رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰
  • الأحد ۱۷ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Sunday 24 October

دهمین جشنواره فراگیری «نخستین واژه: آب» ویژه دانش‌آموزان سطح استان کرمانشاه با مشارکت شرکت آب و فاضلاب شهری و اداره کل آموزش و پرورش استان، طی مراسمی با نواخته شدن زنگ آب (به عنوان یکی از برنامه های این جشنواره)، در تعدادی از مدارس شهر کرمانشاه و شهرستانهای استان، رسما آغاز شد. در مراسمی که […]

دهمین جشنواره فراگیری «نخستین واژه: آب» ویژه دانش‌آموزان سطح استان کرمانشاه با مشارکت شرکت آب و فاضلاب شهری و اداره کل آموزش و پرورش استان، طی مراسمی با نواخته شدن زنگ آب (به عنوان یکی از برنامه های این جشنواره)، در تعدادی از مدارس شهر کرمانشاه و شهرستانهای استان، رسما آغاز شد.
در مراسمی که باحضور فرماندار شهرستان کرمانشاه، مدیرعامل شرکت آبفا و مدیرکل آموزش و پرورش استان و جمعی از معاونین و مدیران آنها در دبستان شاهد دکتر محمد زنگنه برگزار شد، فرماندار کرمانشاه از دانش آموزان خواست تا با حس مسئولیت در مقابل آب که مایع حیاتی و بسیار ضروری است، خانواده و دوستان خود را نسبت به عواقب اسراف و هدررفت آب آگاه سازند و آنها را از هدردادن آب منع کنند.
فضل اله رنجبر با اشاره به اینکه عواقب هدررفت جبران ناپذیر می باشد و هر قطره آبی که هدر می دهیم، در خشک شدن چشمه ها و رودخانه ها و درختان تأثیر دارد، افزود: برای آنکه محیط زیست و طبیعت را بیش از این از دست ندهیم ناچاریم صرفه جویی کنیم و ترویج این فرهنگ را باید از کودکان آغاز نماییم.
مهندس علیرضا تخت شاهی مدیرعامل آبفای استان نیز در این مراسم ضمن تقدیر از همکاری آموزش و پرورش در برگزاری این جشنواره گفت: پیام این مراسم مصرف بهینه آب است که با توجه به وجود تعداد زیاد دانش‌آموزان و اولیای مدارس و خانواده‌های این دانش‌آموزان، جمعیت بزرگی را به عنوان مخاطب پیام جشنواره در بر می گیرد.
وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف برگزاری این جشنواره، آموزش مدیریت مصرف آب و روش‌های بهینه مصرف به دانش‌آموزان و همچنین افزایش شناخت دانش‌آموزان از وضعیت منابع آب استان است افزود: اگر بتوانیم این پیام مصرف بهینه را به خوبی در میان دانش‌آموزان نهادینه کنیم قطعا آن‌ها نیز قادر هستند که موضوع مصرف صحیح را به درون خانواده‌های خود برده و به این ترتیب هدف نهایی این جشنواره محقق می‌شود.
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با تأکید بر اینکه مهمترین آموزه زندگی هر فرد وابستگی حیات به آب است، تأکید کرد: قصد داریم با برگزاری این جشنواره، سطح آگاهی کودکان را در ارتباط با نقش و اهمیت آب در زندگی افزایش دهیم و آنها را با مفاهیم صرفه‌جویی و اصلاح الگوی مصرف آب بیشتر آشنا کنیم.
مهندس علیرضا تخت شاهی دانش آموزان را نماینده شرکت آبفا در خانواده هایشان دانست و از آنان خواست درست مصرف کردن آب را به اعضای خانواده یادآوری کنند.
وی با بیان اینکه در سالهای اخیر کم آبی مهمترین مشکل کشور بوده است، تصریح کرد: لازم است معلمان اهمیت استفاده بهینه از آب را برای فراگیران گوشزد کنند.
به گفته وی، لزوم ارتباط فراگیران با آب بعنوان اولین واژه یادگیری در دوران تحصیل نشان دهنده ضرورت پرداختن بیش از پیش به این مایه حیات است.
مهندس تخت شاهی با تأکید بر اینکه در حال حاضر آب به شکل صحیح مصرف نمی‌شود، افزود: دانش‌آموزان به عنوان پدران و مادران فردا می‌توانند با فراگیری روش‌های درست مصرف آب، آن را در نسل‌های آینده نهادینه کنند.
مدیرعامل آبفای استان کرمانشاه ابراز امیدواری کرد سال آینده این جشنواره در تمامی مدارس ابتدایی استان برگزار شود.
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه نیز طی سخنانی، با تأکید بر اینکه آب مایه حیات و زندگی است و هیچ موجود زنده ای بدون آب زنده نمی ماند، گفت: هر موجودی به آب وابسته و با آب زنده می ماند پس باید قدر این نعمت بزرگ و ارزشمند خداوندی را بدانیم.
مجید یزدانپناه به همکاری آموزش و پرورش و شرکت آب و فاضلاب استان در راستای ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب و جلوگیری از هدررفت این مایع حیاتبخش اشاره کرد و افزود: باید یاد بگیریم چگونه از آب استفاده و در مصرف آن صرفه جویی کنیم و به آیندگان نیز درست مصرف کردن آب را آموزش بدهیم.
وی افزود: انتقال مفاهیم آموزش داده شده به خانواده‌ها از طریق دانش‌آموزان، جا انداختن فرهنگ صحیح مصرف آب و افزایش روحیه مشارکت‌پذیری از اهداف برگزاری این جشنواره است.
در حاشیه این مراسم نمایشگاه نقاشی دانش آموزان با موضوع واژه آب در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت و نواخته شدن زنگ آب توسط فرماندار و مدیران شرکت آبفا و آموزش و پرورش و اجرای نمایش، کارگاه هم اندیشی مصرف بهینه آب، ضرب المثل ها و راوایات مربوط به آب و بیان مطالبی درمورد آب و اهمیت صرفه جویی در مصرف آن توسط دانش آموزان، از دیگر بخش‌های جشنواره دهم فراگیری نخستین واژه(آب) بود.
گفتنی است دبستان شاهد دکتر محمد زنگنه به عنوان مدرسه پایلوت طرح دهمین جشنواره فراگیری نخستین واژه انتخاب و مقرر شد دانش آموزان و اولیای مدرسه در روزهای آینده با حضور مدیرعامل آبفای استان از تصفیه خانه آب شهید نظری بازدید به عمل آورند.
به گزارش روابط عمومی شرکت آبفای استان کرمانشاه، فرمانداری، ادارات بهزیستی، آموزش و پرورش، جهادکشاورزی، منابع طبیعی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، صداوسیما، شرکت آب و فاضلاب روستایی، نماینده امور مدارس شاهد استان از جمله مشارکت کنندگان و حاضرین در این مراسم بودند.

اخبار مرتبط

نظرات