسعه هستند بايد شرايط گفت و گو و تبادل نظر ميان نخبگان را فراهم كنند.

به گزارش میلکان آنلاین، هدایت حاتمی عنوان کرد: خوشبختانه در عصري هستيم كه مي توان از تجربه های فراوان موفق و ناموفقي ديگران بهره گرفت و ميزان خطاها را – حداقل پس از اين – كمتر كرد. هرچند مشكلات آنقدر پيچيده و درهم تنيده هستند كه برون رفت از آن ها جز با تدبير و هم انديشي با نخبگان امكان ناپذير است.

وی بیان داشت: یک مدل موفق توسعه، مدلی است كه مبتنی بر ساز و کارهای عالمانه باشد. فرهنگ، محیط زیست و جامعه را مدنظر قرار دهد؛ به عدالت اجتماعی نگاهي ويژه داشته باشد و رشد اقتصادي را هم درنظر بگيرد.

حاتمی گفت: در اين همايش ويرايش اول برنامه توسعه پايدار استان كرمانشاه با رويكرد راهبردي – عملياتي ارايه مي شود. در واقع بر مبناي ضعف ها و تهديدها و فرصت ها و مزيت ها يك برنامه توسعه تا سطح پروژه و بر مبناي  مدل core planning يا هسته هاي  كليدي تدوین شده است و در آن عنوان شده؛ ‌اقتصاد استان قرار است به کدام سمت و سو برود.

وی افزود: اين برنامه مبتني بر اسناد بالادستي است و نقاط مشتركي هم با سند در دست تدوين آمايش استان دارد. البته در آينده با اين سند مهم نيز تطبيق بیشتری می یابد.

حاتمی تصریح کرد: در برنامه توسعه پايدار استان كرمانشاه چند هدف جدي را مورد نظر قرار داده ایم كه از جمله آن ها مي توان به؛ توجه جدی به سرمایه های انسانی و اجتماعي، توجه به رشد اقتصادی و كاهش نرخ بيكاري، كاهش ناهنجاری اجتماعي، افزايش اعتماد ميان دولت و مردم، فعال كردن نهادها و تشكل هاي بخش خصوصي و كاهش فشار بر منابع طبيعي و محيط زيست اشاره كرد.

این مقام مسئول گفت: استراتژي هاي اين برنامه توسعه نيز شامل مواردي همچون؛ بهبود فضاي كسب و كار، رشد سرمايه گذاري، احياي واحدهاي راكد و نيمه راكد ، توسعه و تقويت زيرساخت ها، ایجاد و توسعه نهادهای غیردولتی و ارتقاي مشاركت آن ها، کاهش نرخ تورم، مزیت محوری و خلق مزیت های جدید، افزايش سهم اقتصاد فناورانه، حفاظت از میحط زیست و منابع طبيعي، توانمندسازي اقشار مختلف اجتماعي، ارتقاي مهارت آن ها و افزایش سطح ارتباطات تجاری و بین المللی مي شود.

وی ادامه داد: کاهش نرخ بیکاری تا سطح متوسط کشور و پایین تر از آن مهم ترين رسالت حوزه اقتصادي و مجموعه مدیریتی است و دولت نيز به دلايل مختلفی اين موضوع بسيار كليدي را مدنظر قرار داده است. براي ايجاد ظرفیت های جدید اشتغال و يا تغيير در وضعيت نامطلوب فعلي، بايد در چهارچوب ذهنی و فکری، نگرش ها، برنامه ريزي ها، تجدیدنظرهايی صورت گيرد و با يك تعامل هوشمندانه با دانشگاهیان و اساتيد ‌به یک‌ مدل  مناسب برسیم.

حاتمی بابیان اینکه در بسياري از زمينه ها عقب هستيم و براي جبران اين موضوع بايد يك مدل کار سخت، هوشمندانه و جسورانه را پيش بگيريم، گفت:  ايجاد اشتغال چهار محور شامل؛ بهبود فضاي کسب و کار، ايجاد زيرساخت هاي قانوني و فيزيكي، ‌احیای واحدهای راکد و جذب ‌ سرمایه گذاری های جدید را در نظر گرفته ايم که با جدیت در حال انجام است.

وی ادامه داد: الزامات قانون بودجه كشور به شكلي است كه هرچند كه نگاه مديران هم توسعه اي باشد باز قدرت مانور را بسيار ضعيف کرده و تنگاهاي مختلفي را ايجاد كرده است. با وجود اين مسايل تلاش مي كنيم با نگاهی توسعه گرایانه موضوعات را دنبال كنيم.

حاتمی درپایان گفت: با وجود تنگناهايي كه به دليل تحريم ها براي كشور به وجود آمده، ولی مديريت ارشد استان علاقه مند است برنامه هاي حوزه هاي مختلف را با رویکردهایی که با مباني علمي و عقلانی همسو هستند؛ پيش ببرد.   اين برنامه بعد از نهايي شدن روي سايت استانداري قرار داده می شود تا به مرور افكار عمومي از ابعاد مختلف آن مطلع شود.

 

 

اخبار مرتبط

نظرات