رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Wednesday 20 October

دکتر محمد درویش در همایش توسعه پایدار استان که در دانشگاه رازی برگزار شد در یک سخنرانی تحت عنوان چالش ها و فرصت های زیست محیطی در استان کرمانشاه؛ اظهار داشت: فاجعه خشک شدن دریاچه ارومیه نشان داد که بی توجهی به محیط زیست می تواند خسارت های عظیم اجتماعی و اقتصادی برای کشور در […]

دکتر محمد درویش در همایش توسعه پایدار استان که در دانشگاه رازی برگزار شد در یک سخنرانی تحت عنوان چالش ها و فرصت های زیست محیطی در استان کرمانشاه؛ اظهار داشت: فاجعه خشک شدن دریاچه ارومیه نشان داد که بی توجهی به محیط زیست می تواند خسارت های عظیم اجتماعی و اقتصادی برای کشور در پی داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مجله اقتصادی کانی،درویش بیان داشت: استان خوزستان یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی در کشور است و ۳۳ درصد آب های کشور در رودخانه های این استان جاری است. همچنین خوزستان دارای بزرگترین منطقه آزاد تجاری کشور تحت عنوان اروند است که تمامی ساکنان استان از منافع آن منتفع می شوند.

وی  افزود: با وجود همه ی این امتیازات، خوزستان با وجود نرخ زاد و ولد بسیار بالا، شاهد بالاترین نرخ مهاجرت در کشور است. طی این سال ها ۱۰ هزار نفر از معلمان این استان مهاجرت کرده اند و  پروژه های بزرگ گردشگری در حال ورشکستگی هستند.

سئوال اینجاست چرا در استانی که بهترین امتیازات برخوردار است افراد رغبتی به ماندن و زندگی کردن ندارند. به این دلیل که در خوزستان آبی برای نوشیدن و هوایی برای تنفس نیست.

درویش عنوان کرد: چرا در استان کرمانشاه با وجود برخورداری از جنگل های نسبتا گسترده، بارش سالیانه دو برابر میانگین کشوری و تبخیر پایین، شاهد فرونشست زمین در جاهایی مانند ده پهن هستیم. در برخی نقاط کشور در استان های تهران، فارس و دیگر جاها، فرونشست آنچنان گسترده بوده که عملا نمی توان کاری برای آن انجام داد و  ۷۰ هزار سال برای ترمیم این آسیب ها نیاز است.

وی بااشاره به اینکه کرمانشاه هنوز به آن نقطه بحرانی نرسیده است اذعان داشت: این به دلیل وجود مردمی عاشق طبیعت در شهرستان هایی مانند دالاهو و پاوه و دیگر نقاط است. در این استان دغدغه های زیست محیطی و احترام به طبیعت توسط گروه های مردم نهاد به مردم آموزش داده می شود و آن ها هم پذیرا هستند. جوانان دوستدار طبیعت در کرمانشاه از تخریب جنگل های بلوط و زیستگاه های نادر خرس توسط پروژه های گازرسانی سخت ناراحت هستند و این دغدغه ها ارزشمند است.

وی گفت: خوشبختانه رهبران مذهبی و آیینی منطقه رابطه خوبی با طبیعت دارند و توصیه های آن ها برای احترام به طبیعت و کنار گذاشتن شکار، توسط مردم منطقه جدی گرفتار می شود. این یک سرمایه اجتماعی ارزشمند است.

درویش بیان کرد: هرچند متوسط تحصیلات در شهرستان های کرمانشاه کمتر است ولی انسان های توسعه یافته در این مناطق زیاد است.  یکی از نشانه های آدم های توسعه یافته، علاقه آن ها به زیست بومشان است و چنین افرادی در کرمانشاه بسیارند.

وی درخصوص مدرسه طبیعت استان عنوان کرد: کیکم” کرمانشاه یکی از بهترین مدرسه های طبیعت در کشور است. این مدرسه های طبیعت در واقع مهارت های زندگی را آموزش می دهند. کرمانشاه می تواند یکی از استان های ممتاز در حوزه محیط زیست و یک کلاس درس برای کلان شهرها باشد.

محمد درویش ادامه داد: کرمانشاه دارای پتانسیل های طبیعی و تاریخی بسیاری مانند غار قوری قلعه، غار پراو،  کتیبه بیستون و تاق بستان است. و می تواند کرمانشاه را قطب بزرگ گردشگری کشور کند‌.  کرمانشاه می تواند پرچمدار تغییر سبک زندگی باشد و ببه قطب گردشگری و شهر شادی تبدیل شود.

درویش گفت: چرا در زمانی که در کرمانشاه با فرونشست زمین روبرو هستیم همچنان بر طبل توسعه کشاورزی می کوبیم. چرا  از سامانه گرمسیری به عنوان طرح های توسعه آفرین نام برده می شود.

وی درپایان گفت: اگر خواهان احترام کشورهای ترکیه و افغانستان به حق آبه کشورهای همجوار هستیم نباید به خاطر منافع کوتاه مدت، منافع بلندمدت کشور را فدا کنیم. با رویه های فعلی شاهد شکل گیری کانون های ریزگرد جدید در منطقه و بحران های زیست های جدید خواهیم بود چرا در کرمانشاه به جای نیروگاه های حرارتی به سمت بهره‌گیری از انرژی خورشیدی در سطح روستاها گام برداشته نمی شود تا در کنار تولید انرژی، بتوان یک درآمد از راه فروش انرژی نصیب این بخش از جامعه کرد.

 

 

 

اخبار مرتبط

نظرات