رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Wednesday 20 October

استاد دانشگاه صنعتی شریف در کارگاه آموزشی «نقش دانشگاه در جامعه» سابقه ایجاد دانشگاه در ایران را به ۱۷۰۰ سال پیش دانست و اظهار داشت: جندی‌شاپور اولین دانشگاه تاریخ ایران بوده است. به گزارش میلکان آنلاین ، رضا منصوری به مقایسه رویدادهای دانشگاه‌‎های ایران با کشورهای پیشرفته پرداخت و افزود: از زمانی که اولین دانشگاه در […]

استاد دانشگاه صنعتی شریف در کارگاه آموزشی «نقش دانشگاه در جامعه» سابقه ایجاد دانشگاه در ایران را به ۱۷۰۰ سال پیش دانست و اظهار داشت: جندی‌شاپور اولین دانشگاه تاریخ ایران بوده است.

به گزارش میلکان آنلاین ، رضا منصوری به مقایسه رویدادهای دانشگاه‌‎های ایران با کشورهای پیشرفته پرداخت و افزود: از زمانی که اولین دانشگاه در ایران تأسیس شد تاکنون کمتر سندی داریم که بیانگر تفکر و اندیشیدن در مورد نهاد دانشگاه باشد و ما هنوز در دانشگاه‌ داری فکر نکردیم.

وی در ادامه بیان کرد: سالانه یک میلیون نفر دانشجو وارد دانشگاه‌های ایران می‌شوند و یک میلیون نفر نیز در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل می‌شوند و از این تعداد ۳۰۰ هزار نفر وارد مقطع ارشد می‌شوند.

دکتر منصوری گفت: سالانه ۳۰۰ هزار نفر در مقطع ارشد فارغ‌التحصیل می‌شوند و از این تعداد ۳۰هزار نفر وارد مقطع دکترا می‌شوند و همچنین سالانه ۳۰ هزار نفر نیز با مدرک دکترا فارغ‌التحصیل می‌شوند، در حالیکه سالانه کمتر از ۱۰ درصد این افراد استخدام می‌شوند و اصلا برای بازار کار این افراد فکری نکردیم.

وی با اشاره به اینکه در ایران هنوز اجتماع و گفتمان علمی به معنای مدرن نداریم، افزود: هم اکنون وارد مرحله حباب آموزش عالی  شدیم و این حباب در حال ترکیدن است و مسئولیت اجتماعی در کمیسیون آموزش عالی دیده نمی‌شود.

دکتر منصوری انسانِ دانشگاه را بسیار متفاوت از انسانِ شهروند دانست و گفت: اگر دانشگاه قرار است فکر کند باید آینده را ببیند و مسائل روز جامعه را لا به لای آن تفکرات به وجود آورد و در اثر آن ۱۰ سال آینده جامعه را ببیند.

وی اظهار داشت: هنر دانشگاه این است که از یک مسئله ساده یک علم جدید به وجود می‌آورد که نه تنها پاسخ مردم را می‌دهد بلکه روش جدیدی برای کار از آن به وجود می‌آورد و دانشگاه‌های ما آنقدر توان فکری دارند که راه‌حل مناسب را پیدا کنند.

اخبار مرتبط

نظرات