• امروز : دوشنبه - ۳ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 22 April - 2024
2

آبشوران سالهاست محل ريختن زباله است

  • کد خبر : 2886
  • 05 اردیبهشت 1397 - 6:57

عبداله مرادي – گروه شهر آبشوران سالهاست که به محلي براي دفن زباله ساکنان اطراف آن تبديل شده است؛حداقل از زماني که مرحوم علي جان درويش – آذر ۱۳۵۲- تصميم به نوشتن داستان “خانه ما لب آشورا بود “گرفت. “نقب ها توي آشورا خالي مي‌شدند.زباله ها را درآشورا مي ريختند.از بالاي شهر همينطور که پايين […]

عبداله مرادي – گروه شهر
آبشوران سالهاست که به محلي براي دفن زباله ساکنان اطراف آن تبديل شده است؛حداقل از زماني که مرحوم علي جان درويش – آذر ۱۳۵۲- تصميم به نوشتن داستان “خانه ما لب آشورا بود “گرفت. “نقب ها توي آشورا خالي مي‌شدند.زباله ها را درآشورا مي ريختند.از بالاي شهر همينطور که پايين مي آمد بارش را مي آورد تا به درخانه ما مي رسيد، همه بارش را روي گرده ما خالي مي کرد.”
پس از انتشار گزارش هاي تصويري از وضعيت ريختن زباله ها درآبشوران منوچهر فخري مديرکل دفتر امور شهري و شوراهاي استانداري با بيان اينکه داشتن شهري پاکيزه حق طبيعي شهروندان کرمانشاهي است اظهار داشته است: برخي از شهروندان و رسانه‌ها با انتشار تصاوير و گزارش هايي از انباشته شدن زباله ها در حاشيه آبشوران که مشکلاتي براي ساکنان محلات مجاور آن پديد آورده اظهار نارضايتي کرده اند .
وي در اين زمينه گفت: جمع آوري زباله ها از وظايف ذاتي شهرداري ها بوده و داشتن شهري پاکيزه کمترين حق همشهريان نجيب و شريف مي باشد. عدم جمع آوري زباله هاي شهري توسط شهرداري کم توجهي به سلامت شهروندان عزيز مي باشد.
مديرکل دفتر شهري استانداري افزود: قبلا نيز در اين خصوص به شهرداري تذکر لازم را داده ايم و اميدواريم وقفه اي در جمع آوري زباله ها ايجاد نشود.
وي ادامه داد: انتظار مي رود شهرداري کرمانشاه در اسرع وقت نسبت به رفع اين مشکل اقدام لازم را بعمل آورد زيرا در غير اين صورت پيگيري هاي لازم توسط اين دفتر به عمل خواهد آمد.
منوچهرفخري يا هيچوقت دردوران تصدي پست شهرداري خود آبشوران را نديده يا فراموش کرده است که مردم حاشيه رودخانه آبشوران پيش از اين زباله هاي بيشتري درآبشوران مي ريختند، البته اين نه به خاطر اقدامات مثبت شهرداري يا تغييرنگرش مردم درآلوده نکردن محل مسکوني شان مي باشد بلکه به اين دليل است که بخشي از آبشوران طي سالهاي گذشته سرپوشيده شده است.
معضل ريختن زباله درآبشوران و سطح شهر کرمانشاه چيز تازه اي نيست و سالهاست اين مسئله نه چندان دشوار همچنان لاينحل باقي مانده است.آبشوران که مي توانست يک رودخانه زنده و تفرجگاهي زيبا و مفرح براي مردم اين شهرباشد با ريختن فاضلاب بخشي از شهرکرمانشاه درآن عملا به يک رودخانه منفور و بدنام تبديل شده است.
سياست اشتباه تبديل اين رودخانه به کانال بتوني سبب بروز مشکلاتي نظير. مسدود شدن راه نفوذ آب هاي زيرزميني به اين رودخانه و تغيير مسيرآن به سمت تکيه معاون الملک و نم کشيدن اين بناي زيباي تاريخي نيز شده است.به هرحال شرح قصه تلخ آبشوران بسيار طولاني ترازآن است که دريک گزارش بگنجد، از اين رو درشماره هاي آينده به تفصيل به آن خواهيم پرداخت.
اما جمع آوري زباله ها از سطح شهر نيز خود معضل بزرگي است که شهرداري تاکنون نتوانسته است فکري اساسي براي آن بينديشد.
تعدد پيمانکاران و تنوع درنحوه جمع آوري اين زباله ها مديريت خدمات شهري را از اتخاذ هرگونه تصميم واحد و درستي عاجز نموده است.
زباله بخش هايي از شهر توسط پيمانکاراني که هزينه کار را مستقيم از مردم دريافت مي کنند جمع آوري مي شود.پيمانکاراني که نحوه تعيين آنها نامشخص بوده و معلوم نيست براساس کدامين سازو کار هزينه خدمات خود را ازمردم دريافت مي کنند.
درگفتگويي که هفته نامه ميلکان درتيرماه سال ۹۶ با مديريت خدمات شهري کرمانشاه داشت؛ رضا رحيمي نويد آن را داد که جمع‌آوري، تنظيف و حمل زباله هاي شهرکرمانشاه به يک شرکت واگذارشده و محله هايي نيز که توسط پيمانکار مردمي جمع آوري مي شود ساماندهي خواهد شد.
اما پس از گذشت ۱۰ ماه از دادن اين وعده هنوز شاهد جمع آوري زباله ها به همان شيوه قبلي هستيم.
وجود زباله گردها که سطل هاي زباله را براي يافتن مواد بازيافتي چون:پلاستيک، فلزات و کارتن به هم ريخته و زباله ها را دراطراف پراکنده مي کنند نيز مشکل ديگري است که برمعضل زباله افزوده شده است.پيمانکاران تنها مسئوليت جمع آوري زباله هاي داخل مغازه ها را برعهده دارند و زباله هاي پخش شده دراطراف سطل ها معمولا تا ظهر روز بعد که پاکبان محله بيايد و زباله ها را مجدد داخل سطل ها بريزد درهمان اطراف مي ماند.

لینک کوتاه : https://www.milkanonline.ir/?p=2886

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.