رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰
  • السبت ۱۶ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Saturday 23 October
  • چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 15:44
  • کد خبر : 3895
  • مشاهده : 815 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : شبهای فرهنگی کرمانشاه در جزیره کیش برگزار شد

جشنواره شبهای فرهنگی کرمانشاه به منظور معرفی جاذبه های گردشگری استان به مدت سه شب در تالار شهر جزیره کیش برگزارشد. در این جشنواره هنرمندان کرمانشاهی با ارائه هنرهای صنایع دستی، موسیقی، آشپزی به معرفی جاذبه های این استان برای مسافرانی پرداختند که از سراسر کشور به جزیره کیش آمده بودند . جلیل بالایی مدیرکل […]

جشنواره شبهای فرهنگی کرمانشاه به منظور معرفی جاذبه های گردشگری استان به مدت سه شب در تالار شهر جزیره کیش برگزارشد.
در این جشنواره هنرمندان کرمانشاهی با ارائه هنرهای صنایع دستی، موسیقی، آشپزی به معرفی جاذبه های این استان برای مسافرانی پرداختند که از سراسر کشور به جزیره کیش آمده بودند .
جلیل بالایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در اولین شب از جشنواره شب های فرهنگی کرمانشاه که با حضور گسترده مردم و گردشگران این جزیره در تالار شهر کیش برگزارشد، هدف از برگزاری این جشنواره را معرفی جاذبه های گردشگری، فرهنگ، آداب و رسوم کرمانشاه عنوان کرد وگفت: هشت غرفه صنایع دستی استان شامل غرفه گیوه، مینای سفال، چرم، لباس محلی و… را در این نمایشگاه برپا کرده ایم.
وی ادامه داد: همچنین، دنده کباب و خورشت خلال که به عنوان دو برند گردشگری غذای استان کرمانشاه مطرح هستند، در قالب دو غرفه به گردشگران معرفی و عرضه شده اند.
به گفته این مسئول اجرای موسیقی محلی، مراسم آئینی و معرفی آواها و نواهای سنتی و بومی کرمانشاه از دیگر برنامه های تدارک دیده شده در این جشنواره است.
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه همچنین ظرفیت های گردشگری این استان را در همه ابعاد مختلف بسیار بالا توصیف کرد و گفت: در هر گوشه این استان می توان ردپای ادوار مختلف تاریخی را دید که در حفظ تمدن این سرزمین نقش داشته‌اند.
وی ادامه داد: وجود سنگ نوشته های هخامنشی، کاخ ها و آتشکده های متعدد در مسیر محور ساسانی کرمانشاه، بقایای بناهایی از دوران اشکانیان، تکایا و مساجد منحصر بفرد از زمان زندیه و قاجاریه همه نشان قدمت این سرزمین دارد.
بالایی تصریح کرد: از سوی دیگر کرمانشاه را به دلیل طبیعت بکر و زیبا و نیز سراب های متعدد سرزمین آب و سنگ نامیده اند که فرصت بسیار خوبی برای علاقمندان به گردشگری طبیعی است که با سفر به این استان از این طبیعت استفاده کنند.
وی به وجود پنج بازارچه مرزی کرمانشاه و ظرفیت گردشگری تجاری این استان اشاره کرد و افزود: در بحث گردشگری جنگ نیز این استان تجربه هشت سال دفاع مقدس را دارد که در این رابطه ۹ هزار و ۸۰۰ شهید را برای زنده نگه داشتن اسلام و دفاع از این سرزمین تقدیم کرده است.
بالایی کرمانشاه را سرزمین پهلوانان بزرگ، سرزمین فرهنگ، ادب و میهمانوازی خواند و یادآورشد: قرار داشتن کرمانشاه در مسیر شاهراه ابریشم و عتبات عالیات باعث شده تا مردم این استان از دیرباز میزبانان شایسته و میهمانوازی برای کاروانیان و زائرین کربلای معلا باشند.
رضا موزونی شاعر، نویسنده و پژوهشگر کرمانشاهی نیز در دومین شب از جشنواره شب های فرهنگی کرمانشاه در جزیره کیش، کرمانشاه را استان ایثار و ازخودگذشتگی در تاریخ ایران توصیف کرد و افزود: اگر بخواهیم برگ برگ تاریخ را ورق بزنیم، از هخامنشیان تا عصر حاضر آثار تاریخی متعددی را در این استان می توان یافت.
وی در ادامه به قدمت موسیقی در این استان اشاره کرد و گفت: طبیعت زاگرس و بویژه کرمانشاه با آواها و نواها پیوند خورده است.
این پژوهشگر کرمانشاهی با بیان اینکه بخش عمده ای از موسیقی کرمانشاه بدون ابزار است، اظهار کرد: قطعا این آواها پیش از ایجاد ابزارها وجود داشته اند.
وی با تاکید براینکه گوش مردمان کرد تربیت یافته برای تشخیص انواع صداهای طبیعی است که در طبیعت وجود دارد، عنوان کرد: تاکنون ۱۳۶ صدای طبیعت را در زبان کردی جمع آوری کرده ایم که کمتر استانی به آن پرداخته است.
موزونی اضافه کرد: در زبان مردمان کرد عبور نسیم در بین درختان، عبور باد در بین شاخه های درختان و حتی صدای آب شدن برف در دل دره ها نیز دارای صداست.
وی با بیان اینکه در کرمانشاه سه نوع آوا شامل سیاه چمانه، مور و هوره داریم، افزود: مور از مویه می آید و ازجمله آواهای غمگین است که باسابقه چندهزار ساله در بخش لک‌نشین کرمانشاه بکار میرود.
این شاعر و نویسنده کرمانشاهی سیاه چمانه را آوای مخصوص ناحیه اورامانات عنوان کرد و یادآورشد: هوره نیز سابقه ای شش هزار ساله دارد که از مجموع ۱۴ مقام آن در طول تاریخ تنها پنج تا شش مقام باقی مانده که آن هم توسط بزرگان این عرصه حفظ شده است.
وی با اشاره به اینکه هوره خوان ها همه ابیات را از بر دارند، گفت: تاکنون شش هزار بیت از طریق آواهای هوره به دست ما رسیده است.
مدیرکل امنیتی انتظامی استانداری کرمانشاه نیز گفت: درحال حاضر بوم گردی در منطقه اورامانات کرمانشاه به یک صنعت کاملا تعریف شده تبدیل شده است.
بهرام فاضلی در مراسم اختتامیه شب های فرهنگی کرمانشاه در جزیره کیش، با اشاره به ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک استان کرمانشاه با دو بخش کرد و عرب نشین عراق، اظهار کرد: علیرغم مشکلاتی همچون مشکل بیکاری و زلزله در کرمانشاه، امنیت این استان از میانگین کشوری بالاتر است.
وی ادامه داد: این امنیت را مرهون تلاش ها و مجاهدت های نیروهای امنیتی، انتظامی و نظامی هستیم که باید قدردان آن باشیم.
مدیرکل امنیتی انتظامی استانداری کرمانشاه به ظرفیت های بالای گردشگری در کرمانشاه نیز اشاره کرد و گفت: درحال حاضر بوم گردی در منطقه اورامانات به یک صنعت کاملا تعریف شده تبدیل شده است.
فاضلی در ادامه با بیان اینکه عصر کنونی را عصر دانایی نامیده اند، گفت: عصر دانایی ۱۰ ویژگی دارد که ایجاد شک و تردید، فایده‌گرایی، تقابل سنت و نوگرایی و نیز تقابل جهانی شدن و محلی شدن از شاخص ترین ویژگیهای آن است.
وی تصریح کرد: آنچه امروز در فضای مجازی عرضه می شود، بخش زیادی از آن مبتنی بر ایجاد شک و تردید در دل جوانان و نوجوانان است تا به مبانی ما خدشه وارد کرده و لطمه بزنند، لذا ضروریست که به این شک ها و تردیدها با شفافیت پاسخ دهیم.
وی با بیان اینکه فایده گرایی نیز جزو ویژگی‎‌های این عصر است، افزود: بشر امروز، بشری است که منافع فردی را بر منافع جمعی ترجیح می دهد، اما در همین عصر افرادی هستند که این قاعده از پیش تعیین شده را تغییر داده اند که از جمله آنها شهدا هستند.
مدیرکل دفتر امور امنیتی و انتظامی استانداری کرمانشاه گفت: طی ۲۵۰ تا ۳۰۰ سال اخیر هیچ منازعه ای نبوده که ایران وارد آن شود وبخشی از خاکش را از دست ندهد. از قرارداد ننگین ترکمانچای گرفته تا زمان پهلوی دوم در منازعات مختلف بخش‌هایی از خاک کشور را از دست داده‌ایم، اما در جنگ تحمیلی حتی یک وجب از خاک کشور را به دشمن ندادیم.
وی یادآورشد: درحال حاضر بسیاری از گروه‌های معاند که برعلیه جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کنند، مرکز فعالیت آنان در اروپا است و حتی کسانی که طرح ایجاد داعش را دادند نیز در اروپا مستقر هستند. اینها کسانی هستند که دیگر کشورها را تقسیم و مرز جدید برای آنها تعیین می کنند، اما خود در جایی زندگی می کنند که مرزها را برداشته اند.
وی اضافه کرد: جوانان و آینده سازان کشور باید این ظرایف و حقایق را متوجه شوند تا فریب حیله و مکر دشمنان را نخورند.
مدیرکل دفتر امور امنیتی و انتظامی استانداری کرمانشاه گفت: کاستی ها و مشکلاتی داریم، اما با وحدت کلمه و باهم بودن و اتحاد قطعا از این مشکلات نیز گذرخواهیم کرد.
وی یادآورشد: کشور ایران در کانون بحران خاورمیانه قرار گرفته، اما دشمنان به خوبی به قدرت ما واقف هستند، لذا جرات نزدیک شدن به مرزهای ما را ندارند.

اخبار مرتبط

نظرات