رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰
  • الأحد ۱۰ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Sunday 17 October
  • پنجشنبه 30 آذر 1396 - 07:07
  • کد خبر : 2310
  • مشاهده : 633 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : يلدا يک باور است نه خرافه /راز خوردن هندوانه در شب يلدا!

خوردن هندوانه در شب يلدا مانع از تشنگي در چله تابستان مي شود. اردشير کشاورز محقق و مورخ برجسته کرمانشاهي در گفتگو با خبرنگار ميلکان، يلدا را يک جشن و علاقمندي عمومي توصيف کرد و اظهارداشت: يلدا واژه اي سرياني و در معناي تولد و زايش نور است که در آن باور به جنگ پليدي […]

خوردن هندوانه در شب يلدا مانع از تشنگي در چله تابستان مي شود.
اردشير کشاورز محقق و مورخ برجسته کرمانشاهي در گفتگو با خبرنگار ميلکان، يلدا را يک جشن و علاقمندي عمومي توصيف کرد و اظهارداشت: يلدا واژه اي سرياني و در معناي تولد و زايش نور است که در آن باور به جنگ پليدي واهريمن با مدد از اهورامزدا وجود دارد.
وي با بيان اينکه يلدا يک باور و نه خرافه است، گفت: يلدا يعني از اول شب در پي صبح بودن، تا نور به جنگ ظلمت رفتن و سياهي را زدودن تا رسيدن به روزگار پر از روشني.
اين مورخ مطرح کرمانشاهي تصريح داشت: از اين نظر و براساس اين باور، مردم ايران از باستان تاکنون به صورت هاي گوناگون در طولاني ترين شب سال(يلدا) -که از فرداي آن شبها ميل به کاهش و روزها ميل به افزايش دارند- دور هم مي نشينند.
وي تاکيد کرد: آنها براين باور بودند که اين شب طولاني را با خوردن تنقلات و خوراکي هايي که رنگ نور و قرمز دارند مانند فندق، مغزبادام، انار، هندوانه، سيب و نيز با روشن کردن آتش سرخ بايد به سر برد.
کشاورز ذکر داستان ها، خواندن آيات قرآن، صحيفه سجاديه، امثله و شواهد از کتاب گلستان و نيز تفال به ديوان حافظ را از ديگر رسومات مردم در اين شب عنوان کرد.
وي بيان داشت: در گذشته مردم بر اين عقيده بودند که مصرف هندوانه در شب يلدا که يکي از سردترين شب هاي سال است باعث مي شود که انسان در چله ي تابستان دچار تشنگي نشود!.
اين محقق با تاکيد براينکه بايد گذشته هاي خود را باور داشته باشيم و آداب آنها را پاس بداريم، عنوان کرد: يلدا يک جشن عمومي و ملي است که در تمام سرزمين ايران برگزار مي شود و مردم اين شب را با جشن و سرور به پايان مي برند.

اخبار مرتبط

نظرات