رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰
  • الأحد ۱۰ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Sunday 17 October

قسط اول سرمایه هشت هزار و ۹۴۲ نفر از مالباختگان مکتب گلیم و گبه کرمانشاهان از سه‌شنبه تا آخرهفته به حساب بانک ملی معرفی شده آنها واریز خواهد شد. به گزارش خبرنگار میلکان آنلاین دادستان دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه در نشست خبری که برای تشریح نحوه پرداخت سرمایه مالباختگان گلیم گبه کرمانشاهان برگزار شده […]

قسط اول سرمایه هشت هزار و ۹۴۲ نفر از مالباختگان مکتب گلیم و گبه کرمانشاهان از سه‌شنبه تا آخرهفته به حساب بانک ملی معرفی شده آنها واریز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار میلکان آنلاین دادستان دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه در نشست خبری که برای تشریح نحوه پرداخت سرمایه مالباختگان گلیم گبه کرمانشاهان برگزار شده بود گفت: در این مرحله مبلغ ۳۸ میلیارد تومان که بخشی از آن حاصل فروش اموال متهم و بخشی دیگر محصول اصل و سود مبلغ ۱۱ میلیارد تومان سرمایه نقدی ضبط شده از صاحب مکتب گلیم و گبه است میان مالباختگان به نسبت مطالباتی که داشته اند تقسیم خواهد شد.

دکتر محمدحسین صادقی اظهار داشت: مبنای تقسیم وجه نقد میان مال باختگان محتوای قرارداد آنان با مکتب گلیم و گبه است لذا به استناد ماده ۱۵۳ قانون اجرای احکام مدنی؛ در موردی که محکوم له بیش از یک نفر باشد و دارایی دیگری جز مال توقیف شده نباشد مال به نسبت طلب مالباختگان میان آنها تقسیم می شود.

وی افزود: دراین مرحله ۳۹ درصد اصل سپرده های اولیه منهای سود دریافتی آنان طی سیکل سرمایه گذاری به مالباختگان پرداخت می شود.

افرادی که بیش از سپرده سود دریافت کرده اند مبلغی دریافت نمی کنند

صادقی اذعان کرد: در مجموع افرادی که مشمول دریافت وجه نقد هستند ۱۱ هزار و ۷۱۳ نفر هستند اما دو هزار و ۷۷۱ نفر از این تعداد در این مرحله وجهی دریافت نمی کنند همچنین جدا از این افراد تعداد ۶۹۳ نفر از سپرده گذاران بیش از سپرده ای که داشته اند سود دریافت نموده اند بنابراین جزو چرخه پرداخت قرار نمی گیرند.

وی اضافه کرد: چنانچه کسی در نتیجه محاسبات مربوط به میزان سپرده گذاری، سود و وجه دریافتی نسبت به مبلغی که به حساب وی واریز شده اعتراضی دارد می تواند پس از اتمام دوره پرداخت ها به شعبه نهم اجرای احکام مراجعه و با ارایه اسناد درخواست رسیدگی بدهد.

مدعی العموم تاکید کرد: موضوع افرادی که با محکوم علیه معامله غیرنقدی داشته اند به این پرونده ارتباطی ندارد و آنان می‌بایست برای موضوع شکایت خود طرح دعوای حقوقی کنند.

دادستان همچنین در رابطه با تعیین وضع فردی که در حین رسیدگی به موضوع پرونده فوت شده اظهار داشت: وجه معین به حساب پیش بینی شده فرد واریز می شود اما وراث آن تا زمان اخذ و ارایه تصدیق حصروراثت اجازه برداشت نخواهند داشت و در مورد قراردادهایی که با نام فرد صغیر امضا شده اجازه برداشت مال به عهده قیم یا سرپرست فامیلی وی است.

صادقی یادآوری کرد: افرادی هم که از ابتدا شکایت کرده اما در میانه راه از پیگیری موضوع انصراف داده اند هنوز هم برای طرح شکایت و درخواست رسیدگی فرصت دارند.

محمدرضا مشیری، رییس مکتب گلیم و گبه کرمانشاهان پس از پنج سال فعالیت در زمینه فرش به دلیل انحراف از چشم انداز و هدف اصلی مکتب مبنی بر آموزش فرش بافی و رونق صنعت فرش در جهت رشد اقتصادی و مبادرت به جذب صرف سرمایه با تبلیغ پرداخت سودهای ۶۰ تا ۷۰ درصدی به دنبال تحقیقات صورت گرفته متهم به اخلال در نظام اقتصادی از طریق اخذ و جوه کلان از مردم شناخته و در آبان ماه سال ۹۵ با قرار موقت بازداشت شد.

بنا برگزارش های دادسرای عمومی و انقلاب مرکز کرمانشاه، وی در مدت فعالیت خود مبلغ ۲۳۸ میلیارد تومان سرمایه جذب کرده که بخشی از آن را تبدیل به مال،  بخشی از آن را به عنوان سود بین سپرده گذاران بازتوزیع کرده و مبلغی از سپرده هم موجود نبوده است.

این پرونده ۱۲۲ هزار صفحه ای ۱۱ هزار و ۷۱۳ شاکی و شاکیه داشته و ۱۴۰ وکیل منتخب توسط دادسرا عمومی و انقلاب به صورت رایگان امور رسیدگی به آن را به عهده داشته اند.

در نهایت پس از استماع مدافعات متهم  واظهارات کارشناسان مجرمیت متهم ثابت و وی از حیث ارتکاب به اخلال در نظام اقتصادی علاوه بر رد مال به ۲۰ سال حبس تعزیری و از حیث ارتکاب به کلاهبرداری مشدد به ۱۰ سال حبس و پرداخت وجه نقد محکوم شد و به گفته دادستان، این فرد محکومیت های کیفری دیگری نیز دارد که بر شدت مجازات وی می افزاید.

البته متهم نسبت به رای تقاضای فرجام خواهی نیز کرده که دیوان عالی کشور یک بار دیگر برای رسیدگی به جریان این پرونده از اول طی طریق کرده اما در نهایت تشخیص دادگاه کیفری یک را تایید کرده است و بدین ترتیب پرونده گلیم و گبه در مرحله دادرسی بسته شد و وارد مرحله پرداخت به مال باختگان شد.

 

اخبار مرتبط

نظرات