رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰
  • الأحد ۱۷ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Sunday 24 October

دکتر محمد علی سلطانی عضو شورای راهبردی ثبت جهانی هورامان و از مشاهیر کرد و پژوهشگر نامدار کرمانشاهی در یادداشتی برای مدیران و تیم های اجرایی مستقر در منطقه ضمن تقدیر از تلاش های آنان پیشنهاداتی در خصوص عملکرد بهتر برای رسیدن به ثبت جهانی مطرح کرد. باسلام واحترام به همگان که دست در دست […]

دکتر محمد علی سلطانی عضو شورای راهبردی ثبت جهانی هورامان و از مشاهیر کرد و پژوهشگر نامدار کرمانشاهی در یادداشتی برای مدیران و تیم های اجرایی مستقر در منطقه ضمن تقدیر از تلاش های آنان پیشنهاداتی در خصوص عملکرد بهتر برای رسیدن به ثبت جهانی مطرح کرد.
باسلام واحترام به همگان که دست در دست هم برای ثبت جهانی هورامان روز وشب نمی شناسید ،خسته نباشید ، خدایتان یار باد ، به ویژه جناب دکتر امید قادری در کرمانشاه و دکتر پویا طالب نیا در سنندج ،امیدواریم که آزمون نهایی وتلاش بی وقفه میدانی و علمی و تخصصی عزیز ان بتواند به نتیجه مطلوب برسد وآرزوی جزیره هزاران ساله هورامان جامه عمل بپوشد .
امروز زمان همراهی و همیاری و همدلی است ، زمان رفتن و توقف نکردن ، زمان توان در طبق اخلاص گذاشتن که بواقع حرف اول را با آنچه در گزارشها می بینیم مردم شریف ، اصیل ،پاکدل و کوشای هورامان در کنار مسئولان خدمتگزار در محل می زنند ، امید مامورین استانی هم مانند همیشه در این امتحان نهایی با تمام وجود یاریگر مردم و مسئولان ذیربط باشند که مطمئن نام گرامی و اقدامات آنها در پیشینه این حرکت تاریخی ثبت خواهد شد .
هر چند پیشنهادهای آمده در این یادداشت حتما در برنامه و دستور کار عزیزان وجود دارد اما چون بعنوان اعضاء علمی شورای سیاستگذاری ثبت جهانی هورامان در جلسات استانی حضور نداشتم ، ضروری دانستم مطالبی را درج نمایم که در فرصت باقی مانده و مشغله گسترده عزیزان وتوجه موجه و موثر به رفع موانع در حوزه محیط زیست و سیما ی بصری روستاها ، مورد غفلت و فراموشی قرار نگیرد ! زیرا در سایر نقاط جهان طبیعت بکر و ترمیم گر در جزایر مدار بسته که نظر جهانیان را بخود جلب نماید ، کم نیست اما آنچه ویژگی طبیعی و فضای بهشتی منطقه را برای کارشناسان خبره و جهان دیده و کارآزموده یونسکو جایگاه هورامان را در کنار محیط زیست کم مانند برجسته و قابل تایید می سازد خصوصیات فرهنگی ، هنری ، تاریخی ، اجتماعی و اعتقادی این محوطه جهانی است ، که همانند جسمی نامیرا به زندگی خود ادامه داده است و مردم فهیم و زیرک و دانشور وکوشا سلول های زنده و هوشمند این کالبد جاویدان بوده و هستند ، بنابراین مسئولان ارجمند جناب دکتر امید قادری در کرمانشاه و دکتر طالب نیا در سنندج با یاری مردم پیشرو و همکاران خود در هورامان با یاری فرمانداران ، بخشداران ، دهداران و دهیاران محترم مناطق موارد زیر را فرا چشم داشته باشند ؛
۱ _به اهالی محترم واصیل هورامان از زن و مرد و کودک توصیه گردد که در ایام بازدید کارشناسان از پوشش کامل منطقه (چوخه و رانک و کلاش و ملحقات برای مردان _ قبا و سلطه و کولوانه و ملحقات .برای زنان ) استفاده شود .
ساکنان روستاهایی مانند هجیج که لباس و دستار رسمی دارند همانند گذشتگان خود مشخصه تاریخی و اجتماعی خود را به نمایش بگذارند .
۲ _ کارگاههای فردی و جمعی آهنگری ، نجاری ، نساجی ، سبدبافی ، گیوه بافی به همان ترتیب کهن خود آماده بازدید باشند .
۳ _به یاری اهالی فرهنگ پرور و فضلا منطقه در محلی ترجیحا کنار قرآن سلین نمایشگاهی از کتابهای خطی و چاپی در موضوعات ادبیات ،تاریخ ، هنر و…مختص حوزه هورامان برای بازدید برگزار شود .
۴_تکایای مبارک و خانقاه های مکرم و مدارس علوم دینی محترم که ارکان اعتقاد واندیشه و باور اهالی بوده وهستند همکاری فرموده با پذیرش کارشناسان و مسئولان در برگزاری مراسم ذکر و تهلیل و تدریس نمادین ،غنای ژرف دانش و بینش و تنوع فکری هورامان را یادآور باشند .
۵_اجرای گروه خوانی سیاه چمانه در هورامان و برگزاری نمادین عروسی پیر شالیار
۶_ گروه تنبور نوازان مستور از شهرستان صحنه در محل شیخان و زیارتگاه حضرت سلطان سهاک به اجرا برنامه حقانی برای بازدید کارشناسان بپردازند .
۷_ اگر کارشناسان میهمان را در روستاهای مقصد گردشگری برای صرف وعده های غذایی پذیرایی می فرمایید.حتما نان هورامی ، خوراک هورامی و تغذیه و تنقل هورامی سفره را بیاراید که سلامت این مردم متمدن در طبیعت بکر زادگاهشان حاصل این تولید و تغذیه کم نظیر ومنطبق است ،سرزمینی که در طی هزاره ها هبچگاه جز به خدا و خودش نیازمند نبوده است .
بامید نتیجه مطلوب مردم هورامان و زحمتکشان دلسوز این وادی .
محمد علی سلطانی

اخبار مرتبط

نظرات