رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Tuesday 19 October

وقایع واقعی زلزله سرپل ذهاب در نمایش«سپاسنامه هانیه و چند روایت متقاطع» به کارگردانی مرتضی اسدی مرام در هشتمین دوره سراسری تئاتر صاحبدلان در تئاتر شهر کرمانشاه اجرا ‌شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه؛ اسدی‌مرام با نمایش صحنه‌ای «سپاسنامه هانیه و چند روایت متقاطع» در هشتمین دوره سراسری […]

وقایع واقعی زلزله سرپل ذهاب در نمایش«سپاسنامه هانیه و چند روایت متقاطع» به کارگردانی مرتضی اسدی مرام در هشتمین دوره سراسری تئاتر صاحبدلان در تئاتر شهر کرمانشاه اجرا ‌شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه؛ اسدی‌مرام با نمایش صحنه‌ای «سپاسنامه هانیه و چند روایت متقاطع» در هشتمین دوره سراسری تئاتر صاحبدلان حضور داشت. این نمایش از ۲۳ تا ۲۷ مهرماه امسال به عنوان یکی از آثار صحنه‌ای در هشتمین دوره تئاتر صاحبدلان در سالن پلاتو کرمانشاه تئاتر شهر به روی صحنه رفته است.
این نمایش پیشتر در شانزدهمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی تهران مبارک در سالن سایه اجرا شده است و حدود شش ماه روند تولید آن طول کشید. این نمایش با نگاهی انسانی و ارزشی درباره زلزله کرمانشاه به نگارش در آمده که به عنوان نمایش برگزیده بخش صحنه ای از استان کرمانشاه به هشتمین همایش ملی تئاتر دینی صاحبدلان راه یافته است.
«سپاسنامه هانیه و چند روایت متقاطع» براساس وقایع واقعی زلزله سرپل ذهاب و شخصیت‌های واقعی نوشته و برای داشتن جذابیت‌های نمایشی با تخیل آمیخته شده است.
نمایش داستان دختر قهرمان کورد به نام هانیه است. او در زلزله سرپل ذهاب با ایثار به داخل خانه در حال تخریب می‌رود و خواهر کوچکش را نجات می‌دهد. بر اثر ریزش آوار هانیه فلج می‌شود. بعد از زلزله نیز دیگر خانه و کاشانه‌ای نداشته و خانواده‌اش هم در بیمارستان‌های شهرهای مختلف بستری بودند. به همین دلیل این دختر نوجوان از بیمارستان به آسایشگاه سالمندان منتقل می‌شود. با رسانه‌ای شدن این موضوع و معرفی او به عنوان یک قهرمان توسط یک خیر مورد حمایت قرار می‌گیرد و می‌تواند راه برود .
این نمایش٦ روایت مختلف دیگر نیز وقایع زلزله و آدم‌هایی که در این حادثه حضور داشته‌اند و درباره آن‌ها گفته نشده یا کمتر گفته شده را بازگو می‌کند و با نگاهی ارزشی به لحظه هایی نگاه دارد که معجزاتی برای هر یک از این افراد اتفاق افتاده است.
نمایش با استفاده از تکنیک میکروتئاتر اجرا شده است که یکی از بهترین شیوه‌ها برای نشان دادن زاویه‌های مختلف زلزله و آنچه بر مردم گذشته، بود؛ همچنین حمایتی که مردم از زلزله زده‌ها نشان دادند. با این اجرا تقدیری از مردم ایران خواهم داشت. میکروتئاتر با توجه به این که به تجهیزات فنی نیاز دارد به نوعی از مدیایی غیر از تئاتر هم استفاده می‌کند و این موضوع توانست در ارائه تصویری باورپذیر از رویدادها کمک کند.
واقعیت این است که صاحبدلان با هدایت دفتر تئاتر دینی و استاد فرهنگ، تبدیل به یک جریان موثر در تئاتر ایران شده است و گروه‌های فعال شناسایی شده و مخاطبان هم با این آثار ارتباط خوبی برقرار می‌کنند و قطعا تداوم اجرای برنامه باعث بلوغ بیشتر این جریان موثر می شود.
هاشم پورمحمدی، سامان صوفیان، عسل امیری ‌آرام و هستی روح القدس در این نمایش بازی می‌کنند و عاطفه یاوری عروسک‌گردان است.
دیگر عوامل این نمایش عبارتند از فیلم‌بردار و گرافیست: مهدی اسدی‌تبار، تدوین‌گر وعکاس: نوید مهروی، طراح نور: حسین نادری، طراح صحنه: عباس درکه، طراح لباس عروسک: پریسا جوادنیا، موسیقی: سهند حیدریان و گریم نمایش به عهده حسنا کوه کن می باشد.

اخبار مرتبط

نظرات