رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Tuesday 19 October

سرپرست گروه کاوش باستان شناسی در تپه خیبر روانسر گفت: باتوجه به ساخت و سازهای تاریخی انجام شده در تپه خیبر، به نظر می رسد این محل مقر والی یا حاکم منطقه در دوره اشکانی بوده است. به گزارش خبرنگار میلکان آنلاین ، دکتر سجاد علی بیگی در گفت و گویی با اشاره به انجام […]

سرپرست گروه کاوش باستان شناسی در تپه خیبر روانسر گفت: باتوجه به ساخت و سازهای تاریخی انجام شده در تپه خیبر، به نظر می رسد این محل مقر والی یا حاکم منطقه در دوره اشکانی بوده است.

به گزارش خبرنگار میلکان آنلاین ، دکتر سجاد علی بیگی در گفت و گویی با اشاره به انجام اولین فصل از کاوش های باستان شناسی در تپه باستانی خیبر شهر روانسر، اظهار کرد: تیمی بین المللی از دانشگاه کپنهاک دانمارک، برلین آلمان و دانشگاه رازی کرمانشاه در این محوطه مشغول انجام کاوش باستان شناسی هستند.

وی تصریح کرد: این تپه تاریخی، بقایایی از هزاره پنجم قبل از میلاد تا دوره اشکانی را در خود دارد.

سرپرست گروه کاوش باستان شناسی در تپه خیبر روانسر افزود: لایه ای که این گروه بین المللی درحال حاضر در آن مشغول کاوش هستند، به استناد قطعات سفال، بقایای معماری، فرم و پلان آن مربوط به دوره اشکانی است.

وی خاطرنشان ساخت: باتوجه به ابعاد ساخت و سازها و کیفیت یافته های ما به نظر می رسد ساخت و سازها در این محوطه فراتر از سازه روستایی باشد، لذا باتوجه به موقعیت استراتژیکی این محل می تواند مقر والی یا حاکم منطقه در دوره اشکانی باشد.

علی بیگی اضافه کرد: امیدواریم در دوره های بعدی با کاوش های بقایای عصر آهن ۲ و ۳، همزمان با دوره ماد و آشور بتوانیم اطلاعات مفیدی از تحولات منطقه در هزاره اول قبل از میلاد بدست آوریم.

وی به اهمیت این محوطه باستانی اشاره کرد و گفت: باتوجه به اهمیت محوطه و ابعاد آن باستان شناسان باید ۱۰۰سال اینجا کاوش کنند، اما باتوجه به برنامه ریزی انجام شده برای اهداف مقدماتی خود، حدود شش سال کاوش در این محوطه باید انجام گیرد.

سرپرست گروه کاوش باستان شناسی تپه خیبر روانسر عنوان کرد: این محوطه از آنجایی که در منطقه ای استراتژیک و برسر دو راه مهم ارتباطی جاده ابریشم و مسیر شاهو – پاوه – عراق واقع شده، دارای موقعیت راهبردی مهمی است و به عنوان یک مرکز تبادلات فرهنگی، سیاسی و اقتصادی محسوب می شده است.

 

 

اخبار مرتبط

نظرات