رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰
  • الأحد ۱۰ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Sunday 17 October

رییس اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی استان کرمانشاه گفت:  مشکلات ارزی که درحال حاضر وجود دارد درسی سال اخیر بی سابقه بوده است. به گزارش خبرنگار میلکان آنلاین ، کیوان کاشفی در نشست برسی مشکلات و احدهای صنعتی و معدنی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه باید ببینیم چرا این مشکلات ایجاد شده است […]

رییس اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی استان کرمانشاه گفت:  مشکلات ارزی که درحال حاضر وجود دارد درسی سال اخیر بی سابقه بوده است.

به گزارش خبرنگار میلکان آنلاین ، کیوان کاشفی در نشست برسی مشکلات و احدهای صنعتی و معدنی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه باید ببینیم چرا این مشکلات ایجاد شده است اظهارداشت: طبق آمارها در ۵ سال گذشته سه درصد رشد نقدینگی درکشور داشتیم و چهار درصد رشد اقتصادی. تورم را تک رقمی کرده‌ایم و۲۰ درصد سود موهوم به سپرده ها دادیم. حجم نقدینگی در ۵ سال گذشته به ۱۶۰ هزار میلیارد رسیده است.

وی با تاکید کرد: اگر این پول درصنعت، مسکن، حتی بورس هم بود نمی توانست به سرعت نقدینگی داشته باشد. همین می شود که یک بار به ارز حمله می کند یک بار طلا و باردیگر خودرو.

کیوان کاشفی تصریح کرد: حث این است که همه ی ما اعم ازبخش خصوصی و دولتی در یک قشریم و باید کنارهم باشیم.

پیشنهاد این است که ارز چهار هزارو ۲۰۰تومان را برداریم و بازار ثانویه را به بازارسوم نزدیک کنیم. دولت با ارز دولتی فقط می‌تواند کالای اساسی و دارو تهیه کند. نباید انتظار داشته باشیم که مواد اولیه واحدهای تولیدی با این ارز تهیه شود.

وی اظهارداشت: باید یک مسیر۱/۵ ساله راطی کنیم تا سطوح قیمتی و درآمدی مردم برهم منطبق شوند و به تکانه های ارزی عادت کند.

عضو هیئت رییسه اتاق ایران یادآور شد: بانک ها دربخش تسهیلات مشکل دارند.باید درشورای برنامه ریزی بحث شود تا یکی دو سال آینده فشار برتولید کننده کم شود.

وی با بیان اینکه صدای بخش خصوصی باید شنیده شود گفت: درجلسات بحث کردیم که ضرری که به صادرات خورده شد چقدر بوده و ارزی که به کشور برنگشته چطور محقق شده است .

کاشفی اظهارداشت:در این مدت باید از دستورالعمل‌های ناگهانی و فشارهای روانی بر بخش تولید نیز جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه در این بین مشکل معیشت مردم از همه جدی‌تر خواهد بود، بر لزوم تدوین بسته‌های حمایتی برای کاهش فشار به اقشار ضعیف در این شرایط تاکید کرد: برقراری ارتباطات بین‌المللی در کشور لازم است واین امر وظیفه حاکمیت است.این امر به کاهش فشار به مردم و بخش تولید کمک می‌کند.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران به مشکلات ایجاد شده بر اثر طرح پیمان‌سپاری ارزی هم اشاره کرد و گفت: ضرر ناشی از تاثیر این طرح بر کاهش صادرات بیشتر از ضرر ناشی از عدم بازگشت ارز است.

اخبار مرتبط

نظرات