رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰
  • الأحد ۱۰ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Sunday 17 October
مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه اعلام کرد:

۵۰ درصد واحدهای مسکونی مددجویان زلزله زده احداث شده است

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه با اشاره به آسیب بیش از ۲هزارو۳۰۰ واحد مسکونی مددجویان در جریان زلزله، عنوان کرد: اکنون ۱هزارو۱۳۵ واحد معادل حدود ۵۰ درصد واحدهای آسیب دیده توسط بخش دولتی و خیرین بازسازی شده است. به گزارش میلکان آنلاین، امید قادری در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت سالگرد زلزله کرمانشاه […]

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه با اشاره به آسیب بیش از ۲هزارو۳۰۰ واحد مسکونی مددجویان در جریان زلزله، عنوان کرد: اکنون ۱هزارو۱۳۵ واحد معادل حدود ۵۰ درصد واحدهای آسیب دیده توسط بخش دولتی و خیرین بازسازی شده است.

به گزارش میلکان آنلاین، امید قادری در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت سالگرد زلزله کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه بهزیستی در ایام زلزله در پنج گام برای ارائه خدمات به آسیب دیدگان مداخلاتی انجام داد، گام اول را شناسایی افرادی دانست که در جریان زلزله آسیب جدی دیدند و افزود: در مناطق زلزله زده استان ۱۱۸ معلول، ۲۶ بیمار ضایعه نخاعی، ۱۴ کودک بی‌سرپرست، ۶۷ کودکی که یک والد خود را از دست داده بودند و بیش از ۱۸۰ زن بی‌سرپرست شناسایی شدند و تحت پوشش خدمات مالی و حمایتی بهزیستی قرار گرفتند.
وی افزود: در گام بعدی با همکاری ۱۰۶ روانشناس در قالب ۵۳ اکیپ کار غربالگری حدود ۷۷ هزار نفر را در قالب پرسشنامه‌هایی انجام دادیم که تاثیر بسزایی در کاهش آسیب‌های اجتماعی داشت و میزان اختلالات روانی مانند اضطراب، افسردگی، فوبیا و … در زلزله زدگان سنجیده شد.
به گفته قادری، از بین افرادی که غربالگری شدند، شش هزار نفر در اولویت اول و ۲۲ هزار نفر در اولویت بعدی برای گرفتن مشاوره‌‌های گروهی قرار گرفتند.
وی خاطرنشان کرد: در گام سوم برای افرادی که افکار خودکشی داشتند و یا درگیر سایر آسیب‌های اجتماعی بودند مداخلات تخصصی انجام شد و در گام چهارم نیز اقدامات پیشگیری و فرهنگسازی را با ترویج پیام‌های بهزیستی گسترش دادیم.
قادری ادامه داد: در گام پنجم نیز که از شهریور آغاز شد دو مرکز تخصصی و فوق تخصصی روانشناسی در سرپل‌ذهاب و تازه‌آباد راه‌اندازی کردیم که برای ادامه مداخلات به افرادی که نیازمند درمان هستند، خدمات رایگان ارائه می‌دهند.
وی از آخرین وضعیت اسکان و مسکن مددجویان بهزیستی هم یاد کرد و گفت: در جریان زلزله ۱هزارو۲۱۴ کانکس و ۵۰۰ تخته چادر ویژه معلولین عمدتا به همت خیرین توزیع شد.
قادری خاطرنشان کرد: در روزهای ابتدایی زلزله حدود ۱۰۰ معلول یا مددجوی سالمند که امکان نگهداری آنها در چادر و کانکس نبود را نیز در مراکز کرمانشاه نگهداری کردیم که تعداد آنها به مرور به ۲۳ نفر کاهش یافت.
مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه با اشاره به آسیب بیش از۲هزارو۳۰۰واحد مسکونی مددجویان در جریان زلزله، عنوان کرد: اکنون۱هزارو۱۳۵ واحد معادل حدود ۵۰ درصد واحدهای آسیب دیده توسط بخش دولتی و خیرین بازسازی شده است.
قادری با بیان اینکه هم اکنون ۱۹ پروژه شامل مراکز توانبخشی، مهدکودک و… در مناطق زلزله زده در حال اجرا است، تاکید کرد: از این ۱۹ پروژه دو مورد توسط دولت و مابقی توسط خیرین در حال اجرا است.
وی خاطرنشان کرد: تاکنون سلبریتی‌ها برای بازسازی منزل مددجویان بهزیستی پای کار نیامده اند و یا حداقل ما اطلاعی از کمک آنها در این زمینه نداریم.
وی از ساخت یازده مهدکودک در این مناطق هم خبر داد و عنوان کرد: در زلزله ۳۵ مهدکودک آسیب دید که همه آنها در قالب کانکس برقرار است و به ۱۱۸۰ کودک به صورت رایگان ارائه خدمات و یک وعده غذای گرم می‌دهند.
مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه درباره ایجاد اشتغال برای مددجویان آسیب دیده از زلزله نیز خاطرنشان کرد: برای ۱۸۱ زن سرپرست خانوار ۱ میلیارد ۳۰۰ میلیون تومان به صورت کمک بلاعوض ۱۵ میلیون تومانی پرداخت شد تا بتوانند وارد چرخه کار شوند.
قادری عنوان کرد: هم اکنون نیز برای اشتغال مناطق زلزله زده استان تسهیلاتی در نظر گرفته شده که سقف آن ۵۰ میلیون تومان و برای طرح‌های خوب تا سقف ۷۰۰ میلیون تومان قابل افزایش است.
راه‌اندازی اولین مرکز ضایعه نخاعی غرب کشور برای کمک به آسیب‌دیدگان زلزله
وی اشاره‌ای هم به آخرین وضعیت افرادی داشت که بر اثر زلزله دچار ضایعه نخاعی شدند و گفت: تعداد این افراد ۲۶ نفر بود که سه نفر آنها فوت کردند و مابقی آنها هم اکنون نیز از بهزیستی خدمات توانبخشی و … دریافت می‌کنند.
این مسئول با اشاره به راه‌اندازی اولین مرکز بیماران ضایعه نخاعی غرب کشور در کرمانشاه، افزود: این مرکز ۴۰ تخته هم اکنون نیز به بیماران ارائه خدمات دارد.
وی از حمایت خوب سایر دستگاه‌ها برای کمک به افراد ضایعه نخاعی هم خبر داد و عنوان کرد: تامین اجتماعی به هریک از این افراد سه میلیون تومان پرداخت کرد.
فکر خودکشی زیاد شد، اما اقدام به خودکشی نه
مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه درباره وضعیت آسیب‌های اجتماعی مناطق زلزله زده از جمله خودکشی نیز تاکید کرد: این آسیب‌ها در تمام دنیا و شهرهای ایران در شرایط عادی وجود دارد و محدود به مناطق زلزله زده نیست.
به گفته قادری، اگرچه میزان افکار خودکشی در جریان زلزله بیشتر شده بود، اما با مداخلات تخصصی و به موقعی که صورت گرفت این افکار منجر به اقدام به خودکشی نشد و بر اساس آمار پزشکی قانونی نیز سال گذشته کاهش ۱۴ درصدی خودکشی استان را نسبت به سال ۹۵ داشتیم.
وی اظهار کرد: به علاوه برای رسیدگی به موقع به آسیب‌های اجتماعی در تمام شهرستان‌های زلزله زده که حتی واجد شرایط هم نبودند، اورژانس اجتماعی راه‌اندازی شده است.
مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه معتقد است، بزرگنمایی آسیب‌های اجتماعی در این مناطق هیچ کمکی به بهبود وضعیت مردم نمی‌کند و حتی از انگیزه آنها برای بازسازی می‌کاهد.
آغاز توزیع سبد کالا برای ۳۱ هزار خانوار مددجو
قادری در پایان از آغاز طرح توزیع سبد کالا برای مددجویان بهزیستی به تعداد ۳۱ هزار خانوار خبر داد و گفت: هزینه دریافت سبد کالا در کارت‌های صاحبان خانوار شارژ شده و از ۲۱ آبان ماه قابل برداشت است.
وی با بیان اینکه علاوه بر مددجویان بهزیستی، مددجویان کمیته امداد نیز مشمول این طرح هستند، تاکید کرد: توزیع سبد حمایتی دولتی محدود به همین یک مرحله نیست.
مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه گفت: رقم این سبد برای خانوار یک نفره ۱۰۰ هزار تومان، دونفره ۱۵۰ هزار تومان، سه نفره ۲۰۰ هزار تومان، چهار نفره ۲۵۰ هزار تومان و پنج نفره به بالا ۳۰۰ هزار تومان است.
 به گفته این مسئول، فروشگاه‌ها نیز برای این منظور شناسایی شده اند و هیچ فروشگاهی حق گرفتن کارمزد ندارد

اخبار مرتبط

نظرات