رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰
  • الأحد ۱۰ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Sunday 17 October
گزارش میلکان به مناسبت روزکتاب، کتاب خوانی :

“یارمهربان” کودکیمان راتنها نگذاریم

پریسا کریمی – گروه فرهنگ و هنر طبق آمارها سرانه مطالعه درایران متغیر است. هرسایتی آماری منتشر می کند. اصلا اینکه سرانه مطالعه چگونه محاسبه می شود به کنار، بحث امروز ما خودمان هستیم.همان کودکان دیروز و امروزی که ازبدو کلاس درس با مفهوم “یار مهربان” آشنا شدیم. این روزها ازمردم که می پرسی چرا […]

پریسا کریمی – گروه فرهنگ و هنر
طبق آمارها سرانه مطالعه درایران متغیر است. هرسایتی آماری منتشر می کند. اصلا اینکه سرانه مطالعه چگونه محاسبه می شود به کنار، بحث امروز ما خودمان هستیم.همان کودکان دیروز و امروزی که ازبدو کلاس درس با مفهوم “یار مهربان” آشنا شدیم.
این روزها ازمردم که می پرسی چرا مطالعه نمی کنید و یا چرا کتاب نمی خرید؟ با چنددسته افراد مواجه می شویم. یک جناح که کلا درپاسخ به همه ی پرسش ها یک دیالوگ دارند و می گویند:(هی ! دلت خوشه تو این گرونی و تحریم و بی پولی کی کتاب میخونه!) یا ( شما برو جلو گرونی و اوضاع بازارو بگیر) حالا ربط این مسائل به کتاب به کناراما دسته دوم آفرادی هستند که به زور میخواهند خودشان را کتاب خوان جلوه دهند و مدام درمیان صحبت ها از کتاب‌هایی که خوانده اند نقل و قول می کنند. عده ای دیگر اما همان هایی هستند که ازچهره شان اثرات کتاب مشهود است. همان هایی که چهره ای آرام دارند و از میان صحبت هایشان فقط صحبت از زیبایی ها، عشق وزندگی به بیانی کاملا عارفانه دیده می شود.
کتاب ها به دسته های مختلفی تقسیم می‌شوند و سلیقه ی هر شخصی او را به سمت کتاب هایی می برد که به خواندن آنها علاقه دارد. با کتاب هایی که می خوانیم تجربیات و احساسات شخصیت های داستان را لمس می کنیم. ما آنقدر وقت نداریم که همه چیز را خودمان تجربه کنیم. طبق مطالعات محققان دانشگاه ساسکس انگلستان، تاثیر مطالعه برکاهش استرس بیش از قهوه، موسیقی و پیاده روی است.
امروزه کتاب های دیجیتال هم به دنیای مطالعه اضافه شده اند. برخی ها عقیده دارند که کتاب های صوتی وPDFها مزیت بیشتری دارند چراکه درختان کمتری قطع می شود. اما هیچ کس نمی تواند منکرتاثیرات لمس صفحات کتاب بر روح و جان آدمی شود.همانطور که تولستوی نویسنده روسی می‌گوید: دردنیا لذتی که با مطالعه برابری کند وجود ندارد.
کتاب ها شریک لحظه های تلخ و شیرین انسان ها هستند. کرنلیا فونکه نویسنده آلمانی می گوید: عجیب نیست کتاب ها بعد ازچندبار خواندن چاق تر می شوندانگار چیزی لابه لای صفحات کتاب جا می ماند، چیزی مثل احساسات، صداها و افکار….
“حال خوب خواندن” شعار هفته کتاب امسال
برای کتاب خوان شدن افراد باید اقداماتی انجام داد، بویژه برای کودکان و نوجوانان که ازسنین کودکی با کتاب آشنا شوند.
معصومه حسنی خا نسار، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه دراین باره بیان داشت: ما درکتابخانه ها سعی داریم که محیط شاد و جذابی را برای افراد مهیا کنیم. برنامه های متنوعی دراین هفته و درطی سال درکتابخانه ها انجام می‌گیرد که شامل: کلاس های اوقات فراغت، ۲۲ رونمایی از کتاب، برگزاری نمایشگاه کاریکاتور کتاب و برنامه های کتا بخوانی درفضای باز(مناطق محروم و فضای پارک ها)،معرفی کتاب ازصداو سیما و… هستند.

اخبار مرتبط

نظرات