رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Tuesday 19 October
گزارش میلکان از وضعیت اهداء عضو در استان کرمانشاه؛

من می روم تو بمان

پریسا کریمی- گروه اجتماعی می روم توبمان. دست مرگ دردستانم بود. میان مرداب حقیقت دست وپا می زدم،برای خواسته ای غیرممکن… حقیقت مرا آزار می داد آخر میدانی ،وقوع این حادثه حتی به ذهنم خطورهم نمی کرد درتصوراتم ، سدی همچون دیوار چین حایل من و زندگی بود اما حال ازهمیشه به آن نزدیک ترم […]

پریسا کریمی- گروه اجتماعی
می روم توبمان.
دست مرگ دردستانم بود.
میان مرداب حقیقت دست وپا می زدم،برای خواسته ای غیرممکن…
حقیقت مرا آزار می داد آخر میدانی ،وقوع این حادثه حتی به ذهنم خطورهم نمی کرد
درتصوراتم ، سدی همچون دیوار چین حایل من و زندگی بود اما حال ازهمیشه به آن نزدیک ترم
زندگی دیگر برای من منوط به این مکعب بی احساس بود.
دیگر خبری از به آغوش کشیدن عطرباران میان جنگل برگریزان فصل عاشقانه ها نبود.اما نه ..
من اینگونه رفتن را برای خویش نمی خواهم،نه ..نه ..نمی خواهم این تن بی هیچ اثری به دستان سرد خاک سپرده شود.
من می روم،توبمان .من برایت نفس می‌شوم تا به عمق وجودت بکشی عطر گیسوان دخترت را…
حال که من می روم ،توبمان و باقایق زندگانیت برامواج ضربان قلب شکسته ام به سوی ماه روانه شو…
بگذار پایان تو شروع دوباره ای باشد
آمده ایم که برویم این را همه ی ما می‌دانیم. زندگی محل گذر ماست. گذر از رنج ها ،گذر از خواسته ها ،گذر از خوش بختی و گذر از دل بستگی ها. شاید درطول روز هزاران بار فرصت رفتن ما محیا شده باشد و خود بی خبرباشیم .عده ای به آسودگی یک پلک به هم زدن می میرند. مرگ عده ای اما ،وسیله ی نجات می شود و چندین نفر را به زندگی برمی گرداند. قطع به یقین رضایت دادن به مرگ عزیزان برای ما سخت دشوار است . چون باور مرگ قبل از هموار شدن ضربان قلب برای ما ملموس نیست .اما گاهی جان خیلی ها به این تصمیم بستگی دارد .بیماران مرگ مغزی می توانند شانس دوباره ای باشند.آنها می‌روند اما می توانند به چندین نفر جان دوباره ببخشند وچه چیزی زیباتر از نجات جان آدمی و بازگرداندن عزیزی به آغوش خانواده ..
گاهی موقعیتی پیش می آید که انتخاب سخت می شود اما باید این را پذیرفت که این بیمارن هرگز بازنخواهند گشت و حتی مدت کوتاهی پس از وقوع حادثه آن هم به کمک دستگاه می توانند زندگی کنند و ازدست می روند . علاوه بر ازبین رفتن گردش خون و تنفس ، مرگ مغزی یکی از معیارهای قطعی تعیین کننده مرگ است.مرگ مغزی توقف کامل وغیرقابل بازگشت کلیه ی اعمال مغز است. بیمار دراین شرایط بدون کمک دستگاه نمی‌تواند نفس بکشد ،مردمک هایش به نور پاسخ نمی دهد . اگر شنیدید که بیماری دراین شرایط به زندگی بازگشته ،حتما مرگ مغزی نبوده است .
بیماران کمایی شانس برگشت دارند
مسئول واحد پیوند دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه درخصوص تفاوت بین بیماران کمایی و مرگ مغزی بیان داشت: بیماران مرگ مغزی از نظر تنفس و رفلکس‌های مغزی هیچ علائمی ندارند و هیچ واکنشی به دنیای اطراف نشان نمی‌دهند. یک بیمار کمایی ممکن است این علائم را دارا باشد اما امکان این رادارد که پس ازمدتی ازحالت زندگی نباتی خارج شود و سطح هوشیاری بالاتری پیداکند.اما متاسفانه یک بیمارمرگ مغزی امکان بازگشت به زندگی راندارد و تنها ۲۰روز پس از تشخیص قطعی ، زنده می ماند.
دکتر کبری طلیعی گفت : عواملی همچون سقوط از ارتفاع ،مسمومیت ها ، بیماری‌های متابولیک و نرسیدن طولانی مدت اکسیژن به مغز و..می تواند باعث مرگ مغزی شود.این بیماران اگر تا ۶ ساعت اول به بیمارستان منتقل شوند و حمایت های درمانی لازم مثل تنفس مصنوعی رابگیرند معمولا تایک مدت زنده می مانند اما خیلی‌ها قبل از رسیدن به بیمارستان فوت می‌شوند.
دکترطلیعی ادامه داد: درکشور ما سالیانه حدود ۵تا ۸ هزار نفر بیمار مرگ مغزی وجودداردکه ازاین تعداد حدودا۲تا۴ هزار نفر قابلیت اهدارادارند.اما متاسفانه درکشور ما اعتقاد به معجزه زیاد است وبه اهدائ عضو بیمار رضایت نمی دهند.اما معجزه همین است که بارفتن بیمارمرگ مغزی ،جان چندین نفررا می توان از مرگ نجات داد.هربیمار مرگ مغزی می تواند ۸ نفر را بااهدای ۲کلیه ،۲ریه ،کبد ، پانکراس ، قلب و هم چنین ۵۳ نفررا از معلولیت های جسمی و ظاهری مثل اهدا پوست، چشم ، تاندون و… نجات دهد.درواقع می توان گفت یک نفر می تواند به زنده ماندن ۶۱ نفر کمک کند.
وی درخصوص تشخیص مرگ مغزی گفت: تیم شناسایی پس از اعلام مرگ مغزی برای ویزیت مریض اعزام و درصورت تایید ، با خانواده بیمار صحبت می‌کنند. خانواده بیمار اگر به پیوند اعضا رضایت دادند تیم تایید کننده که شامل ۸ پزشک اند یعنی دو متخصص داخلی ، دو متخصص بیماری های مغزواعصاب ، دو متخصص جراحی های مغز و اعصاب ، دو نفر بیهوشی و پزشک قانونی هرکدام بیمار رااز نظر مرگ مغزی تایید می کنند سپس ما بیمار را برای برداشت و پیوند به تهران اعزام می کنیم .
طبق آمارها درهر۲ ساعت یک بیمارنیازمند پیوند، جان خود رازدست داده و درهر۱۰دقیقه یک نفر به لیست اهدا عضو اضافه می شوند.
مسئول واحد پیوند دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه دراین باره اذعان داشت : سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار درلیست اهدا قراردارند که روزانه ممکن است ۷ تا۱۰ نفر جان خودرا به دلیل نرسیدن عضو حیاتی جان خودراازدست بدهند. دراستان کرمانشاه ماهیانه حدود ۱۰تا ۱۲ نفر بیمار مرگ مغزی داریم که ازاین تعداد حداقل ۶ نفر می‌توانند به اهدا برسند. اما ازابتدای سال تا کنون فقط یک مورد پیوند اعضا داشتیم که مربوط به جوان ۲۷ ساله ای ازروستاهای قصرشیرین بود .اما درسال گذشته حدود ۱۴-۱۳ نفر اهدای عضو درسطح استان داشتیم که هریک بطورمتوسط با اهدا سه عضو توانسته اند به چندین نفرجان دوباره ببخشند . شهروندان میتوانند برای دریافت کارت اهدای عضو هرصبح از ساعت ۹ تا یک ظهر به بیمارستان امام خمینی (ره) مراجعه کنند. رسانه ها و مطبوعات دراین زمینه باید بیشتر اطلاع رسانی کنند و صداو سیما باپخش تیزرهایی به پیشرفت این مسئله کمک کنند .
ازدلایل کم بودن تعداد پیوند های بیماران مرگ مغزی دراستان کرمانشاه صرف نظر از احساسات و عواطف و دل بستگی هایی که درلحظه انتخاب ، تصمیم گیری را برای خانواده دشوار می کند می توان به ضعف اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه اشاره کرد. ماکه برای نوشتن گزارشی ساده جهت اطلاع رسانی ، چند هفته را پشت سدهای ارتباطی گذراندیم . این اقدامات نمی تواند انگیزه ی رسانه را کم کند چون رسالت رسانه ها و مطبوعات اطلاع رسانی به مردم است اما برای کدرکردن دید مردم و خانواده های بیماران می تواند دلیل کافی باشد. یکی ازبستگان ستارشهریاری همان جوان ۲۷ ساله ای که ازابتدای سال فقط اسم او درلیست اهداکنندگان عضو می درخشد درمصاحبه با خبرنگار میلکان ازگلایه های خود گفت . این جوان به علت تصادف در اردیبهشت ماه دچارمرگ مغزی شده بود و خانواده پس ازچند روز با قطع امیدکردن از برگشت فرزندشان به پیوند رضایت داده بودند . به گفته این شخص قرار بوده که هزینه حمل جسد با آمبولانس تا روستای محل زندگیشان و دفن آن مرحوم به عهده بیمارستان باشد اما این اقدام صورت نگرفته واین هزینه توسط خود خانواده مرحوم پرداخت شده است .
وی هم چنین گفت: مادر مرحوم ستارشهریاری از مسئولین بیمارستان خواهش کرده بود فردی را که اعضایی فرزندش را گرفته برای یکبار ملاقات کند .اما ازطرف مسئولان بیمارستان توجهی نشده است .
این فرد درخصوص واکنش مردم و اقوام به این کار گفت: درمراسم خاکسپاری مردم زیادی آمده بودند و همه قبل ازگفتن تسلیت ، تبریک می گفتند .
قانون دراین باره چه می گوید
بابک حیدریان، وکیل پایه یک دادگستری درخصوص مراحل قانونی بحث اهدای عضو گفت: چون امکان بازگشت بیماران مرگ مغزی ازنظر پزشکی غیرممکن است ،این بیماران درحکم فوت شده یا اصطلاحا مرگ حقوقی قرار می گیرند . برای اهدای اعضا ، اجازه وراث قانونی فرد لازم و ضروری است. اجازه پدرومادر فرد اما چنانچه فرد دروصیت نامه خود ذکر کرده باشد قاعدتا نیازی به اجازه وراث قانونی نیست و طبق وصیت وی عمل می شود.حتی اگر فرد کارت اهدای عضو هم داشته باشد ولی دروصیت نامه ذکرنشده باشد به اجازه وراث قانونی نیاز هست. درخصوص فرد فوت شده هم طبق اجازه و رضایت وراث قانونی پیوند انجام می گیرد که اولویت با پدرومادر و فرزندان است .اگر همه ی اعضا خانواده فرد مثل پدر، مادر، همسر و فرزند درقید حیات باشند رضایت آنها ضروری است.
وی درخصوص پیوند عضو فردی که زنده است افزود: برای پیوندهایی مثل مغزاستخوان و لایه برداری کبد و.. درقانون خلاء وجوددارد و دربیمارستان ها طبق بخش نامه هایی عمل می کنند که بازهم اعتبار قانونی ندارد.
حرف آخر
گاهی دل بستگی ها دست و پای مارا قفل می کنند و اجازه حرکت درمسیردرست را نمی دهند .اما همه ی ما باید این راباورکنیم که دراین دنیا ما مالک واقعی هیچ چیز نیستیم. و همه چیز متعلق به خداوند است .دارایی و حساب بانکی وهیچ چیز دیگر تاابد برای ما نیست .حتی فرزندانمان که خیلی برای ما عزیزهستند روزی به دنبال زندگی خود می روند تنها چیزی که برای ما ست ، اثرات نیکی و بدی هایمان دراین دنیاست . پس زندگی را سخت نگیریم و ببخشیم .

اخبار مرتبط

نظرات