رفتن به بالا

«میلکان بخوان ، بیشتر بدان»

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲۰ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Wednesday 27 October
  • سه شنبه 24 تیر 1399 - 04:26
  • کد خبر : 11903
  • مشاهده : 128 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : افسانه‌ها باعث پرورش  تخیل‌ کودک می‌شوند

در انجمن قصه‌گویی مجازی کانون استان کرمانشاه، به بحث و بررسی کارکرد قصه‌گویی افسانه‌ها برای کودکان پرداخته شد. پنجمین جلسه انجمن قصه گویی مجازی «قاف مثل قصه» کانون استان کرمانشاه، با «امین زارع» و با موضوع «ظرفیت افسانه‌ها در قصه‌گویی برای کودکان و نوجوانان» برگزار شد. در این جلسه، «امین زارع» در ابتدا به ارایه […]

در انجمن قصه‌گویی مجازی کانون استان کرمانشاه، به بحث و بررسی کارکرد قصه‌گویی افسانه‌ها برای کودکان پرداخته شد.
پنجمین جلسه انجمن قصه گویی مجازی «قاف مثل قصه» کانون استان کرمانشاه، با «امین زارع» و با موضوع «ظرفیت افسانه‌ها در قصه‌گویی برای کودکان و نوجوانان» برگزار شد.
در این جلسه، «امین زارع» در ابتدا به ارایه تعریفی از افسانه پرداخت.
زارع، افسانه‌هارا به سه گونه: افسانه‌های عامیانه ، افسانه‌های پرعجایب و افسانه‌های جدید معرفی کرد.
بر همین اساس، او همچنین ضمن تشریح هر یک از این گونه‌ها، تاثیر کارکرد افسانه‌ها بر مخاطبان کودک و نوجوان را بسیار مهم عنوان کرد و افزود: به دلیل جذابیت افسانه ها، هنوز بسیاری از نویسندگان، مانند نویسنده داستان‌های «هری پاتر» که به گونه‌ای، بخشی از افسانه‌های جدید محسوب می‌شوند، به خلق افسانه برای کودکان می‌پردازند.
این استاد دانشگاه، ضمن پاسخ‌گویی به سئوال‌های شرکت‌کنندگان در این برنامه مجازی، با اشاره به اینکه افسانه‌ها حاصل تلاش انسان آغازین برای شناخت جهان پیرامون خود بوده است، گفت: یکی از کارکردهای قصه‌گویی افسانه‌ها برای کودکان و نوجوانان؛ آماده‌سازی ذهن آنها برای شناخت جهان پیرامون آنها است.
او همچنین گفت: از آنجا که افسانه‌ها همواره صحنه تقابل دو نیروی خیر و شر هستند، کارکرد دیگر قصه‌گویی افسانه‌ها برای کودکان و نوجوانان، نهادینه‌کردن نیکی‌ها در درون آنها است. چرا که کودکان با سرشت پاک خود با نیروهای خیر، هم‌ذات پنداری کرده و بر شر پیروز می‌شوند.
زارع، افسانه‌ها را زمینه‌ای برای پرورش تخیل کودک و آماده شدن ضمیر او برای درک روابط علّی و معلولی پدیده‌ها معرفی کرد.
در بخشی دیگر از این انجمن، امین زارع، میهمان انجمن،افسانه‌ها را در یک تقسیم‌بندی دیگر بر اساس ساختار به هفت گروه: ۱. افسانه‌های توام با تکرار ۲. افسانه‌های حیوانات سخنگو ۳. افسانه‌های فکاهی ۴. افسانه‌های حماسی و قهرمانی ۵. افسانه‌های فلسفی و دینی ۶. افسانه‌های عاشقانه ۷.افسانه‌های جادویی تقسیم کرده و توضیح‌ها و نمونه‌هایی را در خصوص هر یک ارائه داد.
انجمن قصه‌گویی مجازی کانون استان کرمانشاه، با حضور مربیان و علاقه‌مندان به مباحث قصه‌ و قصه‌گویی و در فضای مجازی برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات