رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰
  • الأحد ۱۰ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Sunday 17 October

منصور سرمست فعال اقتصادی و از صاحب نظران حوزه تجارت و بازرگانی در گفتکو با مجله اقتصادی کانی گفت: در ۶ ماهه ابتدایی امسال صادرات غیر نفتی جهش خوبی داشت و به ویژه در بازار عراق شاهد یک رشد ۲۳ درصدی بودیم. بر اساس دستورالعمل قبلی، پیمانسپاری ارزی برای بازارهای افغانستان و عراق مستثنی شده […]

منصور سرمست فعال اقتصادی و از صاحب نظران حوزه تجارت و بازرگانی در گفتکو با مجله اقتصادی کانی گفت:
در ۶ ماهه ابتدایی امسال صادرات غیر نفتی جهش خوبی داشت و به ویژه در بازار عراق شاهد یک رشد ۲۳ درصدی بودیم.
بر اساس دستورالعمل قبلی، پیمانسپاری ارزی برای بازارهای افغانستان و عراق مستثنی شده بود. اما الزام جدید پیرامون پیمانسپاری، موجب افت شدید صادرات به این بازارها شده است.
در عراق سیستم بانکی خاصی وجود ندارد که تجار از طریق آن گشایش ال سی داشته باشند. اجازه انتقال چمدانی دلار نیز به دلیل ممنوعیت آن در عراق، امکان پذیر نیست.
نکته مهم دیگر اینکه ارزش دلاری که در گمرک برای کالای صادراتی تعیین می شود بالاتر از قیمت واقعی کالا است و صادر کننده بر اساس تعهدی که از وی اخذ می شود باید مبلغی بیشتر از آنچه فروخته؛ برگرداند. در این شرایط هیچ تاجری حاضر به انجام پیمانسپاری ارزی نخواهد شد زیرا دچار زیان مالی زیادی می شود.
اگر این مشکل در آینده نزدیک حل نشود شاهد کاهش صادرات و افزایش قاچاق خواهیم بود. همان کالایی که صادرات می شود را اینبار با ارز ریالی کمتری به شکل قاچاق از کشور خارج می کنند.
این بار نیز همچون سالهای گذشته که واردات با کارتهای بازرگانی افراد غیر تاجر انجام می گرفت، پیمانسپاری نیز با استفاده از این کارت ها انجام می شود و چون این کارت ها متعلق به افراد عادی است بنابراین تعهد ارزی هم برای آنها بی معنی خواهد بود.
اگر پیمانسپاری اصلاح نشود صادرات به حداقل میزان ممکن خواهد رسید.

اخبار مرتبط

نظرات