رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Tuesday 19 October

شهره امیری – روزنامه نگار استان کرمانشاه در گذشته بر سر راه ارتباطی شاهی دوره هخامنشی شکل گرفته است در طول تاریخ همواره این راه ارتباطی سرنوشت ساز از نظر سیاسی ،اجتماعی و اقتصادی برای استان و کشور تاثیر گذار بوده است. پس از اسلام و در زمان صفویه این راه نقش بسیار موثری در […]

شهره امیری – روزنامه نگار

استان کرمانشاه در گذشته بر سر راه ارتباطی شاهی دوره هخامنشی شکل گرفته است در طول تاریخ همواره این راه ارتباطی سرنوشت ساز از نظر سیاسی ،اجتماعی و اقتصادی برای استان و کشور تاثیر گذار بوده است. پس از اسلام و در زمان صفویه این راه نقش بسیار موثری در رونق اقتصادی کرمانشاه داشته است به واسطه موقعیت جغرافیایی این استان واز طرفی عبور کاروان های تجار و زائران از شهر کرمانشاه بر سر مسیر تاجران و زوار مشاغل و کاسبی های مختلف مورد نیاز از گذشته ایجاد شده است
آنچه مسلم است گسترش ارتباطات مختلف راهی برای بسترسازی گردشگری و تجارت همیشه سبب تغییراتی اقتصادی و اجتماعی خواهد شد که رشد و توسعه منطقه را فراهم خواهد کرد. تغییراتی که با هوش مدیریتی مسئولین و مردم می تواند یک استان مرزی محروم را به یک استان توسعه یافته با میزان بالای کسب درآمد خالص و ناخالص ملی و داخلی تبدیل کند. و در افزایش سرانه درآمد ملی و داخلی نقشی موثر و پایدار ایفا کند.
در این بین مهمترین مسئله ارتباطی برای استان کرمانشاه بازگشایی مرز خسروی برای عبور زوار عتبات عالیات و در کنار آن رونق بیشتر تجارت و گردشگری مابین دو کشور ایران و عراق است.
مرز خسروی یکی از مرزهایی است که از نظر بعد مسافت به مرکز کشور عراق کمترین فاصله را دارا می باشد و همچنین از لحاظ ساماندهی زیرساختی پایانه خسروی دارای امکانات مدرن و به روز مسافربری است. همچنین در همجواری پایانه مرزی خسروی هتل ها و مسافرخانه های متعدد بخش خصوصی وجود دارد که به امید بازگشایی این مرزها سالهاست که دچار رکود هستند اما به محض بازگشایی مرز خسروی موجی از حرکت اقتصادی در منطقه نیز ایجاد خواهد شد
طبق اخباراعلام شده چندی پیش هیاتی به ریاست وزیر کشور راهی بغداد شده است و در دیدار با وزیر کشور عراق در رابطه با امنیت مرز، تامین امنیت زائران اربعین حسینی و بازگشایی مرز خسروی برای تردد زائران بحث و گفت و گو شد ه است که در نهایت وزارت کشور عراق به عنوان متولی مرزهای این کشور، با موضوع بازگشایی مرز خسروی موافقت کرد و قرار شد که این موضوع را برای نهایی شدن در هیات وزیران عراق مطرح کند. و پس از تایید هیات وزیران عراق مرز خسروی برای تردد زائران اربعین حسینی امسال بازگشایی خواهد شد.
همچنین طبق آخرین اخبار منتشر شده هفته گذشته یک هیات عالی رتبه نظامی بازدید میدانی از مرز خسروی داشته اند و با توجه به شکل گیری تغییرات در دولت عراق، مساله بازگشایی این مرز رسمی در دستور کار مجدد قرار گرفت.
و اخیرا هم از سوی جمهوری اسلامی ایران به طور مجدد در رابطه با بازگشایی مرز خسروی برای ایام اربعین به دولت عراق تاکید شد و اکنون منتظر اعلام نظر آنان هستند
گر چه مسئولین استانی سالهاست تلاش خود را برای بازگشایی این مرز استراتژیکی کشور انجام داده اند اما گویا تا کنون هیچ یک از این تلاش ها آنقدرها مثمر ثمر نبوده است تا بتواند دروازه های توسعه را به روی استان کرمانشاه باز کند سالهاست مردم کرمانشاه این مطالبه بر حق را بر سر زبان می آورند مطالبه‌ای که سبب می شود استان دو میلیون نفری کرمانشاه از خط فقر و فلاکت رهایی یابد و امیدهایی تازه در رگهای قدیمی و خشکیده اقتصاد استان جریان یابد.
البته امسال تلاش های مدیریت استان برای بازگشایی این مرز رنگ دیگری داشت و پای مسئولین کشوری نیز به میز مذاکره با مسئولین کشور عراق باز شد در حالی که تا اربعین زمانی نمانده است و سالهاست زیرساخت های منطقه آماده پذیرایی زائرین عتبات عالیات است اما هنوز آن خبر مسرت بخش بازگشایی مرزخسروی برای عبور تجار و زائرین شنیده نشده است.

اخبار مرتبط

نظرات